Merritt Systems, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: • Selling Price: $140 Units in Beginning Inventory: 0 • Units Produced: 8,000 • Units Sold: 7,600 • • Units in Ending Inventory: 400 Direct Materials: $22 • Direct Labor: $50 . • • • Variable Manufacturing Overhead: $13 Variable Selling and Administrative: $12 Fixed Manufacturing Overhead: $210,000 Fixed Selling and Administrative: $30,000 What is the unit product cost for the month under variable costing? a. $85 per unit b. $97 per unit c. $73 per unit d. $118 per unit
Merritt Systems, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations: • Selling Price: $140 Units in Beginning Inventory: 0 • Units Produced: 8,000 • Units Sold: 7,600 • • Units in Ending Inventory: 400 Direct Materials: $22 • Direct Labor: $50 . • • • Variable Manufacturing Overhead: $13 Variable Selling and Administrative: $12 Fixed Manufacturing Overhead: $210,000 Fixed Selling and Administrative: $30,000 What is the unit product cost for the month under variable costing? a. $85 per unit b. $97 per unit c. $73 per unit d. $118 per unit
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Series)
4th Edition
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Chapter2: Basic Cost Management Concepts
Section: Chapter Questions
Problem 22E: Ellerson Company provided the following information for the last calendar year: During the year,...
Related questions
Question
General Accounting Question please solve this problem

Transcribed Image Text:Merritt Systems, which has only one product, has provided the following data concerning
its most recent month of operations:
•
Selling Price: $140
Units in Beginning Inventory: 0
• Units Produced: 8,000
• Units Sold: 7,600
•
•
Units in Ending Inventory: 400
Direct Materials: $22
• Direct Labor: $50
.
•
•
•
Variable Manufacturing Overhead: $13
Variable Selling and Administrative: $12
Fixed Manufacturing Overhead: $210,000
Fixed Selling and Administrative: $30,000
What is the unit product cost for the month under variable costing?
a. $85 per unit
b. $97 per unit
c. $73 per unit
d. $118 per unit
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning

Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser…
Accounting
ISBN:
9781305970663
Author:
Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:
Cengage Learning

Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:
9781305087408
Author:
Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:
Cengage Learning

Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning