Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.00 each. During the current month, Lily produced 2,800 cupcakes, but only sold 2,300 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.10 and the sales commission per cupcake was $0.40. Total fixed manufacturing costs were $1,700 and total fixed marketing and administrative costs were $1,400. What is the product cost per cupcake under absorption costing?
Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.00 each. During the current month, Lily produced 2,800 cupcakes, but only sold 2,300 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.10 and the sales commission per cupcake was $0.40. Total fixed manufacturing costs were $1,700 and total fixed marketing and administrative costs were $1,400. What is the product cost per cupcake under absorption costing?
Managerial Accounting: The Cornerstone of Business Decision-Making
7th Edition
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Chapter7: Cost-volume-profit Analysis
Section: Chapter Questions
Problem 62P
Related questions
Question
Give true answer the accounting question
![Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.00 each.
During the current month, Lily produced 2,800 cupcakes, but only
sold 2,300 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.10 and
the sales commission per cupcake was $0.40. Total fixed
manufacturing costs were $1,700 and total fixed marketing and
administrative costs were $1,400.
What is the product cost per cupcake under absorption costing?](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F035e052f-1d35-48e4-ac21-56a88fec58d0%2Fc903b0c9-4020-4a00-8c99-f7ff6ad9d16c%2F253d89_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.00 each.
During the current month, Lily produced 2,800 cupcakes, but only
sold 2,300 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.10 and
the sales commission per cupcake was $0.40. Total fixed
manufacturing costs were $1,700 and total fixed marketing and
administrative costs were $1,400.
What is the product cost per cupcake under absorption costing?
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
![Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning