The absorption costing unit product cost is: a. $147.5 b. $163.5 c. $41.5 d. $99.5
Q: fill empty space with correct answer
A: Step 1: What Are Variable Costs?Variable costs are costs that change in total in direct proportion…
Q: Give true answer the accounting question not use ai
A: Step 1: Define Net IncomeNet income is defined as an individual's income, a reduced amount of the…
Q: When should modified absorption methods replace traditional costing? a) Overhead allocation needs no…
A: The correct answer is d) Complex overhead structures require special treatment because traditional…
Q: Exercise 10-20B (Algo) Effective Interest: Amortization of bond premium LO P5 Quatro Company issues…
A: 1. Premium on Bonds at IssuanceThe premium is the difference between the issue price and par…
Q: Get correct answer accounting questions
A: The question requires the determination of the capital gains yield. A capital gains yield is the…
Q: Miagi Data sells ernings forecast for japanese security. General accounting
A: Step 1:Explanation for the credit terms: Credit terms are 1/10, net 30:Payment received within 10…
Q: Want right answer
A: Analysis of OptionsHere's an analysis of each option to clarify how replacement cost depreciation…
Q: Solve this general accounting question
A: Step 1: Identify the given information.beginning work in process - 21,500 unitsunits transferred in…
Q: Answer me correct
A: Step 1: Calculation of cost of the first, second, third and fourth bagTo calculate the cost of 4…
Q: ces Required: Compute the following three ratios for The Home Depot's year ended January 30, 2022:…
A: Here's a detailed explanation for better understanding. 1. Fixed Asset TurnoverFormula: Fixed Asset…
Q: Please need help
A: Explanation of Work in Process (WIP): Work in process refers to partially completed units that are…
Q: What was cogs?
A: Explanation of Finished Goods InventoryFinished goods inventory refers to the value of completed…
Q: Given answer accounting questions
A: Step 1: Define Process costingProcess costing is a method of collecting direct costs and…
Q: Please provide correct answer general accounting please not use ai..
A: Step 1: Define Book Value per ShareThe book value per share is calculated using the total…
Q: please help with this question thank you
A: If you have any clarifications (i.e., expand the explanation) or want different, expanded, or…
Q: ? answer?
A: Explanation of Finished Goods Inventory: Finished goods inventory represents the total value of…
Q: City company has service departments solution accounting questions
A: Step 1: Define Cost AllocationMost manufacturing companies have different service departments and…
Q: P10-15R Comprehensive Review Problem: Break-Even Point; Absorption and Variable Cost Analysis LO1,…
A: To calculate the break-even point in dollar sales, we first need to calculate the contribution…
Q: cer Corporation had $1,060,000 in invested assets, sales of $1,235,000, operating income amounting…
A: Return on Investment = Operating Income / Invested AssetsReturn on Investment = 218,000/1,060,000…
Q: Need this account questions solution
A: determine the net total dollar advantage or disadvantage of purchasing the part instead of making…
Q: How does disaggregation analysis enhance revenue recognition? a) Separates complex contracts into…
A: Option a: This option is correct because it ensures accurate revenue recognition by aligning it with…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Computation of the net income under variable costing in Year 2013: Calculations: Sales = Number of…
Q: Sohar Suppliers Limited, a SAOC firm founded in Sohar in 2015, primarily supplies imported products…
A: 1. a1(b) Explanation of AdjustmentsDisallowed Expenses:Personal travel (RO 50,000), overvalued…
Q: What is the amount of net assets on these general accounting question?
A: Step 1: Define EquityEquity includes the value of assets invested by the owners and the profit…
Q: Question:(Account) 2-59 Sadowski Video Center accumulates the following cost and market data at…
A: According to the lower-of-cost or market rule, the inventory will be valued at the cost or market…
Q: provide account answer
A: Key Rule for the Statute of LimitationsGeneral Rule: The IRS generally has three years from the…
Q: choose best option
A: Step 1:Inventory is valued at cost or market price which is lower. There cost is $6 per unit and…
Q: I just want answer i'm not sure which option is true.
A: To determine the impact on net operating income, we need to calculate the incremental profit or loss…
Q: Question: Cash method of accounting A company plans to purchase inventory for the second half of…
A: Explanation of Cash Method of AccountingThe cash method of accounting is a system where income and…
Q: Please answer do fast and step by step calculation with explanation for this accounting question
A: Step 1: Define Accounts ReceivableBusiness sometimes sells merchandise on a credit basis; the amount…
Q: Non
A: Step 1: Calculate the Increase in Net IncomeIncrease in Net Income=2013 Net Income × Percentage…
Q: Solve with explanation accounting
A: Step 1: Define Manufacturing CostThe total manufacturing cost of a product can be divided into two…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Step 1: Define Convertible BondA convertible bond allows bondholders to exchange a bond for a number…
Q: Don't use ai to answer I will report you answer
A: Compare the Results: After calculating, compare the current and acid-test ratios. The company with…
Q: Can you please answer the general accounting question?
A: Step 1: Define Savings AccountA savings account is a basic bank account that can be opened with a…
Q: Give the wip inventory
A: Explanation of Work-in-Process (WIP) InventoryWork-in-process (WIP) inventory refers to partially…
Q: Q
A: Explanation of Selling Price: Selling price is the amount charged to customers per unit of product…
Q: Good Day, Kindly help me with the following:
A: a. Issues in Compiling the Multiple Poverty Index (MPI) and Ways to Overcome Them1. Data Quality and…
Q: General Account questions need proper answer
A: Step 1: Key Information from the ProblemSelling price per unit: $480Variable costs per unit:Variable…
Q: General accounting
A: To determine how much Suzie needs in her retirement savings account today, we calculate the present…
Q: Get correct answer general accounting
A:
Q: What is the actual net operating income on these general accounting question?
A: Step 1: Define Degree of Operating LeverageThe degree of operating leverage represents the…
Q: vi.2
A: 1. Record the Purchase of AMC Supplies SharesAt the value given in the beginning of the financial…
Q: A sales company has sales of $ 828,900 solution this accounting questions
A: Step 1: Define Return on AssetsReturn on asset is the amount of net income a firm generates per…
Q: A company report the following solve this question answer financial accounting
A: Step 1: Define RatioA ratio is a mathematical relationship between two quantities that are often…
Q: financial accounting subject of the question
A: Explanation of Composite Measurement Systems:Composite measurement systems integrate various types…
Q: Not use ai given question general accounting
A: Step 1: Define Cash Collection from SalesBusinesses sell merchandise for instant cash, termed cash…
Q: What was the company's turnover?
A: Explanation of Sales:Sales represent the total revenue generated by a company through selling its…
Q: General accounting question
A: Step 1: Define Receivables TurnoverThe ratio of the annual credit sales relative to the average…
Q: Do fast answer of this question solution accounting
A: Step 1: Define Asset DisposalAfter the expiry of the useful life of a fixed asset, it is sold in the…


Step by step
Solved in 2 steps

- Which of the following types of cost is shown in this table of cost data? Cost per Unit $6,000 3,000 2,000 1,500 b. fixed cost Number of Units C. variable cost d. period cost 1 A WN 2 3 4Which of the following types of cost is shown in the cost data below? Cost per Number of Unit Units $6,000 3,000 2,000 1,500 a. fixed cost b. mixed cost C. variable cost d. period cost 2. 3. 4.Which of the following is an example of a direct labor cost standard? A. 0.5 direct labor hours per unit B. $0.95 per square foot C. $40 per direct labor hour D. 50 square feet per unit
- Arntson, Incorporated, manufactures and sells two products: Product R3 and Product NO. The annual production and sales of Product of R3 is 800 units and of Product NO is 500 units. Data concerning the expected production of each product and the expected total direct labor-hours (DLHs) required to produce that output appear below: Product R3 Product NO Total direct labor-hours Activity Cost Pools Labor-related Production orders. Order size Direct Labor- Expected Hours Per Production 800 500 The direct labor rate is $20.80 per DLH. The direct materials cost per unit is $276.00 for Product R3 and $280.00 for Product NO. The company is considering adopting an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected activity: Estimated Overhead Cost Activity Measures DLHS orders MHS Unit 4.0 2.0 Total Direct Labor- Hours 3,200 1,000 4, 200 $ 40,836 64, 650 433, 275 $ 538,761 Expected Activity Product R3 Product No 1,000 3,200 900 500 2,500 3,100…Need help with weighted aver. cont. margin and if you can list the formula as well.Curiumber Enterprises is considering manufacturing a new product. It projects the cost of direct materials and rent for a range or output as follows. Output in Units 1,000 2,000 3,000 4,000 5,000 6,000 7,000 8,000 9,000 Rent Cost 11.000 $5,290 5,290 8,464 8,464 8,464 8,464. 8,464 8.464 10.580 10,000 10,580 10.580 Direct Materials $4,200 7,200 7,200 9,600. 12,000 14,400 16.800 19,200 30.999 37,030 46.552
- MCQBaden Company has gathered the following information. Units in beginning work in process 0 Units started into production 37,000 Units in ending work in process 7,000 Percent complete in ending work in process: Conversion costs Materials Costs incurred: Direct materials Direct labor Overhead 4 80 40 % 100 % $73,000 $61,100 $101,100Ayala Inc. has conducted the following analysis related to its product lines, using a traditional costing system (volume-based) and an activity-based costing system. Both the traditional and the activity-based costing systems include direct materials and direct labor costs. Products Product 540X Product 137Y Product 2495 Sales Revenue $208,000 155,000 92.000 Total Costs Traditional $54,000 48,000 23.000 ABC $49,000 30,000 46,000
- Base from the data, determine the correct cost classifications: Cost ltem Cost at 100 units Cost at 140 units P P8,000 P10,560 L P5,000 P5,000 A P6,500 P9,100 Y P6,700 P8,580 Cost P Cost L Cost A Cost YA. variable fixed mixed variableB. variable fixed variable variableC. mixed fixed mixed mixedD. mixed fixed variable mixedResolve using this format: 1. High-low method Units CostHigh volumeLow volumeChangeVariable cost per unit: ÷ = $______________per unit Fixed cost 1,400 Units 2,400 UnitsTotal costVariable cost, $ per unitFixed cost 2. Variable cost charged to product: units × $ per unit = $__________________________. 3. Fixed cost charged to factory overhead: $ per month × 12 months = $__________________.Max Machining incurs the following utilities costs at different levels of production: 0 units: 500 units: 1,000 units: How would utility costs be properly classified? Select one: A. Stepped B. Fixed C. Mixed D. Curvilinear E. Variable $120 $2,620 $5,120