Suppose x has a distribution with = 12 and a 6. USE SALT (a) If a random sample of size n = 41 is drawn, find, and P(12 s x s 14). (Round a to two decimal places and the probability to four decimal places.) 12 0.93 x P(12 sxs 14) 0.4842 (b) If a random sample of size n 68 is drawn, find , and P(12 sxs 14). (Round a to two decimal places and the probability to four decimal places.) 12 1.33 x P(12 sxs 14)=0.4337 x (c) Why should you expect the probability of part (b) to be higher than that of part (a)? (Hint: Consider the standard deviations in parts (a) and (b).) The standard deviation of part (b) is smaller than part (a) because of the larger ✔sample size. Therefore, the distribution about is wider ✓x
Suppose x has a distribution with = 12 and a 6. USE SALT (a) If a random sample of size n = 41 is drawn, find, and P(12 s x s 14). (Round a to two decimal places and the probability to four decimal places.) 12 0.93 x P(12 sxs 14) 0.4842 (b) If a random sample of size n 68 is drawn, find , and P(12 sxs 14). (Round a to two decimal places and the probability to four decimal places.) 12 1.33 x P(12 sxs 14)=0.4337 x (c) Why should you expect the probability of part (b) to be higher than that of part (a)? (Hint: Consider the standard deviations in parts (a) and (b).) The standard deviation of part (b) is smaller than part (a) because of the larger ✔sample size. Therefore, the distribution about is wider ✓x
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Suppose x has a distribution with = 12 and a = 6.
USE SALT
(a) If a random sample of size n = 41 is drawn, find , and P(12 sx s 14). (Round to two decimal places and the probability to four decimal places.)
H-12
0.93
X
P(12 ≤ x ≤ 14)= 0.4842
X
(b) If a random sample of size n = 68 is drawn, find and P(12 sxs 14). (Round a to two decimal places and the probability to four decimal places.)
H-12
✓
1.33
x
P(12 sxs 14)=0.4337
X
(c) Why should you expect the probability of part (b) to be higher than that of part (a)? (Hint: Consider the standard deviations in parts (a) and (b).)
The standard deviation of part (b) is smaller than part (a) because of the larger ✔✔sample size. Therefore, the distribution about is wider
✓x
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps with 3 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman