P2 P 657°C Isothermal 2.0 37°C atm 0+ 0 V(L) V3 The figure (not to scale) shows a pV diagram for 3.3 g of helium gas (He) that undergoes the process 1 →2→3-1. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol K = 0.0821 L. atm/mol K, and the atomic weight of helium is 4.0 g/mol. What is the net work done by the gas in Joules? Please give your numerical answer with one decimal place. 2,755.3
P2 P 657°C Isothermal 2.0 37°C atm 0+ 0 V(L) V3 The figure (not to scale) shows a pV diagram for 3.3 g of helium gas (He) that undergoes the process 1 →2→3-1. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol K = 0.0821 L. atm/mol K, and the atomic weight of helium is 4.0 g/mol. What is the net work done by the gas in Joules? Please give your numerical answer with one decimal place. 2,755.3
Related questions
Question
Needs Complete solution with 100 % accuracy don't use chat gpt or ai plz plz plz plz plz.

Transcribed Image Text:P2
P
657°C
Isothermal
2.0
37°C
atm
0+
0
V(L)
V3
The figure (not to scale) shows a pV diagram for 3.3 g of helium gas (He) that undergoes the process 1 →2→3-1. The ideal gas
constant is R = 8.314 J/mol K = 0.0821 L. atm/mol K, and the atomic weight of helium is 4.0 g/mol.
What is the net work done by the gas in Joules?
Please give your numerical answer with one decimal place.
2,755.3
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
