Q-39: Two reservoirs have a difference of head of 6 m and are connected by a pipe line which consists of a single 600 mm diameter pipe 3000 m long feeding a junction from which two pipes, each of 300 mm diameter and 3000 m long, lead in parallel to the lower reservoirs. If f = 0.04, what will be the total discharge? A H-6m f -0-04 Q2 C d1= 600mm 199 d2=d3=3000mm 12-1-3000mm L1=300 mm Q3 Q-37: A straight 900 mm pipe line 4 Km long is laid between two reservoirs having a difference of levels of 23 m. To increase the capacity of the system an additional 2 Km long 900 mm diameter pipe is laid parallel from the first reservoir to the mid- point of the original pipe. Assuming f = 0.04for both pipes, find the increase in discharge due to installation of the new pipe. A H-23m Reservoir d,900mm Lj 2 km d3 900mm 3-2 km Reservoir 8. 12-2km d2-900mm
Q-39: Two reservoirs have a difference of head of 6 m and are connected by a pipe line which consists of a single 600 mm diameter pipe 3000 m long feeding a junction from which two pipes, each of 300 mm diameter and 3000 m long, lead in parallel to the lower reservoirs. If f = 0.04, what will be the total discharge? A H-6m f -0-04 Q2 C d1= 600mm 199 d2=d3=3000mm 12-1-3000mm L1=300 mm Q3 Q-37: A straight 900 mm pipe line 4 Km long is laid between two reservoirs having a difference of levels of 23 m. To increase the capacity of the system an additional 2 Km long 900 mm diameter pipe is laid parallel from the first reservoir to the mid- point of the original pipe. Assuming f = 0.04for both pipes, find the increase in discharge due to installation of the new pipe. A H-23m Reservoir d,900mm Lj 2 km d3 900mm 3-2 km Reservoir 8. 12-2km d2-900mm
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
100%

Transcribed Image Text:Q-39: Two reservoirs have a difference of head of 6 m and are connected by a pipe line
which consists of a single 600 mm diameter pipe 3000 m long feeding a junction from
which two pipes, each of 300 mm diameter and 3000 m long, lead in parallel to the
lower reservoirs. If f = 0.04, what will be the total discharge?
A
H-6m
f -0-04
Q2
C
d1= 600mm
199
d2=d3=3000mm
12-1-3000mm
L1=300 mm
Q3
Q-37: A straight 900 mm pipe line 4 Km long is laid between two reservoirs having a
difference of levels of 23 m. To increase the capacity of the system an additional 2 Km
long 900 mm diameter pipe is laid parallel from the first reservoir to the mid- point of
the original pipe. Assuming f = 0.04for both pipes, find the increase in discharge due
to installation of the new pipe.
A
H-23m
Reservoir
d,900mm
Lj 2 km
d3 900mm
3-2 km
Reservoir
8.
12-2km
d2-900mm
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 5 steps with 6 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning