Required information Exercise 9-38 and 9-39 (Static) Skip to question   Upriver Parts manufactures two products, V-1 and V-2, at its River Plant. Selected data for an average month for the two products follow.     V-1 V-2 Units produced   10,000     1,000   Direct materials cost per unit $ 2   $ 4   Machine hours per unit   1     2   Production runs per month   80     40       Production at the plant is automated and any labor cost is included in overhead. Data on manufacturing overhead at the plant follow.       Machine depreciation $ 36,000   Setup labor   18,000   Material handling   14,400   Total $ 68,400       Exercise 9-39 (Static) Activity-Based Costing (LO 9-3, 5) Required: a. Compute the unit costs for the two products V-1 and V-2 using the current costing system at Upriver (using machine hours as the allocation basis). (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) b. Compute the unit costs for the two products V-1 and V-2 using the proposed ABC system at Upriver. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Topic Video
Question

Required information

Exercise 9-38 and 9-39 (Static)

Skip to question

 

Upriver Parts manufactures two products, V-1 and V-2, at its River Plant. Selected data for an average month for the two products follow.
 

  V-1 V-2
Units produced   10,000     1,000  
Direct materials cost per unit $ 2   $ 4  
Machine hours per unit   1     2  
Production runs per month   80     40  
 

 
Production at the plant is automated and any labor cost is included in overhead. Data on manufacturing overhead at the plant follow.

 

   
Machine depreciation $ 36,000  
Setup labor   18,000  
Material handling   14,400  
Total $ 68,400  
 

 

Exercise 9-39 (Static) Activity-Based Costing (LO 9-3, 5)

Required:

a. Compute the unit costs for the two products V-1 and V-2 using the current costing system at Upriver (using machine hours as the allocation basis). (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
b. Compute the unit costs for the two products V-1 and V-2 using the proposed ABC system at Upriver. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
 

 

 

Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps with 1 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Performance measurements
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education