Oliver produces e-bikes. A customer has offered Oliver $1,000 per unit for 200 units. To fill the order, Oliver would incur unit-level costs of $600 per unit and batch-level costs of $5,000. Oliver also incurred $60,000 of product-level costs to design the board and $20,000 of facility-level costs. What is the amount of differential revenue? Multiple Choice О о $200,000 $15,000 $75,000 $100,000
Q: Finn Enterprises manufactures ceiling tans that normally sell for $82 each. There are 320 defective…
A: In order to determine whether to sold defective units as-is or after further processing, we should…
Q: If L'Oso desires a 150% markup on production costs, what is the target cost for the new game? (…
A: Target Cost: A target cost is the maximum amount of cost that can be incurred on a product, however,…
Q: Gena Manufacturing Company has a fixed cost of $239,000 for the production of tubes. Estimated sales…
A: Contribution margin is the amount of difference between the sales amount and the variable costs. It…
Q: Radar Company sells bikes for $460 each. The company currently sells 4,400 bikes per year and could…
A: The special order analysis is performed to compare the revenues and expenses that are incurred for…
Q: Answer the following questions. 1. Dickinson Computers makes 5,000 units of a circuit board, CB76 at…
A: MAKE OR BUY DECISIONThe make-or-buy decision is choosing between manufacturing a product within a…
Q: S Mc Alpena Corporation manufactures smartphone and tablet cases. The following is the cost of each…
A: Incremental cost is the overall expense incurred as a result of producing one extra unit of a…
Q: Letters Company sells plastic Company's fixed costs total $300,000, how much in sales revenue m…
A: CVP analysis is used to identify the changes in costs and volume affect a company's…
Q: Blossom Industries incurs unit costs of $7 ($4 variable and $3 fixed) in making an assembly part for…
A: MAKE OR BUY DECISIONThe make-or-buy decision is the choice between manufacturing a product within a…
Q: Take me to the text Griffin buys and sells ladies' handbags. The average selling price is $410 per…
A: The question is based on the concept of Cost Accounting.Break-even point is the point at which there…
Q: Hamlet House makes portable garden sheds that sell for $1,800 each. Costs are as follows: Per…
A: The objective of the question is to calculate the break-even point and the number of units to be…
Q: It costs Sheridan Company $9 of variable costs and $5 of fixed costs to produce its product at full…
A:
Q: Answer the following question Required Dowling Computers makes 5,100 units of a circuit board, CB76,…
A: Given Unit require = 5,100 units Relevant Cost = Variable Cost + Avoidable Fixed Cost
Q: Sandhill Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $18 of variable costs and…
A: Special order means one-time order that is received from not a regular customer. Special order…
Q: It costs Cullumber Company $18 of variable costs and $3 of fixed costs to produce its product. The…
A: Relevant cost is the cost that is different between different alternatives. This cost is considered…
Q: le and $5 of TIxed costs to produce one bathroom rchase 980 scales at $17 each. Bramble would in ed.…
A: Bramble Co has received a special order . It has sufficient unused capacity to produce this special…
Q: CVP Drill #11 Letters Company sells plastic rock climbing walls for $400 each. If the company's…
A: Desired Sales - Desired Sales is a part of CVP Costing. Under this method company can achieve its…
Q: Royal Lawncare Company produces and sells two packaged products-Weedban and Greengrow. Revenue and…
A: Variable costs are costs that vary with the change in the level of output whereas fixed costs are…
Q: Saints Sports Gear has the following information relative to each basketball it sells:…
A: Fixed cost in total will remain constant. Thus it should 'ot be considered in decision making. The…
Q: Zulu sells its waterproof phone case for $114 per unit. Fixed costs total $222,000, and variable…
A: In case of target income, we will calculate units sold by putting x as units sold and then solving…
Q: break-even point? (F
A: The break-even point is a point at which the total cost equals total revenue.At this point, there is…
Q: Adams Furniture receives a special order for 10 sofas for a special price of $5,200. The direct…
