Sandy's sauces, which produces stir-fry sauces, is developing direct material standards. Each bottle of sauce requires 0.6 kilograms of base. The allowance for waste is 0.6 kilograms per bottle, while the allowance for rejects is 0.7 kilograms per bottle. What is the standard quantity of base per bottle? A) 0.6 kilograms B) 1.2 kilograms C) 1.3 kilograms D) 1.9 kilograms.
Q: 10.2 B52 Corporation’s pre-tax accounting income of $726,000 for the year 2020 included the…
A: To determine the normalized earnings of B52 Corporation for the year 2020.Given:- Pre-tax accounting…
Q: Need help with this question
A: The high-low method of cost estimation uses the highest and lowest activity levels to estimate…
Q: None
A: Step 1: Track Purchases and Sales using LIFO Perpetual MethodJanuary 7: Purchase of 80…
Q: What is its times interest earned ratio?
A: To calculate the Times-Interest-Earned (TIE) ratio, follow these steps:Step 1: Calculate EBIT…
Q: None
A: Total Interest for the Long-Term Fixed-Rate Plan:Now, add the interest for both years to get the…
Q: Give true answer
A: Detailed Explanation The net amount of receivables included in the provision for doubtful accounts…
Q: General Accounting Question Please Solve this one
A: Step 1: Introduction to the Capital GainThe capital gain on an asset refers to the appreciated value…
Q: Exercise 7-29 (Algo) Assigning Costs to Jobs (LO 7-1, 2) Partially completed T-accounts and…
A: Step 1: Cost of Direct Materials Issued to Production in AugustThe Materials Inventory account shows…
Q: Hello tutor provide solution
A: Step 1: Introduction to the Common SharesWhen a company tries to generate funds from the stock…
Q: Hello tutor give correct answer
A: Step 1: Define Recognized gainThe gain that a company or an organization earns when the asset is…
Q: 7.3 Feather Ltd. invested $1 million in Goose Corp. early in the current year, receiving 25% of its…
A: Step 1: How much was Feather Ltd.'s share of Goose Corp.'s net income for the year? Here the the…
Q: I need assistance with finding the answers.
A: Step 1: Calculate the total cash paidAmy and Brian are paying Ernesto $552,750 for the company.Step…
Q: Please need answer
A: Step 1: Define CostThe amount of money required to create, market, and sell goods and services or to…
Q: Please help with this question not use chatgpt
A: A) Cosmo has no gain to be recognized from the distribution of land to Y mountain partnership. This…
Q: 9.4 Cactus Inc. purchased a machine on January 1, 2022, at a cost of $60,000. The machine is…
A: Step 1: Calculate the Correct Depreciation for 2022 Using the Straight-Line MethodThe machine's cost…
Q: If a company's revenue is $80,000, cost of goods sold is $30,000, operating expenses are $20,000,…
A: Explanation of Revenue: Revenue represents the total income generated by a company from its normal…
Q: Hello tutor provide solution for this accounting question
A: referencehttps://www.investopedia.com/terms/p/pbo.asp#:~:text=Key%20Takeaways-,A%20projected%20benef…
Q: Hello tutor provide solution for accounting question
A: Step 1: Define InventoryInventory is the stock of goods the business person keeps to sell or uses to…
Q: What is the ending total asset balance?
A: Step 1: Define AssetsItems with economic value that belong to a company or a person and have some…
Q: Accounting entry
A: Explanation of Depreciation Expense: Depreciation expense is the cost allocated for the wear and…
Q: Long Island Rum accounts for production costs using the first in, first out (FIFO) method of process…
A: Part 1) Statement of Equivalent Units (Using FIFO)ParticularsUnitsMaterialConversion Cost%…
Q: Hi expart Provide correct solution
A: Step 1: Introduction to the Direct Materials VarianceThe total direct materials cost variance…
Q: None
A: Explanation for 1: In the given case, for a project, $135,000 was charged to a customer for which…
Q: None
A: Step 1: Step 2: Step 3: Step 4:
Q: On July 10, 2025, Cullumber Music sold CDs to retailers on account and recorded sales revenue of…
A: Working Note:Cost of goods returnFormula:Cost of returns=Sales returns×Cost of good sold…
Q: In September 2025, Cullumber Corp. commits to selling 155 of its iPhone-compatible docking stations…
A: Step 1:(c) Prepare the journal entry for the sale of 10 more stations (as in (b)), assuming that the…
Q: Procter & Gamble (P&G) recently acquired a small personal care products company for $50 million. The…
A: Question 1: Explanation of Purchase Price:The purchase price is the total amount paid by the…
Q: Help
A: Explanation of Net Sales:Net Sales represents the total revenue a company earns from its sales…
Q: ??
