Step 1: Introduce the given information Given, Confidence level, C = 90% = 0.90 Margin of error, E=3%=0.03 Step 2: Calculate the sample size (expression) Using formula, -P) [+] Sample size, n = p(1-p)x Here, Level of significance, α = 1-C = 1-0.90 = 0.10 At a = 0.10 the critical value is Z = 1.645 (Using Excel = NORM.S.INV(1-0-10)=1.645) 2 Since here no estimate for the population proportion (p) is provided, so we use p = 0.5. Therefore, sample size is, n=0.5x(1−0.5)x| 1.645 = (0.5)²x 0.03 1.645 0.03 The correct option is (B) Solution The correct option is (B)
Step 1: Introduce the given information Given, Confidence level, C = 90% = 0.90 Margin of error, E=3%=0.03 Step 2: Calculate the sample size (expression) Using formula, -P) [+] Sample size, n = p(1-p)x Here, Level of significance, α = 1-C = 1-0.90 = 0.10 At a = 0.10 the critical value is Z = 1.645 (Using Excel = NORM.S.INV(1-0-10)=1.645) 2 Since here no estimate for the population proportion (p) is provided, so we use p = 0.5. Therefore, sample size is, n=0.5x(1−0.5)x| 1.645 = (0.5)²x 0.03 1.645 0.03 The correct option is (B) Solution The correct option is (B)
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
how can we derive the formula in solving the value of the
![Step 1: Introduce the given information
Given,
Confidence level, C = 90% = 0.90
Margin of error, E=3%=0.03
Step 2: Calculate the sample size (expression)
Using formula,
-P) [+]
Sample size, n = p(1-p)x
Here,
Level of significance, α = 1-C = 1-0.90 = 0.10
At a = 0.10 the critical value is Z = 1.645 (Using Excel = NORM.S.INV(1-0-10)=1.645)
2
Since here no estimate for the population proportion (p) is provided, so we use p = 0.5.
Therefore, sample size is,
n=0.5x(1−0.5)x| 1.645
= (0.5)²x
0.03
1.645
0.03
The correct option is (B)
Solution
The correct option is (B)](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fe68930b7-6552-46b3-ab6f-1ff15a13eb9f%2F8dc01aee-4378-4a02-9d86-1a4e59b4d5ff%2Fbtdhew_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Step 1: Introduce the given information
Given,
Confidence level, C = 90% = 0.90
Margin of error, E=3%=0.03
Step 2: Calculate the sample size (expression)
Using formula,
-P) [+]
Sample size, n = p(1-p)x
Here,
Level of significance, α = 1-C = 1-0.90 = 0.10
At a = 0.10 the critical value is Z = 1.645 (Using Excel = NORM.S.INV(1-0-10)=1.645)
2
Since here no estimate for the population proportion (p) is provided, so we use p = 0.5.
Therefore, sample size is,
n=0.5x(1−0.5)x| 1.645
= (0.5)²x
0.03
1.645
0.03
The correct option is (B)
Solution
The correct option is (B)
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman