Pacific Fruits processes coconuts purchased from local farmers. Each batch of coconuts costs $35 to buy and $25 to process initially. The initial processing yields two intermediate products: coconut husk and coconut meat. The husk can be sold as is for $15 or processed further for $40 to make premium fiber that sells for $85. The coconut meat can be sold as is for $55 or processed further for $45 to make premium coconut oil that sells for $90. How much profit (loss) does the company make by processing one batch of coconuts into the end products premium fiber and premium coconut oil? a. $60 b. $30 c. $15 d. $25
Q: Which one of the following would not be classified as manufacturing overhead? (a) Direct materials…
A: Concept of Direct MaterialsDirect materials are the raw materials that are directly involved in the…
Q: Solve the general accounting issue
A: Step 1: Use the formula for gross margin:• Gross Margin = Sales - Cost of Goods Sold (COGS)Step 2:…
Q: John Inc. doubled its amount of assets from the beginning to the end of the year. Liabilities at the…
A: Explanation of Assets: Assets are resources owned by a company that have economic value and are…
Q: The following information is provided by the Salinger Corporation for the year: Actual direct labor…
A: To calculate the predetermined overhead rate, use the formula: Predetermined Overhead Rate =…
Q: Provide correct option general accounting
A: To calculate the trend percentages, we use the formula: Trend Percentage = (Current Year Amount /…
Q: Please provide this question solution general accounting
A: When a car is purchased under a loan, monthly payments are calculated using the loan's principal…
Q: Financial accounting
A: Determine the ending inventory value:According to the LCM rule, inventory is reported at the lower…
Q: Don't use ai given answer general accounting question
A: Step 1: Introduction to ratio analysisRatio analysis is a method used to analyze financial…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: Step 1: Definition of Plantwide Overhead RateThe plantwide overhead rate is a single rate used to…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: Step 1: Definition of Revenue Recognition When Cash Is ReceivedRevenue recognition under the cash…
Q: Solve this question financial accounting
A: Step 1: Define Present ValueThe present value of an expected amount denotes the amount to be…
Q: General accounting question
A: Part 1: Interest IncomeBonnie owns a corporate bond with:Par value: $12,000Coupon rate: 9% (annual…
Q: cost account
A: Total Manufacturing Costs are all the costs incurred during the year to produce goods. This includes…
Q: ROE?
A: To calculate the Return on Equity (ROE), we use the DuPont formula, which links ROE, Return on…
Q: What is Company A's net income on these accounting question?
A: Step 1: Define Net IncomeA firm's net income is a financial result generated during the year after…
Q: Right Answer
A: Solution:Given:Terms of trade: 2/15,net 55Costly trade credit carried: $385,000Payment period: 55…
Q: What is the reat risk free rate on these financial accounting question?
A: Real Risk-free Rate = r-(IP+DRP+LP+MRP) Where,r = Nominal interest rateIP = Inflation premiumDRP =…
Q: General Accounting question
A: Days Sales Outstanding (DSO)DSO measures the average number of days it takes for a company to…
Q: If Rohan Inc., has an equity multiplier of 1.76, total asset turnover of 1.78, and a profit margin…
A: To calculate the Return on Equity (ROE) for Rohan Inc., we can use the DuPont formula, which breaks…
Q: Helen Meyer receives a travel allowance of... Please answer the financial accounting question
A: Step 1: Define Individual Income TaxThe individual income tax is imposed on the annual income of…
Q: Provide correct answer general accounting
A: Step 1: Define Contribution Margin and Operating IncomeThe contribution margin is calculated by…
Q: Dreamworks studios estimated solve this accounting questions
A: Step 1: Definition of Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a rate used to…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Interest RateThe interest rate of an investment or deposit can be categorized as the…
Q: On December 1, 2022, Oriole's Company Accounts Receivable balance was $19,720. During December,…
A: To calculate the Accounts Receivable balance on December 31, 2022, you can use the following…
Q: DJ Chase carries portfolios of both trading securities and available-for-sale securities. At the end…
A: Explanation of Trading Securities:Trading securities are short-term investments in financial…
Q: I need this question answer general accounting question
A: Step 1: Define Cost of Goods Sold (COGS)The cost of goods sold or the cost of sales is the amount…
Q: Mason industries coputes its plantwide solve this accounting questions
A: Step 1: Definition of Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a rate used to…
Q: Willingham uses a weighted-average process-costing system for its single product, which consists of…
A: To calculate the total equivalent units of production (EUP) for Materials X and Y using the…
Q: On June 30, 2019, after adjusting entries were posted, Asu Company sold a machine. The historical…
A: Explanation of Historical Cost:Historical cost represents the original purchase price or acquisition…
Q: Solution with steps of the financial accounting Problem
A: Concept of Income from OperationsIncome from operations represents the profit earned by a division…
Q: Kindly help me with this accounting questions
A: Step 1: Define Gross MarginTotal revenue minus total costs of goods sold (COGS) is known as gross…
Q: What is its ROE ?
