Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system and has the following purchases and sales: Units Sold at Retail Date August 2 August 18 Activities Purchase Units Acquired at Cost 10 units @ $12 = $120 15 units @ $14 = $210 Purchase Sales August 29 12 units sold What is the amount of the cost of goods sold for this sale? (Round average cost per unit to 2 decimal places.) Multiple Choice O $330.00 $148.00 $210.00 $150.50 $158.40
Marquis Company uses a weighted-average perpetual inventory system and has the following purchases and sales: Units Sold at Retail Date August 2 August 18 Activities Purchase Units Acquired at Cost 10 units @ $12 = $120 15 units @ $14 = $210 Purchase Sales August 29 12 units sold What is the amount of the cost of goods sold for this sale? (Round average cost per unit to 2 decimal places.) Multiple Choice O $330.00 $148.00 $210.00 $150.50 $158.40
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Topic Video
Question

Transcribed Image Text:### Weighted-Average Perpetual Inventory System: Cost of Goods Sold Calculation
**Marquis Company** uses a **weighted-average perpetual** inventory system and has the following purchases and sales:
#### Purchases and Sales Data
| Date | Activities | Units Acquired at Cost | Units Sold at Retail |
|------------|------------|------------------------|----------------------|
| August 2 | Purchase | 10 units @ $12 = $120 | |
| August 18 | Purchase | 15 units @ $14 = $210 | |
| August 29 | Sales | | 12 units sold |
#### Question
What is the amount of the cost of goods sold for this sale? *(Round average cost per unit to 2 decimal places.)*
#### Multiple Choice Options
- $330.00
- $148.00
- $210.00
- $150.50
- $158.40
To calculate the cost of goods sold for 12 units sold on August 29, we follow these steps:
1. **Calculate the Weighted Average Cost per Unit:**
- Total Units = 10 units (Aug 2) + 15 units (Aug 18) = 25 units
- Total Cost = $120 (Aug 2) + $210 (Aug 18) = $330
- Weighted Average Cost per Unit = Total Cost / Total Units = $330 / 25 = $13.20 per unit
2. **Calculate the Cost of Goods Sold:**
- Number of Units Sold = 12 units
- Cost of Goods Sold (COGS) = Number of Units Sold * Weighted Average Cost per Unit
- COGS = 12 units * $13.20 per unit = $158.40
Thus, the correct answer is **$158.40**.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education