Problem (4) The motor at C pulls in the cable with an acceleration ac = 3t² m/s², where t is in seconds. The motor at D draws in its cable at ap = 5 m/s². If both motors start at the same instant from rest when d = 3 m, determine: B A -d=3m- (a) the time needed to get to d = 0, and (b) the relative velocity of block A with respect to block B when this occurs.
Problem (4) The motor at C pulls in the cable with an acceleration ac = 3t² m/s², where t is in seconds. The motor at D draws in its cable at ap = 5 m/s². If both motors start at the same instant from rest when d = 3 m, determine: B A -d=3m- (a) the time needed to get to d = 0, and (b) the relative velocity of block A with respect to block B when this occurs.
Related questions
Question

Transcribed Image Text:Problem (4) The motor at C pulls in the cable with
an acceleration ac = 3t² m/s², where t is in seconds.
The motor at D draws in its cable at a = 5 m/s². If
both motors start at the same instant from rest when
d = 3 m, determine:
B
= 0, and
A
-d=3m-
(a) the time needed to get to d
(b) the relative velocity of block A with respect to block B when this occurs.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
