Power Up produces protein bars. For direct materials, the standard price is $3.50 per pound. A case of the protein bars requires 8 pounds of the direct material. During June, Power Up purchased 22,600 pounds of the direct materials for a cost of $83, 620 and used 21, 330 pounds of direct materials to produce 2,700 cases of the protein bar. For direct labor, Power Up established a standard number of direct labor hours at 4 hours per case. The standard rate is $15 per hour. A total of 10,650 direct labor hours were worked during June at a cost of $ 161,880 to produce 2,700 cases of the protein bar.Required: Calculate the following variances and label each variance as favorable or unfavorable. Materials price variance Materials quantity variance Labor rate variance 4. Labor efficiency variance Extra Credit: What is the total materials variance?
Power Up produces protein bars. For direct materials, the standard price is $3.50 per pound. A case of the protein bars requires 8 pounds of the direct material. During June, Power Up purchased 22,600 pounds of the direct materials for a cost of $83, 620 and used 21, 330 pounds of direct materials to produce 2,700 cases of the protein bar. For direct labor, Power Up established a standard number of direct labor hours at 4 hours per case. The standard rate is $15 per hour. A total of 10,650 direct labor hours were worked during June at a cost of $ 161,880 to produce 2,700 cases of the protein bar.Required: Calculate the following variances and label each variance as favorable or unfavorable. Materials price variance Materials quantity variance Labor rate variance 4. Labor efficiency variance Extra Credit: What is the total materials variance?
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
None

Transcribed Image Text:Power Up produces protein bars. For direct materials, the standard price is $3.50 per pound. A
case of the protein bars requires 8 pounds of the direct material. During June, Power Up
purchased 22,600 pounds of the direct materials for a cost of $83, 620 and used 21, 330
pounds of direct materials to produce 2,700 cases of the protein bar. For direct labor, Power
Up established a standard number of direct labor hours at 4 hours per case. The standard rate
is $15 per hour. A total of 10,650 direct labor hours were worked during June at a cost of $
161,880 to produce 2,700 cases of the protein bar.Required: Calculate the following variances
and label each variance as favorable or unfavorable. Materials price variance Materials
quantity variance Labor rate variance 4. Labor efficiency variance Extra Credit: What is the
total materials variance?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education