Ralwins Company had the following balances and transactions during 2018, from January 1 to December 31: Beginning Merchandise Inventory 100 units at $83 Sold 50 units March 10 June 10 Purchased 200 units at $85 Sold 150 units October 30 What would be reported for ending Merchandise Inventory on the balance sheet at December 31, 2018 if the perpetual inventory system and the weighted average inventory costing method are used? (Round unit costs to two decimal places and total costs to nearest dollar.) OA. $8,300 OB. $4,150 OC. $12,450 OD. $8,460
Ralwins Company had the following balances and transactions during 2018, from January 1 to December 31: Beginning Merchandise Inventory 100 units at $83 Sold 50 units March 10 June 10 Purchased 200 units at $85 Sold 150 units October 30 What would be reported for ending Merchandise Inventory on the balance sheet at December 31, 2018 if the perpetual inventory system and the weighted average inventory costing method are used? (Round unit costs to two decimal places and total costs to nearest dollar.) OA. $8,300 OB. $4,150 OC. $12,450 OD. $8,460
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
![**Inventory Valuation Exercise Using Weighted-Average Cost Method**
*Ralwins Company had the following balances and transactions during 2018, from January 1 to December 31:*
- **Beginning Merchandise Inventory:** 100 units at $83
- **March 10:** Sold 50 units
- **June 10:** Purchased 200 units at $85
- **October 30:** Sold 150 units
*Question:*
What would be reported for ending Merchandise Inventory on the balance sheet at December 31, 2018, if the perpetual inventory system and the weighted-average inventory costing method are used? (Round unit costs to two decimal places and total costs to the nearest dollar.)
**Multiple Choice Options:**
A. $8,300
B. $4,150
C. $12,450
D. $8,460
**Explanation:**
This problem involves calculating the ending inventory using the weighted-average inventory costing method under a perpetual inventory system.
1. **Calculate Weighted-Average Cost Per Unit:**
- Beginning Inventory: 100 units at $83 = $8,300
- After March 10 Sale: 100 - 50 = 50 units remain
- After June 10 Purchase: 50 units + 200 units = 250 units (Total Cost: (50 units x $83) + (200 units x $85) = $4,150 + $17,000 = $21,150)
- Weighted-Average Cost = $21,150 / 250 units = $84.60 per unit
2. **After October 30 Sale:**
- Units sold: 150, so remaining units = 250 - 150 = 100 units
- Ending Inventory at Dec 31 = 100 units x $84.60 = $8,460
**Answer:**
D. $8,460](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F8e3b61c9-20cc-45b0-8820-712e68e1a019%2F01efaf2b-8a7d-4542-a27f-4869a42201a3%2Ftnnhc5c_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Inventory Valuation Exercise Using Weighted-Average Cost Method**
*Ralwins Company had the following balances and transactions during 2018, from January 1 to December 31:*
- **Beginning Merchandise Inventory:** 100 units at $83
- **March 10:** Sold 50 units
- **June 10:** Purchased 200 units at $85
- **October 30:** Sold 150 units
*Question:*
What would be reported for ending Merchandise Inventory on the balance sheet at December 31, 2018, if the perpetual inventory system and the weighted-average inventory costing method are used? (Round unit costs to two decimal places and total costs to the nearest dollar.)
**Multiple Choice Options:**
A. $8,300
B. $4,150
C. $12,450
D. $8,460
**Explanation:**
This problem involves calculating the ending inventory using the weighted-average inventory costing method under a perpetual inventory system.
1. **Calculate Weighted-Average Cost Per Unit:**
- Beginning Inventory: 100 units at $83 = $8,300
- After March 10 Sale: 100 - 50 = 50 units remain
- After June 10 Purchase: 50 units + 200 units = 250 units (Total Cost: (50 units x $83) + (200 units x $85) = $4,150 + $17,000 = $21,150)
- Weighted-Average Cost = $21,150 / 250 units = $84.60 per unit
2. **After October 30 Sale:**
- Units sold: 150, so remaining units = 250 - 150 = 100 units
- Ending Inventory at Dec 31 = 100 units x $84.60 = $8,460
**Answer:**
D. $8,460
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education