Suppose a simple random sample of size n= 50 is obtained from a population whose size is N= 30,000 and whose population proportion with a specified characteristic is p = 0.4. Click here to view the standard normal distribution table (page 1), Click here to view the standard normal distribution table (page 2), O D. Approximately normal because ns0.05N and np(1-p) < 10. Determine the mean of the sampling distribution of p. =(Round to one decimal place as needed.)
Suppose a simple random sample of size n= 50 is obtained from a population whose size is N= 30,000 and whose population proportion with a specified characteristic is p = 0.4. Click here to view the standard normal distribution table (page 1), Click here to view the standard normal distribution table (page 2), O D. Approximately normal because ns0.05N and np(1-p) < 10. Determine the mean of the sampling distribution of p. =(Round to one decimal place as needed.)
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Homework help

- [Click here to view the standard normal distribution table (page 2).](#)
---
◯ D. Approximately normal because \( n \leq 0.05N \) and \( np(1-p) < 10 \).
Determine the mean of the sampling distribution of \(\hat{p}\).
\[
\mu_{\hat{p}} = \boxed{} \quad \text{(Round to one decimal place as needed.)}
\]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F69bfa557-4209-42ee-b04b-950601280336%2F50ce0b3c-4dd6-48ce-86c4-3d38c9396bfc%2F01gb69f_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Suppose a simple random sample of size \( n = 50 \) is obtained from a population whose size is \( N = 30,000 \) and whose population proportion with a specified characteristic is \( p = 0.4 \).
- [Click here to view the standard normal distribution table (page 1).](#)
- [Click here to view the standard normal distribution table (page 2).](#)
---
◯ D. Approximately normal because \( n \leq 0.05N \) and \( np(1-p) < 10 \).
Determine the mean of the sampling distribution of \(\hat{p}\).
\[
\mu_{\hat{p}} = \boxed{} \quad \text{(Round to one decimal place as needed.)}
\]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman