Martinez company's relevant range of production is 8,900 units to 13,900 units when it produces and sells 11,400 units its unit cost are as follows: Direct material 6.70 4.20 Variable manufacturing overhead 1.40 Direct labor Fixed manufacturing overhead 4.70 Fixed administrative expenses 3.70 Sales commission 2.10 Variable administrative expense 0.55 What is the total amount of product costs incurred to make 11,400 units?
Q: Abdulwahab Corporation is estimating the cost function for total cost of production of product A…
A: Variable cost is the cost which changes with change in production volume and fixed cost is the cost…
Q: Kubin Company's relevant range of production is 14,000 to 20,500 units. When it produces and sells…
A: The variable cost is directly related to the number of units produced. It is constant per unit but…
Q: Rosco Corporation's relevant range of activity is 3,000 units to 7,000 units. When it produces and…
A: Total direct manufacturing overhead includes all the direct expenses such as direct material, direct…
Q: Asplund Corporation has provided the following information: Direct materials Direct labor Variable…
A: Product cost are costs incurred in the manufacturing of product during the period. Example:- Direct…
Q: Heather Incorporated has the following information for its first year of operations: Units produced…
A: There are two methods that are followed while preparing income statements under costing. (1) Full…
Q: Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and…
A: The variable cost per unit remains constant at every level of production and total fixed costs…
Q: Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and…
A: Flxed manufacturing cost per unit = Total fixed manufacturing costs / Number of units produced
Q: Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and…
A: Fixed Manufacturing Overhead:Fixed Manufacturing overhead is the amount remains the same for the…
Q: Kubin Company's relevant range of production is 30,000 to 35,000 units. When it produces and sells…
A: The direct manufacturing costs are the costs that are directly related to the production process.…
Q: ration's releva activity Direct materials. Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed…
A: Lets understand the basics.Costs are mainly divided into,(1) Variable costs(2) Fixed costsVariable…
Q: Kesterson Corporation has provided the following information: Cost per Cost per Direct materials…
A: Variable cost needs to be incurred for each additional unit. Where's fixed cost will remain constant…
Q: Distinguish between program service expenses and supporting service expenses.
A: A nonprofit organization’s expenses can be classified into two types, they are expenses for program…
Q: Vishnu
A: The objective of the question is to calculate the raw materials cost that would be included in the…
Q: Dake Corporation's relevant range of activity is 3,500 units to 8,500 units. When it produces and…
A: Formula: Total manufacturing overhead = Variable manufacturing overhead + Fixed manufacturing…
Q: Dhapa
A: The objective of the question is to calculate the materials quantity variance for March for Preble…
Q: Sheffield Company manufactures and sells two products. Relevant per-unit data concerning each…
A: Contribution margin per usage of a limiting reagent is calculated by dividing the contribution…
Q: Glisan Corporation's relevant range of activity is 4,300 units to 8,300 units. When it produces and…
A: The additional expenditure incurred by manufacturing one further unit of a product or element is…
Q: Different costs are presented below Direct materials $ 5.00 per unit Indirect materials $ 2.00 per…
A: Compute the cost of making each unit: Direct material $5 Direct labor ($10 / 4) $2.50…
Q: Fiori Corporation's relevant range of activity is 3,100 units to 6,500 units. When it produces and…
A: MANUFACTURING COST Manufacturing Cost Includes Both Direct Manufacturing Cost & Indirect…
Q: Carla Vista Manufacturing manufactures a single product. Annual production costs incurred in the…
A: Variable cost is the cost that changes with change in the activity of cost driver used. The variable…
Q: Blue Devil Corporation produces a single product and has the following cost structure: Number of…
A: Costing: An estimation of the cost of products and services is called costing. It helps to determine…
Q: Suman Corporation's relevant range of activity is 6,900 units to 13,500 units. When it produces and…
A: The total cost incurred by a manufacturing corporation to maintain all manufacturing plants that are…
Q: The following are the selling price, variable costs, and contribution margin for one unit of each of…
