Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $25 per unit. Lehighton uses an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate. Information for Lehighton's first two years of operation is as follows: Year 1 2,600 3,100 Year 2 2,600 2,100 Sales (in units) Production (in units) Production costs: Variable manufacturing costs Fixed manufacturing overhead Selling and administrative costs: Variable Fixed $15,500 $10,500 18,600 18,600 10,400 9,400 10,400 9,400 Selected information from Lehighton's year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows: LEHIGHTON CHALK COMPANY
Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $25 per unit. Lehighton uses an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate. Information for Lehighton's first two years of operation is as follows: Year 1 2,600 3,100 Year 2 2,600 2,100 Sales (in units) Production (in units) Production costs: Variable manufacturing costs Fixed manufacturing overhead Selling and administrative costs: Variable Fixed $15,500 $10,500 18,600 18,600 10,400 9,400 10,400 9,400 Selected information from Lehighton's year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows: LEHIGHTON CHALK COMPANY
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
![Required information
Use the following information to answer questions 42-44
(The following information applies to the questions displayed below.]
Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $25 per unit. Lehighton uses
an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead
are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each
year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate. Information
for Lehighton's first two years of operation is as follows:
Year 1
2,600
3,100
Year 2
2,600
2,100
Sales (in units)
Production (in units)
Production costs:
Variable manufacturing costs
Fixed manufacturing overhead
Selling and administrative costs:
Variable
$15,500
18,600
$10,500
18,600
10,400
9,400
10,400
9,400
Fixed
Selected information from Lehighton's year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows:
Based on absorption costing
Finished-goods inventory
Retained earnings
LEHIGHTON CHALK COMPANY
Selected Balance Sheet Information
End of Year 1
$ 5,500
11, 100
End of Year 2
19,000
Based on variable costing
Finished-goods inventory
Retàined earnings
End of Year 1
$ 2,500
8,100
End of Year 2
$
19,000
Prev
1 2
of 3
Next >
MacBook Pro
%24
%23
2
4
8.
10
W
R
Y
S D
F
K
LI](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F750c41ce-6ba3-46b2-8d23-69e02abfedd8%2F32369285-d9e2-4fc9-8f97-1e9f4950254b%2F75iq42p_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Required information
Use the following information to answer questions 42-44
(The following information applies to the questions displayed below.]
Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $25 per unit. Lehighton uses
an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead
are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each
year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate. Information
for Lehighton's first two years of operation is as follows:
Year 1
2,600
3,100
Year 2
2,600
2,100
Sales (in units)
Production (in units)
Production costs:
Variable manufacturing costs
Fixed manufacturing overhead
Selling and administrative costs:
Variable
$15,500
18,600
$10,500
18,600
10,400
9,400
10,400
9,400
Fixed
Selected information from Lehighton's year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows:
Based on absorption costing
Finished-goods inventory
Retained earnings
LEHIGHTON CHALK COMPANY
Selected Balance Sheet Information
End of Year 1
$ 5,500
11, 100
End of Year 2
19,000
Based on variable costing
Finished-goods inventory
Retàined earnings
End of Year 1
$ 2,500
8,100
End of Year 2
$
19,000
Prev
1 2
of 3
Next >
MacBook Pro
%24
%23
2
4
8.
10
W
R
Y
S D
F
K
LI
![Case 8-42 Comparison of Absorption and Variable Costing; Actual Costing (LO 8-2, 8-3, 8-4)
Required:
Lehighton Chalk Company had no beginning or ending work-in-process inventories for either year.
1. Prepare operating income statements for both years based on absorption costing.
2. Prepare operating income statements for both years based on variable costing.
3. Prepare a numerical reconciliation of the difference in income reported under the two costing methods used in requirements 1 and
2.
Complete this question by entering your answers in the tabs below.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F750c41ce-6ba3-46b2-8d23-69e02abfedd8%2F32369285-d9e2-4fc9-8f97-1e9f4950254b%2F30cxgal_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Case 8-42 Comparison of Absorption and Variable Costing; Actual Costing (LO 8-2, 8-3, 8-4)
Required:
Lehighton Chalk Company had no beginning or ending work-in-process inventories for either year.
1. Prepare operating income statements for both years based on absorption costing.
2. Prepare operating income statements for both years based on variable costing.
3. Prepare a numerical reconciliation of the difference in income reported under the two costing methods used in requirements 1 and
2.
Complete this question by entering your answers in the tabs below.
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![FINANCIAL ACCOUNTING](https://compass-isbn-assets.s3.amazonaws.com/isbn_cover_images/9781259964947/9781259964947_smallCoverImage.jpg)
![Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337272094/9781337272094_smallCoverImage.gif)
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
![Accounting Information Systems](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337619202/9781337619202_smallCoverImage.gif)
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
![Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134475585/9780134475585_smallCoverImage.gif)
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
![Intermediate Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259722660/9781259722660_smallCoverImage.gif)
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
![Financial and Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781259726705/9781259726705_smallCoverImage.gif)
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education