Sleeter Corporation makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for the next four months of operations: Budgeted unit sales for April, May, June, and July are 7,500, 11,900, 10,800, and 14,800 units, respectively. All sales are on credit. The ending finished goods inventory equals 30% of the following month's sales. The ending raw materials inventory equals 30% of the following month's raw materials production needs. Each unit of finished goods requires 6 pounds of raw materials. The raw materials cost $5.00 per pound. If 72,000 pounds of raw materials are required for production in June, then the budgeted cost of raw material purchases for May is closest to: Garrison 16e Rechecks 2017-09-30, 2017-10-09 Multiple Choice $350,970 $347,100 $455,100 $559,230
Master Budget
A master budget can be defined as an estimation of the revenue earned or expenses incurred over a specified period of time in the future and it is generally prepared on a periodic basis which can be either monthly, quarterly, half-yearly, or annually. It helps a business, an organization, or even an individual to manage the money effectively. A budget also helps in monitoring the performance of the people in the organization and helps in better decision-making.
Sales Budget and Selling
A budget is a financial plan designed by an undertaking for a definite period in future which acts as a major contributor towards enhancing the financial success of the business undertaking. The budget generally takes into account both current and future income and expenses.
![Sleeter Corporation makes one product and it provided the following information to help prepare the master budget for
the next four months of operations:
Budgeted unit sales for April, May, June, and July are 7,500, 11,900, 10,800, and 14,800 units, respectively. All sales are on
credit.
The ending finished goods inventory equals 30% of the following month's sales.
The ending raw materials inventory equals 30% of the following month's raw materials production needs. Each unit of
finished goods requires 6 pounds of raw materials. The raw materials cost $5.00 per pound.
If 72,000 pounds of raw materials are required for production in June, then the budgeted cost of raw material purchases
for May is closest to:
Garrison 16e Rechecks 2017-09-30, 2017-10-09
Multiple Choice
$350,970
$347,100
$455,100
$559,230](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F0b1436ff-c74b-4a4d-83d7-66344f313390%2Fca4db715-494c-4830-90b0-eb4f15c4c765%2Fg3vmshf_processed.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)