Part A Unique Schools Supplies & Uniforms (USSU) designs and manufactures knapsack bags for students. After production, the bags are placed into individual cases, before being transferred into Finished Goods. The accounting records of the business reflect the following data at June 30, 2024, for the manufacturing of bags for Debe High School. Inventory Raw Materials 1/7/2023 30/6/2024 $230,000 $260,000 Work in Progress $348,300 $203,300 Finished Goods $632,900 $485,000 Other information: Sales Revenue Factory Supplies Used Direct Factory Labor Raw Materials Purchased Plant janitorial service Depreciation: Plant & Equipment $5,731,000 75,000 792,000 560,000 37,000 186,000 Total Utilities 481,250 Production Supervisor's Salary 450,000 School Logo (for bags) Design Costs 26,000 Packaging Cases Cost 42,000 Total Insurance 168,000 Delivery Vehicle Drivers' Wages 181,500 Depreciation: Delivery Vehicle 53,290 Property Taxes 240,000 Administrative Wages & Salaries 801,250 1% of Sales Revenue Advertising & Selling Expenses 'Of the total utilities, 80% relates to manufacturing and 20% relates to general and administrative costs. Of the total insurance, 66%% relates to the Factory Plant & Equipment & 33% % relates to general & administrative costs. "The property taxes should be shared: 75% manufacturing & 25% general & administrative costs. Required: i) Calculate the raw material used in production by Unique School Supplies & Uniforms. ii) What is the total factory overhead costs incurred by Unique School Supplies & Uniforms during the period? iii) Determine the prime cost & conversion cost of the knapsacks manufactured. iv) Prepare a schedule of cost of goods manufactured for the year ended June 30, 2024, clearly showing total manufacturing cost & total manufacturing costs to account for. v) What is the selling price per knapsack if Unique School Supplies & Uniforms manufactured 925 knapsacks for the Debe High School and uses a mark-up of 25% on cost? vi) How does the format of the income statement for a manufacturing concern differ from the income statement of a merchandising business?

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter2: Basic Cost Management Concepts
Section: Chapter Questions
Problem 18E: Lakeesha Barnett owns and operates a package mailing store in a college town. Her store, Send It...
icon
Related questions
Question
Part A
Unique Schools Supplies & Uniforms (USSU) designs and manufactures knapsack bags for students. After
production, the bags are placed into individual cases, before being transferred into Finished Goods. The accounting
records of the business reflect the following data at June 30, 2024, for the manufacturing of bags for Debe High
School.
Inventory
Raw Materials
1/7/2023 30/6/2024
$230,000 $260,000
Work in Progress $348,300 $203,300
Finished Goods $632,900 $485,000
Other information:
Sales Revenue
Factory Supplies Used
Direct Factory Labor
Raw Materials Purchased
Plant janitorial service
Depreciation: Plant & Equipment
$5,731,000
75,000
792,000
560,000
37,000
186,000
Total Utilities
481,250
Production Supervisor's Salary
450,000
School Logo (for bags) Design Costs
26,000
Packaging Cases Cost
42,000
Total Insurance
168,000
Delivery Vehicle Drivers' Wages
181,500
Depreciation: Delivery Vehicle
53,290
Property Taxes
240,000
Administrative Wages & Salaries
801,250
1% of Sales Revenue
Advertising & Selling Expenses
'Of the total utilities, 80% relates to manufacturing and 20% relates to general and administrative costs.
Of the total insurance, 66%% relates to the Factory Plant & Equipment & 33% % relates to general &
administrative costs.
"The property taxes should be shared: 75% manufacturing & 25% general & administrative costs.
Required:
i) Calculate the raw material used in production by Unique School Supplies & Uniforms.
ii) What is the total factory overhead costs incurred by Unique School Supplies & Uniforms during the
period?
iii) Determine the prime cost & conversion cost of the knapsacks manufactured.
iv) Prepare a schedule of cost of goods manufactured for the year ended June 30, 2024, clearly showing total
manufacturing cost & total manufacturing costs to account for.
v) What is the selling price per knapsack if Unique School Supplies & Uniforms manufactured 925
knapsacks for the Debe High School and uses a mark-up of 25% on cost?
vi) How does the format of the income statement for a manufacturing concern differ from the income statement
of a merchandising business?
Transcribed Image Text:Part A Unique Schools Supplies & Uniforms (USSU) designs and manufactures knapsack bags for students. After production, the bags are placed into individual cases, before being transferred into Finished Goods. The accounting records of the business reflect the following data at June 30, 2024, for the manufacturing of bags for Debe High School. Inventory Raw Materials 1/7/2023 30/6/2024 $230,000 $260,000 Work in Progress $348,300 $203,300 Finished Goods $632,900 $485,000 Other information: Sales Revenue Factory Supplies Used Direct Factory Labor Raw Materials Purchased Plant janitorial service Depreciation: Plant & Equipment $5,731,000 75,000 792,000 560,000 37,000 186,000 Total Utilities 481,250 Production Supervisor's Salary 450,000 School Logo (for bags) Design Costs 26,000 Packaging Cases Cost 42,000 Total Insurance 168,000 Delivery Vehicle Drivers' Wages 181,500 Depreciation: Delivery Vehicle 53,290 Property Taxes 240,000 Administrative Wages & Salaries 801,250 1% of Sales Revenue Advertising & Selling Expenses 'Of the total utilities, 80% relates to manufacturing and 20% relates to general and administrative costs. Of the total insurance, 66%% relates to the Factory Plant & Equipment & 33% % relates to general & administrative costs. "The property taxes should be shared: 75% manufacturing & 25% general & administrative costs. Required: i) Calculate the raw material used in production by Unique School Supplies & Uniforms. ii) What is the total factory overhead costs incurred by Unique School Supplies & Uniforms during the period? iii) Determine the prime cost & conversion cost of the knapsacks manufactured. iv) Prepare a schedule of cost of goods manufactured for the year ended June 30, 2024, clearly showing total manufacturing cost & total manufacturing costs to account for. v) What is the selling price per knapsack if Unique School Supplies & Uniforms manufactured 925 knapsacks for the Debe High School and uses a mark-up of 25% on cost? vi) How does the format of the income statement for a manufacturing concern differ from the income statement of a merchandising business?
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 2 steps with 5 images

Blurred answer
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning
Century 21 Accounting General Journal
Century 21 Accounting General Journal
Accounting
ISBN:
9781337680059
Author:
Gilbertson
Publisher:
Cengage
Century 21 Accounting Multicolumn Journal
Century 21 Accounting Multicolumn Journal
Accounting
ISBN:
9781337679503
Author:
Gilbertson
Publisher:
Cengage
Cornerstones of Financial Accounting
Cornerstones of Financial Accounting
Accounting
ISBN:
9781337690881
Author:
Jay Rich, Jeff Jones
Publisher:
Cengage Learning