A: 1ParticularsABCSelling Price60150100Variable costDirect Material2452.549Direct labor155020Variable…
Q: Bacon Mfg. has provided the following information. Units produced Units sold Selling price per unit…
A: Absorption costing and variable costing are two different methods used for allocating manufacturing…
Q: Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and…
A: Variable costs :- are costs that change with each level of output while fixed costs do not change…
Q: Benoit Company produces three products-A, B, and C. Data concerning the three products follow (per…
A: The contribution margin benefit helps a company make more informed decisions about how to allocate…
Q: Martinez Company’s relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and…
A: Prime cost means the addition of direct material and direct labor and other direct expenses.…
Q: If 6,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to: O…
A: Solution: Direct manufacturing cost is the cost of direct materials and direct labor. manufacturing…
Q: Net income under variable costing is P 30,000. Data shows: the total manufacturing cost per unit is…
A: The difference between the variable costing and absorption costing is that the fixed overhead costs…
Q: Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and…
A: Direct costs are the types of costs that are directly related to the process and indirect costs are…
Q: erial: 5 pounds at $10.00 per pound or: 4 hours at $16 per hour verhead: 4 hours at $7 per hour dard…
A: Variable costs are costs that vary with the change in the level of output.Factory overhead is the…
Q: Ivanhoe Company manufactures and sells two products. Relevant per-unit data concerning each product…
A: Cost volume profit analysis is the technique used by management for decision-making. The methods…
Q: Mullennex Corporation's relevant range of activity is 2,000 units to 6,000 units. When it produces…
A: Fixed costs: Fixed costs are the costs incurred by a company irrespective of its level of…
Q: expense $ 3.80 Sales commissions $ 2.30 Variable administrative expense $ 1.80 Required: If 23,000…
A: The relevant range of production defines the range within which a company's assumptions about cost…
Q: Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to…
A: Lets understand the basics.Spending variance is a variance between the actual cost and standard…
Q: Company 3. Relevant range of production is 21,000 to 25,000 units. When it produces and sells 23,000…
A: Variable cost is the cost which remains the same in unit but varies in total with the units of…
Q: Lillibridge & Friends, Incorporated provides you with the following data for its single product:…
A: Prime Cost = Direct material + direct labourContribution margin = selling price - variable…
Q: Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12, 500 units. When it produces…
A: The objective of the question is to calculate the total product cost incurred by Martinez Company to…
Q: Lillibridge & Friends, Incorporated provides you with the following data for its single product:…
A: " Since you have posted a question with multiple sub-parts, we will solve first five sub parts for…
Q: The following variable production costs apply to goods made by Baird Manufacturing Corporation: Item…
A: Variable cost is the cost that changes with change in the activity of cost driver used. The variable…
Q: Kubin Company's relevant range of production is 19,000 to 20,000 units. When it produces and sells…
A: Product cost:These costs are directly associated with the manufacture of product. Direct…
Q: Seved Dake Corporation's relevant range of activity is 3.000 units to 5,000 units. When it produces…
A: Cost Accounting: It is the process of collecting, recording, analyzing the cost, summarizing cost,…
Step by step
Solved in 2 steps
- Fasheh Corporation's relevant range of activity is 7,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 9,000 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost per Unit Direct materials $ 5.50 $ 3.90 $ 1.30 $ 13.50 $ 2.25 $ 1.80 $ 0.50 $ 0.45 Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense If 10,000 units are produced, the total amount of fixed manufacturing cost incurred is closest to: Multiple Choice $128,250 $135,000 $121,500 $148,500UramilabenKubin Company's relevant range of production is 25,000 to 33,500 units. When it produces and sells 29,250 units, its average costs per unit are as follows: Average Cost per Unit $ 8.50 $ 5.50 $ 3.00 $ 6.50 $ 5.00 $ 4.00 $ 2.50 $ 2.00 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Required: 1. What is the incremental manufacturing cost incurred if the company increases production from 29,250 to 29,251 units? 2. What is the incremental cost incurred if the company increases production and sales from 29,250 to 29,251 units? 3. Assume that Kubin Company produced 29,250 units and expects to sell 28,900 of them. If a new customer unexpectedly emerges and expresses interest in buying the 350 extra units that have been produced by the company and that would otherwise remain unsold, what is the incremental manufacturing cost per unit incurred to sell…
- 2. What is the company’s total contribution margin under variable costing? 3. What is the company’s net operating income under variable costing 4. What is the company’s total gross margin under absorption costing?Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Total variable cost 6. If 12,500 units are produced and sold, what is the total amount of variable costs related to the units produced and sold? (Do not round intermediate calculations.) WVinubhai
- Kubin Company’s relevant range of production is 22,000 to 27,000 units. When it produces and sells 24,500 units, its average costs per unit are as follows: Amount per Unit Direct materials $ 8.20 Direct labor $ 5.20 Variable manufacturing overhead $ 2.70 Fixed manufacturing overhead $ 6.20 Fixed selling expense $ 4.70 Fixed administrative expense $ 3.70 Sales commissions $ 2.20 Variable administrative expense $ 1.70 Required: 1. If 22,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold? 2. If 27,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold? 3. If 22,000 units are produced and sold, what is the total amount of variable cost related to the units produced and sold? 4. If 27,000 units are produced and sold, what is the total amount of variable cost related to the units produced and sold? 5. If 22,000 units are produced, what is the average fixed manufacturing cost per unit produced?…Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Average Cost Per Unit $ 6.00 $ 3.50 $ 1.50 $ 4.00 $ 3.00 $ 2.00 $ 1.00 $ 0.50 Required: 1. For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 10,000 units? (Do not round intermediate calculations.)Kubin Company's relevant range of production is 16,000 to 24,500 units. When it produces and sells 20,250 units, its average costs per unit are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Average Cost per Unit $ 7.70 $ 4.70 $ 2.20 $ 5.70 Required: 1. What is the incremental manufacturing cost incurred if the company increases production from 20,250 to 20,251 units? 2. What is the incremental cost incurred if the company increases production and sales from 20,250 to 20,251 units? 3. Assume that Kubin Company produced 20,250 units and expects to sell 19,980 of them. If a new customer unexpectedly emerges and expresses interest in buying the 270 extra units that have been produced by the company and that would otherwise remain unsold, what is the incremental manufacturing cost per unit incurred to sell these units to the customer?…
- The following are the selling price, variable costs, and contribution margin for one unit of each of Banner Company’s three products: A, B, and C: Product A B C Selling price $ 90.00 $ 100.00 $ 110.00 Variable costs: Direct materials 44.40 15.00 64.30 Direct labour 18.00 30.00 12.00 Variable manufacturing overhead 6.00 10.00 4.00 Total variable cost 68.40 55.00 80.30 Contribution margin $ 21.60 $ 45.00 $ 29.70 Contribution margin ratio 24 % 45 % 27 % Due to a strike in the plant of one of its competitors, demand for the company’s products far exceeds its capacity to produce. Management is trying to determine which product(s) to concentrate on next week in filling its backlog of…[The following information applies to the questions displayed below.] Martinez Company's relevant range of production is 7,500 units to 12,500 units. When it produces and sells 10,000 units, its average costs per unit are as follows: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Average Cost Per Unit $6.20 $ 3.70 $ 1.60 $ 4.00 $ 3.20 $2.20 $ 1.20 $ 0.45 12. If 12,500 units are produced, what is the total manufacturing overhead cost incurred to support this level of production? What is this total amount expressed on a per-unit basis? Note: Round your "per unit" answer to 2 decimal places. Total manufacturing overhead cost Manufacturing overhead per unitSierra Company produces its product at a total cost of $120 per unit. Of this amount, $40 per unit is selling and administrative costs. The total variable cost is $96 per unit, and the desired profit is $24.00 per unit. Determine the markup percentage using the (a) total cost, (b) product cost, and (c) variable cost methods. Round your answers to one decimal place. a. Total cost b. Product cost c. Variable cost % % %