Songsu Company is struggling to control costs. We are hired as consultants to determine why the company's actual costs exceed budgeted costs. The Tableau Dashboard is provided for our analysis. 8 6 d N Direct Materials Standard 4 lbs Pounds Per Unit $6 Price Per Pound 6 lbs Actual Pounds Per Unit $7 Price Per Pound 15 10 5 0 Standard 2 hrs Direct Labor Hours Per Unit $17 Price Per Hour Actual 2.5 hrs Hours Per Unit $14 Price Per Hour
Songsu Company is struggling to control costs. We are hired as consultants to determine why the company's actual costs exceed budgeted costs. The Tableau Dashboard is provided for our analysis. 8 6 d N Direct Materials Standard 4 lbs Pounds Per Unit $6 Price Per Pound 6 lbs Actual Pounds Per Unit $7 Price Per Pound 15 10 5 0 Standard 2 hrs Direct Labor Hours Per Unit $17 Price Per Hour Actual 2.5 hrs Hours Per Unit $14 Price Per Hour
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
ADDITIONAL INFO:
variable overhead: 101,000
fixed overhead: 68,000
OVERHEAD- STANDARD COSTS
variable overhead- $12 per hour , 2 hours per unit.
fixed overhead - 6 per hour , 2 hours per unit.
ACTUAL UNITS MANUFATURED: 5,100 units

Transcribed Image Text:Songsu Company is struggling to control costs. We are hired as consultants to determine why the company's actual costs exceed
budgeted costs. The Tableau Dashboard is provided for our analysis.
8
6
4
2 H
0
Rate Per Hour
Hours Per Unit
4 lbs
Pounds Per
Unit
Direct Materials
Standard
$20
$15
$10
$5
$0
8 hrs
6 hrs
4 hrs
2 hrs
0 hrs
$6
Price Per
Pound
6 lbs
Fixed Overhead
Actual
Overhead - Standard Costs
Pounds Per
Unit
$7
Price Per
Pound
69
69
Variable Overhead
15
10
5
0
Standard
2 hrs
Direct Labor
Hours Per
Unit
$17
Price Per
Hour
Variable Overhead
Actual Units Manufactured
Actual
2.5 hrs
Hours Per
Unit
Overhead - Actual Costs
$169,000
$14
Price Per
Hour
Fixed Overhead

Transcribed Image Text:邨+ableau
AQ = Actual Quantity
SQ = Standard Quantity
AR= Actual Rate
SR Standard Rate
AP = Actual Price
SP Standard Price
AQ
Actual Cost
1. & 2. Compute the direct materials price variance and direct materials quantity variance. Indicate whether this cost variance is
favorable, unfavorable or no variance.
X
X
Actual Units Manufactured
AR
$
0
$
AQ
0
0
X
X
→
SP
0
PO
SQ
Standard Cost
X
SP
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education