surface, as sha Calculate the electric flux through the surface.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:The square surface shown in the figure measures 2.8 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E =
2000 N/C and with field lines at an angle of 35° with a normal to the surface, as shown. Take that normal to be "outward," as though the
surface were one face of a box. Calculate the electric flux through the surface.
Normal
****
Number
i
Units
Expert Solution

Given data
Electric field Effect = 2000N/C
Each side a= 2.8mm = 2.8x10-3 m
Surface area A =(2.8x10-3)2 m2 = 7.84x10-6 m2
Angel α = 35° normal to surface
α =180-35 =145°
Electric flux =Φ
Step by step
Solved in 3 steps
