Sim-Jo-La Electronics sells a variety of electronic devices including a variety of WIFI SMART camera bulbs. The business began the second quarter (April to June) of 2020 with 15 (V380PRO) camera bulbs at a total cost of $108,750. The following transactions relating to the "V380PRO" camera bulbs were completed during the quarter. April 7 90 bulbs were purchased at a cost of $6,850 each. In addition, the business paid freight charges of $800 cash on each bulb to have the inventory shipped from the point of purchase to their warehouse. April 30 The sales for April were 75 bulbs which yielded total sales revenue of $803,250. (15 of these bulbs were sold on account to longstanding customers of the business) May 6 A new batch of 80 bulbs was purchased at a total cost of $654,800 Upon inspection of the bulbs purchased on May 6, five (5) of the units were found to be defective and were returned to the supplier. May 9 Мaу 31 During the month 62 of the camera bulbs were sold at a price of $11,450 each. A customer, to whom 7 of the bulbs were sold during the first business day of May, returned 3 units of the merchandise, as they were of another make & model. June 5 June 14 Owing to an increased demand, a further 11o bulbs were purchased at a cost of $9,000 each; the supplier gave a 3% quantity discount on the purchase. June 30 116 bulbs were sold during June at a unit selling price of $12,250. June 30 An actual count of inventory was carried out at the close of business which revealed that there were 36 units of the V380PRO brand of merchandise in the store room
5) Universal Enterprise sells a product that cost $450 per unit and has a monthly demand of 5,000 units. The annual holding cost per unit is calculated as 5% of the unit purchase price. It costs the business $75 to place a single order. Currently the business places 12 orders each year.
i) What is the total stock administrative cost of Universal’s current inventory policy?
Please answer the questions in proper accounting format.
ii) Is this the entity’s cost minimizing solution for this product each year? Explain.
Please answer the questions in proper accounting format.
![Sim-Jo-La Electronics sells a variety of electronic devices including a variety of WIFI SMART camera
bulbs. The business began the second quarter (April to June) of 2020 with 15 (V380PRO) camera
bulbs at a total cost of $108,750. The following transactions relating to the “V380PRO" camera bulbs
were completed during the quarter.
April 7
90 bulbs were purchased at a cost of $6,850 each. In addition, the business paid freight
charges of $800 cash on each bulb to have the inventory shipped from the point of
purchase to their warehouse.
April 30 The sales for April were 75 bulbs which yielded total sales revenue of $803,250. (15 of
these bulbs were sold on account to longstanding customers of the business)
Мay 6
A new batch of 80 bulbs was purchased at a total cost of $654,800
Мay 9
Upon inspection of the bulbs purchased on May 6, five (5) of the units were found to be
defective and were returned to the supplier.
Мaу 31
During the month 62 of the camera bulbs were sold at a price of $11,450 each.
s wer
A customer, to whom 7 of the bulbs were sold during the first business day of May,
returned 3 units of the merchandise, as they were of another make & model.
June 5
June 14 Owing to an increased demand, a further 110 bulbs were purchased at a cost of $9,000
each; the supplier gave a 3% quantity discount on the purchase.
June 30 116 bulbs were sold during June at a unit selling price of $12,250.
June 30 An actual count of inventory was carried out at the close of business which revealed that
there were 36 units of the V380PRO brand of merchandise in the store room.
Unless otherwise stated, assume that all purchases were on account and received on the dates stated.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F9c82a4d6-0cd1-4c5e-8d2d-9a856aeebe27%2F5f7e31ed-5520-4bea-bafb-28976f91d913%2Fkpqivpn_processed.png&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Cost of Product= $450
Monthly Demand = 5000 units
Annual demand (U)= 5000 units* 12 mounts= 60,000 units
Annual holding cost (C)= 5% of the unit purchase price
Order cost (O)= $75 per order
Total order placed in a year= 12
Step by step
Solved in 3 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)