A: Variable costs are those costs which changes along with change in activity level. Fixed costs are…
Q: CVP Drill #7 Letters Company sells plastic rock climbing walls for $400 each. If the company's fixed…
A: Break Even Point :— It is the point of production where total cost is equal to total revenue. At…
Q: It costs Sheridan Company $12 of variable and $$ of fixed costs to produce one bathroom scale which…
A: Since the fixed cost would remain the same disregarding any change in the output till the optimal…
Q: CVP Drill #9 Letters Company sells plastic rock climbing walls for $400 each. If the company's fixed…
A: Break Even Point :— It is the point of production where total cost is equal to total revenue. At…
Q: Bluebird Mfg has received a special one time order for 15000 bird feeders at $3.20 per unit.…
A: In the given case, the company is operating at a level of 80% and is able to produce and sell 75,000…
Q: Sunland Enterprises produces giant stuffed bears. Each bear consists of $16 of variable costs and…
A: The fixed costs are not incurred for the special offer that can be completed with existing capacity.…
Q: Davidson Manufacturing produces cabinet doors for farmhouse kitchens. Below is information related…
A: Manufacturing costs are subject to constant fluctuation due to a multitude of determining factors.…
Q: Scootz could sell its scooters to retailers either assembled or unassembled. The cost of an…
A: Introduction: Incremental analysis is a technique for making business decisions that determines the…
Q: Technology sells arc computer printers for $60 per unit Unit product costs are: Zena Technology cost…
A: Minimum selling price is the price below which the item should not be sold to avoid loss .Minimum…
Q: Crane Company uses 10400 units of Part A in producing its products. A supplier offers to make Part A…
A: Relevant cost refers to the costs that are pertinent and crucial in making a specific business…
Q: Kando Company incurs a $9.00 per unit cost for Product A, which it currently manufactures and sells…
A: Introduction: Incremental analysis, also known as the relevant cost approach, marginal analysis, or…
Q: Gotcha Covered manufactures and sells leather cases for cell phones. Each case sells for $80.…
A: Note: Since we only answer up to 3 sub-parts, we’ll answer the first 3. Please resubmit the…
Q: Vaughn Manufacturing incurs the following costs to produce 10,400 units of a subcomponent: Cost…
A: Solution Production- Direct material 8736 Direct labor 11752 Variable overhead 13104…
Q: Snow Now sells snowboards. Snow Now knows that the most people will pay for the snowboards is…
A: Sale price= 129.99 which is at 45% markup on cost 1.45*cost = 129.99 cost = 129.99/1.45 = 89.648
Q: A company produces wooden tables. The company has fixed costs of $1600, and it costs an additional…
A: Cost volume profit analysis is the technique used by management for decision-making. The methods…
Q: CVP Drill #6 Shultz Company sells slides for $400 each. If the company's fixed costs total $300,000,…
A: The breakeven units represent the units to be sold to recover the total cost. When a company sells…
Q: Racer Industries has fixed costs of $900,000. The selling price per unit is $250, and the variable…
A: Breakeven refers to the point where the total cost and total revenue are equal which means there is…
Q: A company produced 10,000 units of product that were slightly defective. The cost of making this…
A: "Since you have asked multiple questions, we will solve first question for you. If you want any…
Q: Armstrong Valley Bicycles uses a standard part in the manufacture of several of its bikes. The cost…
A: Variable cost means the cost which vary with the level of output and fixed cost means the cost which…
Unlock instant AI solutions
Tap the button
to generate a solution
Click the button to generate
a solution
- It costs Bonita Industries $11 of variable and $5 of fixed costs to produce one scale which normally sells for $43. A foreign wholesaler offers to purchase 4100 scales at $15 each. Garner would incur special shipping costs of $1 per scale if the order were accepted. Bonita has sufficient unused capacity to produce the 4100 scales. If the special order is accepted, what will be the effect on net income? O $12300 increase $12300 decrease O $49200 decrease $61500 increasePlease help me. Thankyou.Can you help me with CVP Drill #14?
