The amount of energy needed to change the phase of a substance is g fEdA = 9 enc
The amount of energy needed to change the phase of a substance is g fEdA = 9 enc
Related questions
Question
Help me please

Transcribed Image Text:W =
dP.
1 |9192|
F=
4πεο
PV = nRT
F2
F1
Az
A1
O A1V1= A2V2
Q= mL
Q = mcAT
e = 1 -
Th
P = pgh

Transcribed Image Text:The amount of energy needed to change the phase of a substance is given by
9 enc
þɛda =
%3D
€0
dU = dQ – dW or AU = Q-W
F
P= -
A
O Tk = Tc+273.15K
F=ma
ov3 = P1+ pgh +
P2+pgh2 +
O Fb =P fluidgV submerged
O AL= xLoAT
%3D
AS =
T
Op=m/V
E=F/q
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
