Question 2: An object with a mass
Related questions
Question
Can you solve it plz
An object with a mass of 0.5kg and potential energy
expressed as the image
equlibrium point x=0. What is the
angular frequency of this object?

Transcribed Image Text:Question 2: An object with a mass
of 0.5kg and potential energy
expressed as U(x)=16x²-2 makes a
simple harmonic motion around
equlibrium point x=0. What is the
angular frequency of this object?
U(x)
-2
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps
