m- m1 V2 Vi 01 1 02 V2 3
Q: Three objects undergo successive inelastic collisions. Object A, of mass 411 grams travels east at a…
A:
Q: Two objects are moving towards each other on a horizontal, frictionless surface. The first has a…
A:
Q: Two asteroids collide and stick together. The first asteroid has mass of 15×103kg and is initially…
A: Let the first asteroid is moving horizontally while the second asteroid is moving at an angle of…
Q: Object A of mass 5.40 kg is moving in the +x-direction with a speed of 14.0 m/s. Object B of mass…
A: The objective of the question is to find the y-component of the velocity of the center of mass (CM)…
Q: consider two balls A and B having the same masse. Initially, the ball B is at rest and the ball A is…
A: Initially, only ball A was moving in x-direction and ball B was at rest.
Q: Consider a system that consists of two balls and whose momentum is conserved. Ball A whose mass is 2…
A: Here given the two ball whose momentum is conserved. Ball A of mass2 kg and speed 50 m/s and ball B…
Q: Object A of mass 3.60 kg is moving in the +x-direction with a speed of 14.0 m/s. Object B of mass…
A: The objective of the question is to find the y-component of the velocity of the center of mass (CM)…
Q: In one dimension, a particle of mass m and velocity Vî collides elastically with a particle of mass…
A:
Q: A 3 [kg] ball collides with a 2 [kg] rock. The impulse on the ball during the collision lasts for…
A: Mass of ball = 3 kg impulse on the ball = - 18 x^ kg m/s Velocity before collision U = + 4 x^ m/s We…
Q: Ball B, moving in the positive direction of an x axis at speed v, collides with stationary ball A at…
A: Apply the momentum conservation equation along the horizontal direction.…
Q: In the figure below, projectile particle 1 is an alpha particle and target particle 2 is an oxygen…
A:
Q: A block with mass M = 5.65 kg is sliding in the positive x-direction at V, = 8.40 m/s on a…
A: The given values are,
Q: A cart of mass 2.00 x 102 kg moving at 2.50 m/s collides and couples with two coupled carts, each of…
A: Given data: Mass of single cart (m1) = 2.00×102 kg Mass of two coupled carts(m2) = 2m1 = 4.00×102…
Q: A mass A of mA = 6.00 kg slides across the ice in the + x direction at a speed of 4.00 m/s. It…
A: Given: The mass of A is 6 kg. The mass of B is 9 kg. The initial speed of the A is 4 m/s in…
Q: For a system of three particles moving along a line, an observer in a laboratory measures the…
A: The objective of the question is to find the velocity of the center of mass (CM) of a system of…
Q: A car with mass mc = 1221 kg is traveling west through an intersection at a magnitude of velocity of…
A:
Q: An object with a mass of 5.00 g is moving to the right at 14.0 cm/s when it is overtaken by an…
A: Given data: Mass of the object m = 5.00 g Initial speed u1=14.0cm/s Mass of the object 2 m2=26.0g…
Q: A system consists of a 3 kg block moving with velocity ‹ 12, 9, 0 › m/s and a 7 kg block moving with…
A:
Q: Two 2.2 kg bodies, A and B, collide. The velocities before the collision are V A = (311 +267) m/s…
A: To solve this problem, we can use the principle of conservation of linear momentum and the equation…
Q: 8. An object (A) of mass mA = 30.5 kg is moving in a direction that makes angle of 60° south of west…
A:
Q: A proton moving at v1 = 5.5 Mm/sMm/s collides elastically and head-on with a second proton moving in…
A: This problem can be solved by applying conservation laws to the head on collision system.First we…
Q: In baseball, the pitcher thrusts the ball 145 g towards the batter at a speed of 30 m/s. The batter…
A:
Q: A block with mass M = 5.55 kg is sliding in the positive x-direction at Vi = 8.15 m/s on a…
A: Write the expression for the coefficient of restitution (e), and solve for the relation in the…
Q: Two asteroids collide and stick together, as indicated in the diagram. Asteroid 1 has mass m1=m1=…
A:
Q: A proton with an initial speed of 1.73 ✕ 108 m/s in the +x direction collides elastically with…
A: Given, a roton with an initial speed of u1 = 1.73 ✕ 108 m/s in the +x direction collides elastically…
Q: Two objects collide and stick together. Initially, object A has a mass of 6.0 kg and a velocity of…
A: Given Data The mass of the object A is: mA=6 kg The velocity of object A is:v→A=2.7i^ m/s The mass…
Q: Two asteroids collide and stick together. The first asteroid has mass of 1.64x104 kg and is…
A: Given data :Mass of asteroid A = 16400 kg Initial velocity of A (u1) = 790 m/s Mass of asteroid B =…
Q: A block with mass M = 6.10 kg is sliding in the positive x-direction at Vi = 8.90 m/s on a…
A:
Q: A comet is traveling through space with a speed of 3.10 ✕ 104 m/s when it collides with an asteroid…
A: Given data: Speed of comet (v1) = 3.10 × 104 m/s Speed of asteroid (v2) = 0 m/s Mass of comet (m1) =…
Q: Two blocks with masses m1 = 0.20 kg and m2 = 0.60 kg start at opposite ends of a frictionless…
A: Given data: The mass of blocks are, m1=0.2 kg m2=0.6 kg The initial height of block 1 is h1=36…
Q: A collision occurs between a 1.04 kg particle traveling with velocity V 1 = (– 2.52 m/s )î + ( –…
A:
Q: In the figure, mass m1=10.0 kg is moving at a speed of Vi1 undergoes a collision with mass m2 = 7.00…
A:
Two objects are moving towards each other with velocities V→1 and V→2 on a frictionless surface. They collide completely inelastically and move together after the collision with a velocity |V→3|=16.5m/s as shown below.If the ratio of the masses is m1/m2=1.7 and the angles are θ1=34o and θ2=45o, what is the magnitude of V→2 in units of m/sm/s? Express your answer using one decimal place.


