Purchased 3 units on 10" September $10/each. We sold 3 lemons on 1" September. We found 6 lemons left at the end of September. - Q1. What is the total revenue if the selling price is $20/each?- Q2. How many units are available for sale on 31 August (goods available for sales)? How much in total dollars amount? - Q3: Please calculate the cost of goods sold (the total cost of the lemons sold) under different methods. Please show your workings. a). b)- c). d). e). Q4: Among a)-c), which one can provide the largest Gross Profit? (Hint: Sales - Cost of goods sold = Gross Profit). Q5: Is it possible to include the cost of the lemons from 10th September purchase? -
Purchased 3 units on 10" September $10/each. We sold 3 lemons on 1" September. We found 6 lemons left at the end of September. - Q1. What is the total revenue if the selling price is $20/each?- Q2. How many units are available for sale on 31 August (goods available for sales)? How much in total dollars amount? - Q3: Please calculate the cost of goods sold (the total cost of the lemons sold) under different methods. Please show your workings. a). b)- c). d). e). Q4: Among a)-c), which one can provide the largest Gross Profit? (Hint: Sales - Cost of goods sold = Gross Profit). Q5: Is it possible to include the cost of the lemons from 10th September purchase? -
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Lemon Company
Name and Student ID:
Q6: if 2 of the lemons on 1st July belong to your father, should we include those lemons in
our sales and inventory? -
Purchased 3 units in 1st July $5/each.
Purchased 3 units on 7th August $7/each-
Purchased 3 units on 10th September $10/each-
We sold 3 lemons on 1st September. We found 6 lemons left at the end of September. .
Q1. What is the total revenue if the selling price is $20/each?.
Q2. How many units are available for sale on 31 August (goods available for sales)? How
much in total dollars amount? -
Q3: Please calculate the cost of goods sold (the total cost of the lemons sold) under
different methods. Please show your workings..
a).
b).
c).
d).
e).
Q4: Among a)-c), which one can provide the largest Gross Profit? (Hint: Sales - Cost of
goods sold = Gross Profit).
Q5: Is it possible to include the cost of the lemons from 10th September purchase? -
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 6 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education