Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 4 pounds at $10 per pound Direct labor: 2 hours at $16 per hour Variable overhead: 2 hours at $6 per hour $ 40 32 12 Total standard cost per unit $ 84 The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600.

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Topic Video
Question
### Required Information

**Preble Company Manufacturing Cost Analysis**

Preble Company produces a single product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours. The standard cost card per unit is as follows:

| Cost Component                | Cost Calculation                     | Amount |
|-------------------------------|--------------------------------------|--------|
| Direct materials              | 4 pounds at $10 per pound            | $40    |
| Direct labor                  | 2 hours at $16 per hour              | $32    |
| Variable overhead             | 2 hours at $6 per hour               | $12    |
| **Total standard cost per unit** |                                     | **$84** |

#### March Production Budget vs. Actual

- The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units.
- During March, the company actually produced and sold 34,500 units, incurring the following costs:

  a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production.

  b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour.

  c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600.

#### Analysis of Material Quantity Variance

6. *Scenario Analysis*: If Preble had purchased 177,000 pounds of materials at $9.20 per pound and used 150,000 pounds in production, what would the materials quantity variance for March be?

- Use the following options for indicating variance:
  - "F" for favorable
  - "U" for unfavorable
  - "None" for no effect (zero variance)
  - Input all amounts as positive values.

**Provided Answer:**
- Materials quantity variance: $27,000
- Marked as: "U" (Unfavorable)

**Note:** The answer indicated is complete but not entirely correct.
Transcribed Image Text:### Required Information **Preble Company Manufacturing Cost Analysis** Preble Company produces a single product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours. The standard cost card per unit is as follows: | Cost Component | Cost Calculation | Amount | |-------------------------------|--------------------------------------|--------| | Direct materials | 4 pounds at $10 per pound | $40 | | Direct labor | 2 hours at $16 per hour | $32 | | Variable overhead | 2 hours at $6 per hour | $12 | | **Total standard cost per unit** | | **$84** | #### March Production Budget vs. Actual - The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. - During March, the company actually produced and sold 34,500 units, incurring the following costs: a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600. #### Analysis of Material Quantity Variance 6. *Scenario Analysis*: If Preble had purchased 177,000 pounds of materials at $9.20 per pound and used 150,000 pounds in production, what would the materials quantity variance for March be? - Use the following options for indicating variance: - "F" for favorable - "U" for unfavorable - "None" for no effect (zero variance) - Input all amounts as positive values. **Provided Answer:** - Materials quantity variance: $27,000 - Marked as: "U" (Unfavorable) **Note:** The answer indicated is complete but not entirely correct.
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps

Blurred answer
Knowledge Booster
Performance measurements
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education