New Venture Corporation has taken out a $5 million, 30-year, 10% mortgage on its new manufacturing facility. a. How much will New Venture pay each month to discharge this mortgage? b. How much of the first payment is for interest, and by how much does it reduce the balance owed? c. How much of the second payment is for interest, and by how much does it reduce the balance owed? How can I solve b and c from the attached solution (solution to a)? Thank you.
New Venture Corporation has taken out a $5 million, 30-year, 10% mortgage on its new manufacturing facility. a. How much will New Venture pay each month to discharge this mortgage? b. How much of the first payment is for interest, and by how much does it reduce the balance owed? c. How much of the second payment is for interest, and by how much does it reduce the balance owed? How can I solve b and c from the attached solution (solution to a)? Thank you.
Essentials Of Investments
11th Edition
ISBN:9781260013924
Author:Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Publisher:Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Chapter1: Investments: Background And Issues
Section: Chapter Questions
Problem 1PS
Related questions
Question
New Venture Corporation has taken out a $5 million, 30-year, 10% mortgage on its new manufacturing facility.
a. How much will New Venture pay each month to discharge this mortgage?
b. How much of the first payment is for interest, and by how much does it reduce the balance owed?
c. How much of the second payment is for interest, and by how much does it reduce the balance owed?
How can I solve b and c from the attached solution (solution to a)? Thank you.

Transcribed Image Text:The mortgage refers to the type of loan that requires collateral against the loan. The lender of the mortgage
provides the facility to repay the full amount in periodic installments. This system reduces the burden of the
borrower. the monthly installment requires less payment. This can determine as follows:
r(1+r
Monthly payments = principal-
(1+r)-1
Here, r = monthly interest rate
t = no. of months
The given information: Mortgage amount=$ 5 million
Duration (t)= 30 years= (30 x 12=360 months), Interest rate (r)= 10% annually (10/12=0.83334%)
The monthly payments for the mortgage are:
r(1+r)
Monthly payments=principal-
(1+ry-1
0.008334(1.008334)360
=5, 0000, 0000-
(1.008334)60 – 1
(0.008334)(19.8421215626)
=5, 000, 000
(19.8421215626)-1
=5, 000, 000-0.165352335
18.8421215626
=5, 000, 000(0. 008775775)
=$43, 878. 37518
Hence, the monthly installment for the $ 5 million mortgages is $ 43,878.37518
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, finance and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Essentials Of Investments
Finance
ISBN:
9781260013924
Author:
Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,



Essentials Of Investments
Finance
ISBN:
9781260013924
Author:
Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,



Foundations Of Finance
Finance
ISBN:
9780134897264
Author:
KEOWN, Arthur J., Martin, John D., PETTY, J. William
Publisher:
Pearson,

Fundamentals of Financial Management (MindTap Cou…
Finance
ISBN:
9781337395250
Author:
Eugene F. Brigham, Joel F. Houston
Publisher:
Cengage Learning

Corporate Finance (The Mcgraw-hill/Irwin Series i…
Finance
ISBN:
9780077861759
Author:
Stephen A. Ross Franco Modigliani Professor of Financial Economics Professor, Randolph W Westerfield Robert R. Dockson Deans Chair in Bus. Admin., Jeffrey Jaffe, Bradford D Jordan Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education