makers: Strands and Shapes. The company expects to manufacture 70,000 units of Strands, which has a per-unit direct material cost of $10 and a per-unit direct labor cost of $60. It also expects to manufacture 30,000 units of Shapes, which has a per-unit material cost of $15 and a per-unit direct labor cost of $40. It is estimated that Strands will use 140,000 machine hours and Shapes will require 60,000 machine hours. Historically, the company has used the traditional allocation method and applied overhead at a rate of $21 per machine hour. It was determined that there were three cost pools, and the overhead for each cost pool is shown: A. What is the per-unit cost for each product under the traditional allocation method? B. What is the per-unit cost for each product under ABC costing?
Carlton’s Kitchens makes two types of pasta makers: Strands and Shapes. The company expects to manufacture 70,000 units of Strands, which has a per-unit direct material cost of $10 and a per-unit direct labor cost of $60. It also expects to manufacture 30,000 units of Shapes, which has a per-unit material cost of $15 and a per-unit direct labor cost of $40. It is estimated
that Strands will use 140,000 machine hours and Shapes will require 60,000 machine hours. Historically, the company has used the traditional allocation method and applied
A. What is the per-unit cost for each product under the traditional allocation method?
B. What is the per-unit cost for each product under ABC costing?


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps









