P1: Oil (S=0.88) is transported through the system as shown below. Find the pressure head difference between points A and B, if the power supplied by the pump to the system in 5 kW. Assume, a =1.00 at all locations and the reservoir level is maintained at 100 m. Head loss in the v'L for 6 cm pipe, and h, = 0.025- 2gD pipes are given as h, = 0.01- for 3 cm pipe. Assume that 2gD the losses between A and B are negligible and are at the same elevation.
P1: Oil (S=0.88) is transported through the system as shown below. Find the pressure head difference between points A and B, if the power supplied by the pump to the system in 5 kW. Assume, a =1.00 at all locations and the reservoir level is maintained at 100 m. Head loss in the v'L for 6 cm pipe, and h, = 0.025- 2gD pipes are given as h, = 0.01- for 3 cm pipe. Assume that 2gD the losses between A and B are negligible and are at the same elevation.
Chapter2: Loads On Structures
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Both questions please.
![P2: Find the pressure at point B in the siphon as shown in the figure below. Head loss from the
start of the siphon to the point B can be estimated as 3.0- m and from point B to the end of the
2g
pipe can be estimated as 0.25 m. Here, h = 4 m and h, =9 m.[10]
B
hi
A
C_](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Ff0dc8336-c6c9-421d-b01b-b6a5bd5329e8%2F032c2e77-ff13-403a-9b05-ec58013b6a66%2F9k2vqs_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:P2: Find the pressure at point B in the siphon as shown in the figure below. Head loss from the
start of the siphon to the point B can be estimated as 3.0- m and from point B to the end of the
2g
pipe can be estimated as 0.25 m. Here, h = 4 m and h, =9 m.[10]
B
hi
A
C_

Transcribed Image Text:P1: Oil (S=0.88) is transported through the system as shown below. Find the pressure head
difference between points A and B, if the power supplied by the pump to the system in 5 kW.
Assume, a =1.00 at all locations and the reservoir level is maintained at 100 m. Head loss in the
v'L
pipes are given as h = 0.01-
for 6 cm pipe, and h, = 0.025-
2gD
v'L
the losses between A and B are negligible and are at the same elevation.
for 3 cm pipe. Assume that
2gD
Elev. 140 m
-Elev. 100 m
Atmosphere
A
D = 3 cm
Pump
D = 6 cm
L = 15 m
L = 20 m
Elev. 30 m
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, civil-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning


Structural Analysis (10th Edition)
Civil Engineering
ISBN:
9780134610672
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Principles of Foundation Engineering (MindTap Cou…
Civil Engineering
ISBN:
9781337705028
Author:
Braja M. Das, Nagaratnam Sivakugan
Publisher:
Cengage Learning

Fundamentals of Structural Analysis
Civil Engineering
ISBN:
9780073398006
Author:
Kenneth M. Leet Emeritus, Chia-Ming Uang, Joel Lanning
Publisher:
McGraw-Hill Education


Traffic and Highway Engineering
Civil Engineering
ISBN:
9781305156241
Author:
Garber, Nicholas J.
Publisher:
Cengage Learning