Step by step
Solved in 3 steps with 1 images

- A 2.10 kg "particle" traveling with velocity = (3.7 m/s )i collides with a 4.70 kg "particle" traveling with velocity V = (1.7 m/s )j. The collision connects the two particles. What then is their velocity in (a) unit-vector notation and as (b) a magnitude and (c) a positive (counterclockwise) angle measured from the +x axis? (a) Number i+ į Units (b) Number Units (c) Number UnitsA proton with an initial speed of 1.75 ✕ 108 m/s in the +x direction collides elastically with another proton initially at rest. The first proton's velocity after the collision is 1.416 ✕ 108 m/s at an angle of 36.0° with the +x-axis. What is the velocity (magnitude and direction) of the second proton after the collision? Magnitude(m/s): Direction( degree counterclockwise from the +x-axis):A 10.50-g bullet is fired into a stationary block of wood having mass m = 4.980 kg. The bullet imbeds into the block. The speed of the bullet-plus-wood combination immediately after the collision is 0.6090 m/s. What was the original speed of the bullet? (Express your answer with four significant figures.) m/s
- One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 29 m/s. The masses of the two objects are 2.8 and 8.8 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b) when the small-mass object is the one moving initially.A puck of mass mA that is moving along the +x axis with speed va collides with another puck of mass mB = 2mA. The collision is not head-on, so that after they collide, mB is located at 45◦ south of east, while mA collides head-on elastically with a stationary puck of mass mC = 3mA. If, after the second collision, the final velocity of mC is 0.450 [m/s], 25◦ north of east, what is the initial speed va?A rigid ball of mass m and velocity u undergoes an inelastic collision with another rigid ball of mass m and velocity -u. After the collision, the balls stick together. Find the mass of the composite object after the collision. What must |u| be for the composite object mass to be 3m?
- Two balls of clay, with masses M1 = 0.39 kg and M2 = 0.42 kg, are thrown at each other and stick when they collide. Mass 1 has a velocity v1 = 3.4i m/s and mass 2 has a velocity of v2 = 1.75j m/s.a. Write an expression for the initial momentum of the system, P, in terms of the masses M1 and M2, the magnitudes of the velocities v1 and v2 and the unit vectors i and j.A 9.7-g bullet is fired into a stationary block of wood having mass m = 5.02 kg. The bullet imbeds into the block. The speed of the bullet-plus-wood combination immediately after the collision is 0.603 m/s. What was the original speed of the bullet? (Express your answer with four significant figures.)A mass of m1= 4 kg moving with a velocity of v1=(2 m/s)ˆi (positive x−direction) collides with another mass, m2 moving at v2= (−4 m/s)ˆi (negative x−direction). The masses collide and stick together, moving off with a velocity of v= (−2 m/s)ˆi. What is m2? A)m2= 4 kg B)m2= 8 kg C)m2= 12 kg D)m2= 16 kg
- A 9.7-g bullet is fired into a stationary block of wood having mass m = 5.10 kg. The bullet imbeds into the block. The speed of the bullet-plus-wood combination immediately after the collision is 0.606 m/s. What was the original speed of the bullet? (Express your answer with four significant figures.)A child bounces a 60 g superball on the sidewalk. The velocity change of the superball is from 27 m/s downward to 13 m/s upward. If the contact time with the sidewalk is 1/800 s, what is the magnitude of the average force exerted on the superball by the sidewalk? Answer in units of N.A 10.5-g bullet is fired into a stationary block of wood having mass m = 5.01 kg. The bullet imbeds into the block. The speed of the bullet-plus-wood combination immediately after the collision is 0.602 m/s. What was the original speed of the bullet? (Express your answer with four significant figures.)