A: The question requires the determination of the ROE. Return on equity (ROE) is a measure of a…
Q: It's A subject of financial account question
A: OPTION A: CORRECT: Reporting biases can occur: The experts can influence the estimated probability…
Q: Quick answer general accounting question
A: Detailed explanation:Given :Standard direct material cost $ 300,000Direct Materials Price Variance $…
Q: General Accounting Question
A: Step 1: Introduction to ratio analysisRatio analysis is a method used to analyze financial…
Q: General Accounting
A: The equity premium is calculated as the difference between the stock market return and a baseline…
Q: Provide answer financial accounting
A: Step 1: Define Intangible assetsThe intangible assets are that part of fixed assets which can't have…
Q: hello, can u give correct answer
A: Nominal cost of trade credit = ((Discount rate)/(1-Discount rate))*((365/(Payment period-Discount…
Q: The following reflect the forecast of Viathon Manufacturers for the year 2020 for the only product…
A: Viathon Manufacturers provided the following data for its operations in 2020:Total Production Cost:…
Q: Pepper snack company sold its chips division solution general accounting question
A: Step 1: Definition of Reported Loss on DisposalThe reported loss on disposal refers to the net loss…
Q: Hii expert please given correct answer general accounting question
A: Step 1:The formula to calculate the accounts payable period is as follows: Accounts payable period =…
Q: Need help with this accounting questions
A: Initial sale and terms.Blue Bird Company sells merchandise worth $5,800 on August 5.Terms: 2/10,…
Q: Calculate it's opreting cash flow? General accounting
A: Step 1: Definition of Operating Cash Flow (OCF)Operating Cash Flow (OCF) is the cash generated by a…
Q: 6 MARKS
A: To calculate the Return on Equity (ROE) using the DuPont Equation, the formula is:ROE=Net Profit…
Q: Please provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Total Job CostIn a job-order costing system, the total job cost is the sum of the…
Q: Please solve this question general accounting
A: Step 1: Define Non-Operating ItemsNon-operating items involve incomes or expenses that do not occur…
Q: None
A: Step 1: Define Adjustments to Gross IncomeAn individual's adjusted gross income or, AGI is…
Q: please solve Accounting question
A: Step 1:First calculate the cost of goods sold: Cost of goods sold = Sales - Gross profit…
Q: General Account:- Hank owns a gym called Ultimate Fitness. During the past year, Hank sold his…
A: Step 1: Calculate the Adjusted Basis of the BuildingThe adjusted basis of the property is the…
Q: Financial Accounting
A: To calculate the taxes Chartworth Associates owes, let's follow these steps: Step 1: Calculate…
Pacific fruits process coconut solution general accounting question


Step by step
Solved in 2 steps

- Swagger Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products-peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cocktail of organic nutrients. And the depeeled spuds can be processed further to make frozen french fries. A batch of potatoes costs $44 to buy from farmers and $12 to peel in the company's plant. The peels produced from a batch can be sold as is for animal feed for $26 or processed further for $17 to make the cocktail of nutrients that are sold for $46. The depeeled spuds can be sold as is for $37 or processed further for $26 to make frozen french fries that are sold for $58. Required: a. Assuming that no other costs are involved in processing potatoes or in selling products, how much money does the company make from processing one batch of potatoes into the cocktail of organic nutrients and frozen french fries? b. Should each of the intermediate products, peels and depeeled spuds, be sold as…Swagger Corporation purchases potatoes from farmers. The potatoes are then peeled, producing two intermediate products-peels and depeeled spuds. The peels can then be processed further to make a cocktail of