A: Question 1:Explanation of Net Purchases:Net purchases represent the total cost of purchasing…
Q: Accounting Question please give answer
A: Step 1: Introduction to the Bond PremiumThe bond premium represents an investor's additional cost to…
Q: Need answer please
A: Part a: Return on Equity (ROE)A company's profitability is gauged by its Return on Equity (ROE),…
Q: Fill in the blank with the correct answer
A: Step 1: Define Cash discountCash discount indicates a form of reward provided to the buyers if the…
Q: University Car Wash purchased new soap dispensing equipment that cost $270,000 including…
A: Explanation: Under activity based method, depreciation is calculated by first establishing a…
Q: On January 1, 2023, DMW Corporation issued a series of 100 convertible bonds, maturing in 5 years.…
A: Step 1:Convertible bonds is a type of debt instrument that can be converted into a predetermined…
Q: ABC Company purchased machinery for $50,000 with an estimated useful life of 5 years and salvage…
A: Step 1: Meaning of DepreciationDepreciation is a non-cash expense. It represents a portion of cost…
Q: Provide answer this question
A: Step 1: Define Work-in-Process InventoryWork-in-process inventory is one of the three inventory…
Q: Customer Care specialist x Bloomerang Customer Sup x MFwd: Claims Support Spec × Indeed Resume x…
A: If you have any clarifications (i.e., expand the explanation) or want different, expanded, or…
Q: What is the current ratio if a company has current assets of $150,000 and current liabilities of…
A: Explanation of Current Ratio:The current ratio is a financial metric used to assess a company's…
Q: Not use ai please don't
A: Step 1:To calculate the required number of units to be sold to earn desired profit will be…
Q: Craftmore Machining reports the following budgeted overhead cost and related data for this year.…
A: To compute the single plantwide overhead rate, we use the following formula: Plantwide Overhead Rate…
Q: Match the descriptions 1 through 5 with labels a through e on the CVP chart. A CVP chart plotted…
A: Similar question found:In a CVP chart, the goal is to visually display the relationship between a…
Q: Assets Goodwill (Note 1) Buildings (Note 2) Inventory Pina Colada Corporation Statement of Financial…
A: Explanation of Adjustments:Current Assets: Cash, Accounts Receivable, and Inventory all satisfy the…
Q: None
A: Equity = (1-debt to total assets ratio) x total assets = (1 - 44%) x 355,000 = 198,800 Old roe = net…
Q: Target Corporation purchased delivery trucks worth $780,000 with an estimated useful life of 6 years…
A: Step 1: Calculate Depreciation on the TruckGiven:Original cost of the truck: $780,000Salvage value:…
Q: Barnett Industries, Inc., issued $600,000 of 8% bonds on January 1, 2019. The bonds pay interest…
A: Step 1: Calculate the Selling Price of the BondsBond Details:Face Value: This is the amount the…
Q: Provide solution
A: Explanation of Total Assets: This refers to the total value of everything a company owns, including…
Q: Emerge Solutions Company deposits all receipts and makes all payments by cheque. The following…
A: 1) No clear question2) Deposits in transit, April 30For the deposits in transit, we compare the…
Q: What is the value of inventory listed on the firm's balance sheet?
A: Step 1: Introduction to the Balance SheetThe balance sheet is the document that shows the financial…
Q: Principle of Accounting Test 2 - Protected View • Saved Design Layout References Mailings Review…
A: Journalizing is the process of recording business transactions in a journal. The journal is the…
Q: Hello tutor can you please give solution?
A: Given InformationBeginning inventory: $30,000Purchases: $80,400Sales: $100,800Sales returns:…
What is the standard quantity of base per bottle?


Step by step
Solved in 2 steps

- Snapware Systems produces commercial strength cleansing supplies. Two of its main products are window cleaner that uses ammonia, and floor cleaner that uses bleach. Information for the most recent period follows: Product Names Window Cleaner (ammonia) Floor Cleaner (bleach) Direct materials information: Standard ounces per unit 16 oz. 24 oz. Standard price per ounce $0.75 ? Actual quantity used per unit 20 oz. 22 oz. Actual price paid for material $1.00 $0.90 Actual quantity purchased and used 1,500 oz. 2,800 oz.. Price variance ? $300 U Quantity variance $1,500 U ? Total direct materials variance ? $678 F Number of units produced 500 600 What is the standard price for bleach? Select one: a. $0.88/oz. b. $1.09/oz. c. $1.14/oz. d. $0.79/oz. e. $0.92/oz.H1.Truly Delicious Inc. produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (1,457 bars) are as follows: Ingredient Quantity Price Cocoa 420 lbs. $0.30 per lb. Sugar 120 lbs. $0.60 per lb. Milk 90 gal. $1.20 per gal. Determine the standard direct materials cost per bar of chocolate. Round to two decimal places.fill in the blank 1 of 1$ per bar
- Titus Company purchased and used 650 pounds of tomatoes (direct materials) to produce a taco sauce with a 635 pound standard direct materials requirement. The standard materials price is $22.40 per pound. The actual price of the tomatoes was $22.20 per pound. Titus records standard costs and variances in its accounts. a. Journalize the entry to record the purchase of the tomatoes. If an amount box does not require an entry, leave it blank. b. Journalize the entry to record the tomatoes used in production. If an amount box does not require an entry, leave it blank.Saved Bandar Industries manufactures sporting equipment. One of the company's products is a football helmet that requires special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,600 helmets, using 2,592 kilograms of plastic. The plastic cost the company $17,107. According to the standard cost card, each helmet should require 0.65 kilograms of plastic, at a cost of $7.00 per kilogram. Required: 1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,600 helmets? 2. What is the standard materials cost allowed (SQ x SP) to make 3,600 helmets? 3. What is the materials spending variance? 4. What Is the materials price varlance and the materials quantity variance? 1:35 ed ok (For requirements 3 and 4, indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations.) nt. ences, 1. Standard…Berghof Foods manufactures various gourmet ethnic food products. Production of its specialty hummus requires a half pound of material per container, which costs $12 per pound and requires 45 minutes (i.e., 0:75 hour) of direct labor. Direct labor costs $20 per hour; the variable overhead rate is $10 per direct labor hour; and the fixed overhead rate is $6 per direct labor hour. What is the standard cost for each container of specialty hummus produced? Select one: O O O O O a. $21.00 per container b. $28.50 per container c. $33.00 per container d. $48.00 per container e. None of the above
- Crazy Delicious Inc. produces chocolate bars. The primary materials used in producing chocolate bars are cocoa, sugar, and milk. The standard costs for a batch of chocolate (5,000 bars) are as follows: Ingredient Quantity Price Cocoa 500 lbs. $1.40 per lb. Sugar 100 lbs. $0.50 per lb. Milk 250 gal. $1.60 per gal. Determine the standard direct materials cost per bar of chocolate.i need the answer quicklyDetermine the standard direct material cost
- Rosser Company produces a container that requires 4 yards of material per unit. The standard price of one yard of material is $4.50. During the month, 9,500 containers were manufactured using 37,300 yards of material. Required: Journalize the entry to record the standard direct materials used in production. If an amount box does not require an entry, leave it blankThe Brite Beverage Company bottles soft drinks into aluminum cans. The manufacturing process consists of three activities: Mixing: water, sugar, and beverage concentrate are mixed. Filling: mixed beverage is filled into 12-oz. cans. Packaging: properly filled cans are boxed into cardboard “fridge packs.” The activity costs associated with these activities for the period are as follows: Activity Costs Mixing $218,000 Filling 186,000 Packaging 99,000 Total 503,000 The activity costs do not include materials costs, which are ignored for this analysis. Each can is expected to contain 12 ounces of beverage. Thus, after being filled, each can is automatically weighed. If a can is too light, it is rejected, or “kicked,” from the filling line prior to being packaged. The primary cause of kicks is heat expansion. With heat expansion, the beverage overflows during filling, resulting in underweight cans. This process begins by mixing and filling…Delicious Desserts makes cupcakes and cookies. The company gathered the following information for the current year regarding its use of flour and butter (four is a direct material for cupcakes and butter is a direct material for cookies) Standard quantity per batch Standard Price (SP) per pound Actual quantity purchased (AQP) and used per batch (pounds) Actual Price (AP) paid Price variance Flour (Direct Materials) Cupcakes 4 lbs $0.301b OA 14 D OB. 0704 OC. 0.4 OD. 264 $1.00 ? $525 U Butter (Direct Matenals) Cookies 20 ? 4 bs $1.96/b $1,300 U ? Quanety vanance Flexible budget variance 7 Number of batches produced 290 The actual direct material quantity used per batch for cupcakes may be closest to $3,000 U 600

