Stratosphere Wireless is examining its cash conversion cycle. The company expects its cost of goods sold, which equals 60 percent of sales, to be $540,000 this year. Stratosphere normally turns over inventory 20 times per year, accounts receivable is turned over 18 times per year, and the accounts payable turnover is 36. Assume there are 360 days in a year. Calculate the cash conversion cycle. Round your answer to the nearest whole number. days Calculate the average balances in accounts receivable, accounts payable, and inventory. Round your answers to the nearest dollar. Accounts receivable: $ Accounts payable: $ Inventory: $
Stratosphere Wireless is examining its cash conversion cycle. The company expects its cost of goods sold, which equals 60 percent of sales, to be $540,000 this year. Stratosphere normally turns over inventory 20 times per year, accounts receivable is turned over 18 times per year, and the accounts payable turnover is 36. Assume there are 360 days in a year. Calculate the cash conversion cycle. Round your answer to the nearest whole number. days Calculate the average balances in accounts receivable, accounts payable, and inventory. Round your answers to the nearest dollar. Accounts receivable: $ Accounts payable: $ Inventory: $
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
Stratosphere Wireless is examining its cash conversion cycle. The company expects its cost of goods sold, which equals 60 percent of sales, to be $540,000 this year. Stratosphere normally turns over inventory 20 times per year,
|

Transcribed Image Text:Post Submission Feedback
Solution
Cost of goods sold = $144,000
Cost of goods sold = 60 percent of sales
Inventory turnover = 24
Accounts receivable turnover = 12
Accounts payable turnover
45
Sales = $144,000/0.6 = $240,000
Receivables collection period
Payables deferral period = DPO = (360 days)/45 = 8 days
Inventory conversion period = ICP = (360 days)/24 = 15 days
a. Cash conversion cycle = DSO + ICP - DPO = 30 days + 15 days - 8 days = 37 days
b. Accounts receivable = $240,000/12 = $20,000 = $240,000/(360 days) × 30 days
Inventory = $144,000/24 = $6,000 = $144,000/(360 days) × 15 days
Accounts payable = $144,000/45 = $3,200 = $144,000/(360 days) x 8 days
=
= DSO = (360 days)/12 = 30 days
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 7 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education