- Markson and Sons leases a copy machine with terms that include a fixed fee each month of $400 plus a charge for each copy made. The company uses the high-low method to analyze costs. If Markson paid $580 for 5,000 copies and $400 for 3,000 copies, how much would Markson pay if it made 8,400 copies? Total cost $ 886 X Feedback V Check My Work For the two listed amounts, find the difference between the highest and lowest amounts each to apply the high low method. The differences between the two highest and lowest amounts from both columns are used to calculate the variable cost per unit using the method. Once that amount is determined, the total costs is made up of the total fixed and variable costs. Apply the variable cost per unit times the number of copies and add in the fixed costs to determine the required amount.Zulu sells its waterproof phone case for $100 per unit. Fixed costs total $177,000, and variable costs are $38 per unit. Compute the units that must be sold to get a target income of $210,500. Units to be sold to achieve targeted income Numerator: Denominator: Units to Achieve Target Units to achieve target %3DCrane Industries incurs unit costs of $6 ($4 variable and $2 fixed) in making an assembly part for its finished product. A supplier offers to make 13,500 of the assembly part at $5 per unit. If the offer is accepted, Crane will save all variable costs but no fixed costs. Prepare an analysis showing the total cost saving, if any, that Crane will realize by buying the part. (Enter negative amounts using either a negative sign preceding the number e.g. -45 or parentheses e.g. (45).) Variable manufacturing costs Fixed manufacturing costs Purchase price Total annual cost The decision should be to $ Make the part $ Buy $ $ Net Income Increase (Decrease)
- Steps Inc sells step aerobic class equipment. The equipment sells for $15 / unit. The variable cost is $10 per unit and fixed costs are $1,750,000. What are number of units the company must sell if the company wants to achieve a target profit of $400,000Vandenberg, Inc., produces and sells two products: a ceiling fan and a table fan. Vandenbergplans to sell 30,000 ceiling fans and 70,000 table fans in the coming year. Product price and costinformation includes: Ceiling Fan Table FanPrice $60 $15Unit variable cost $12 $7Direct fixed cost $23,600 $45,000Common fixed selling and administrative expenses total $85,000.Required:1. What is the sales mix estimated for next year (calculated to the lowest whole number foreach product)?2. Using the sales mix from Requirement 1, form a package of ceiling fans and table fans.How many ceiling fans and table fans are sold at break-even?3. Prepare a contribution-margin-based income statement for Vandenberg, Inc., based on theunit sales calculated in Requirement 2.4. What if Vandenberg, Inc., wanted to earn operating income equal to $14,400? Calculate thenumber of ceiling fans and table…A new customer ABC Ltd, wants to buy 500 units of your product, but is only prepared to pay RM4 per clock. This will not cover the total cost of making the product, but it will cover the variable costs – anything over RM3 makes a Provide and discuss three factors that you would take into account when deciding whether or not to take the order.
- Crane Company manufactures dog food for distribution in Washington, Oregon, and California. A dog food distributor from Florida has approached Crane and offered to purchase 264000 pounds of dog food for $1.40 per pound. Crane can produce 2048000 pounds of dog food per year, and its results for last year are as follows: Sales (1844000 at $1.65) Variable costs Contribution margin Fixed costs Operating income $3042600 O $1392800 O $1336400 O $2084400 O $1270400 1106400 1936200 814000 $1122200 If Crane accepts the offer, it will only be able to sell 1784000 pounds of dog food at the regular price due to its capacity constraints. What will Crane's total operating income be next year if it accepts the offer?Snow Company pays a production company to produce phones for them at a cost of $200 each. Variable costs total $120 per phone, and fixed expenses are $1,998,000. Snow Company currently sells the phones for $500. 1. Snow Company found a new company to produce phones at a lower cost of $185. Calculate breakeven point in units. 2. Predicted demand for its phones is 12,000 units. What is the lowest price that can be charged in order to earn a $198,000 profit? 3. Snow Company can sell 14,000 units, but has to increase advertising costs in order to stimulate the extra demand. Snow Company still wants to earn a $198,000 profit, by how much can Snow Co. increase advertising costs to help achieve its goal?Vandenberg, Inc., produces and sells two products: a ceiling fan and a table fan. Vandenberg plans to sell 40,000 ceiling fans and 60,000 table fans in the coming year. Product price and cost information includes: Ceiling Fan Table Fan Price $54 $12 Unit variable cost $11 $9 Direct fixed cost $20,800 $41,000 Common fixed selling and administrative expenses total $84,000. Required: 1. What is the sales mix estimated for next year (calculated to the lowest whole number for each product)?Sales mix of ceiling fans to table fans = _______ : __________ 2. Using the sales mix from Requirement 1, form a package of ceiling fans and table fans. How many ceiling fans and table fans are sold at break-even? Round your intermediate calculations and final answers to the nearest whole number. Break-even ceiling fans ______ Break-even table fans _______ 3. Prepare a contribution-margin-based income statement for Vandenberg, Inc., based on the unit sales…