organic nutrients. And the depeeled spuds can be processed further to make frozen french fries. A batch of potatoes costs $44 to buy from farmers and $12 to peel in the company's plant. The peels produced from a batch can be sold as is for animal feed for $26 or processed further for $17 to make the cocktail of nutrients that are sold for $46. The depeeled spuds can be sold as is for $37 or processed further for $26 to make frozen french fries that are sold for $58. Required: a. Assuming that no other costs are involved in processing potatoes or in selling products, how much money does the company make from processing one batch of potatoes into the cocktail of organic nutrients and frozen french fries? b. Should each of the intermediate products, peels and depeeled spuds, be sold…Nervana Soy Products (NSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that NSP purchases for $350 can be converted for an additional $210 into 650 lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.32 and soy oil can be sold in bulk for $4.5 per gallon. NSP can process the 650 pounds of soy meal into 750 pounds of soy cookies at an additional cost of $300. Each pound of soy cookies can be sold for $2.32 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $230 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.15. Read the requirements. Requirement 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the (a) Sales value at splitoff method and (b) NRV method. a. First, allocate the joint cost using the Sales value at splitoff method. (Round the weights to three decimal places and joint costs to the nearest dollar.) Sales value of total production at splitoff…
- Illion Soy Products (ASP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that ASP purchases for $250 can be converted for an additional $180 into 700 lbs of soy meal and 80 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.08 and soy oil can be sold in bulk for $4 per gallon. ASP can process the 700 pounds of soy meal into 800 pounds of soy cookies at an additional cost of $370. Each pound of soy cookies can be sold for $2.08 per pound. The 80 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 320 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.45. Read the requirements. Requirement 1. Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using the (a) Sales value at splitoff method and (b) NRV method. a. First, allocate the joint cost using the Sales value at splitoff method. (Round the weights to three decimal places and joint costs to the nearest dollar.) Sales value of total production at splitoff…New Brunswick Soy Products (NBSP) buys soy beans and processes them into other soy products. Each tonne of soy beans that NBSP purchases for $340 can be converted for an additional $180 into 550lbs of soy meal and 100 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.36, and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. NBSP can process the 550lbs of soy meal into 700lbs of soy cookies at an additional cost of $310. Each pound of soy cookies can be sold for $2.36 per pound. The 100 gallons of soy oil can be packaged at a cost of $270 and made into 400 quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $ 1.15. Required Allocate the joint cost to the cookies and the Soyola using: a. Sales value at splitoff method b. NRV method Should the company have processed each of the products further? What effect does the allocation method have on this decision?A variety of productschicken wings, drumsticks, thighs, and so on-are the result of a joint production process of butchering a chicken that costs $0.25 per pound. The wings can be sold at the splitoff point for 0.35 per pound, or they can be processed further by cooking them in barbecue sauces and selling them as buffalo wings for $ 0.46 per pound. The cooking process can accommodate 1,300 pounds of wings at a time and costs $90 for sauce, cooking time, and labor. Should the wings be processed further to make buffalo wings?
- Tulsa Milling buys oats at $0.60 per pound and produces TPM Oat Flour, TPM Oat Flakes, and TPM Oat Bran. The process of separating the oats into oat flour and oat bran costs $0.30 per pound. The oat flour can be sold for $1.50 per pound, the oat bran for $2.00 per pound. Each pound of oats has 0.2 pounds of oat bran and 0.8 pounds of oat flour. A pound of oat flour can be made into oat flakes for a fixed cost of $240,000 plus a variable cost of $0.60 per pound. Tulsa Milling plans to process 1 million pounds of oats in 20X0, at a purchase price of $600,000. Requirements 1. Allocate all the joint costs to oat flour and oat bran using the physical-units method. 2. Allocate all the joint costs to oat flour and oat bran using the relative-sales-value method. 3. Suppose there were no market for oat flour. Instead, it must be made into oat flakes to be sold. Oat flakes sell for $2.90 per pound. Allocate the joint cost to oat bran and oat flakes using the relative-sales-value method.….Soy Products (DSP) buys soybeans and processes them into other soy products. Each ton of soybeans that DSP purchases for $260 can be converted for an additional $170 into 575lbs of soy meal and 140 gallons of soy oil. A pound of soy meal can be sold at splitoff for $1.48 and soy oil can be sold in bulk for $4.75 per gallon. DSP can process the 575 pounds of soy meal into 725 pounds of soy cookies at an additional cost of $370. Each pound of soy cookies can be sold for $2.48 per pound. The 140gallons of soy oil can be packaged at a cost of $200 and made into 560quarts of Soyola. Each quart of Soyola can be sold for $1.45.
- Tommy Tomato, Incorporated (TTI) sells organic canned tomato sauces. TTI spends $50,000 purchasing, cutting, washing, grinding, and straining tomatoes into 100,000 liters of plain tomato sauce ($0.50 per liter). At this point, TTI has two choices: a) sell the plain tomato sauce for $2 per liter; or b.) take the 100,000 liters of plain tomato sauce and process them further into a gourmet seasoned pizza sauce that can be sold for $3.10 per liter. The extra seasoning and processing required to convert the plain tomato sauce into gourmet pizza sauce costs TTI $0.75 per liter. TTI can choose to sell the plain tomato sauce as-is at the "split-off point" or decide to process the sauce further into the gourmet sauce. 1. If TTI sells the 100,000 liters of gourmet pizza sauce, how much sales revenue will TTI generate? If TTI decides to simply sell the 100,000 liters of plain tomato sauce without processing it any further, how much sales revenue would TTI generate instead? How much additional…Full Belly Farm grows organic vegetables and sells them to distributors and local restaurants after processing. Assume the farm's leading product for restaurant customers is a mixture of organic green salad ingredients prepared and ready to serve. The company sells a large bag to restaurants for $30. It calculates the variable cost per bag at $20 (including $1 for local delivery), and the average total cost per bag is $24. Growing conditions have been very good this season and Full Belly has extra capacity. A representative of a restaurant association in another city has offered to buy fresh salad stock from the company to augment its regular supply during an upcoming international festival. The restaurant association wants to buy 2,700 bags during the next month for $22 per bag. Delivery to restaurants in the other city will cost the company $0.75 per bag. It can meet most of the order with excess capacity but would sacrifice 180 bags of regular sales to fill this special order.…Full Belly Farm grows organic vegetables and sells them to distributors and local restaurants after processing. Assume the farm’s leading product for restaurant customers is a mixture of organic green salad ingredients prepared and ready to serve. The company sells a large bag to restaurants for $30. It calculates the variable cost per bag at $20 (including $1 for local delivery), and the average total cost per bag is $24. Growing conditions have been very good this season and Full Belly has extra capacity. A representative of a restaurant association in another city has offered to buy fresh salad stock from the company to augment its regular supply during an upcoming international festival. The restaurant association wants to buy 3,600 bags during the next month for $22 per bag. Delivery to restaurants in the other city will cost the company $0.75 per bag. It can meet most of the order with excess capacity but would sacrifice 240 bags of regular sales to fill this special order.…