Kurup Manufacturing has a standard of 3.4 pounds of materials per unit, at $14.80 per pound. In producing 1,050 units, Kurup used 3,400 pounds of materials at a total cost of $49,200. What is Kurup's total materials variance?
Q: Accurate Answer
A: Concept of Predetermined Overhead RateThe predetermined overhead rate is a rate used by companies to…
Q: none
A: Step 1: Definition of Total GainTotal Gain refers to the profit realized when an asset is sold for a…
Q: What was the amount of sales for the month?
A: Let S be the amount of sales. The equation becomes:4,470= 1,950 + 0.068 S Solving for…
Q: Need step by step answer
A: We are given the following information about Nelson Industries:Inventory Conversion Period (ICP): 45…
Q: Provide answer general accounting
A: Step 1: Define Underfunded Pension ObligationThe underfunded pension obligation occurs when the…
Q: Bijal Enterprises has a break-even point of 1,500 units. The sales price per unit is $20, and the…
A: Explanation of Net Income:Net income is the total profit a company earns after subtracting all…
Q: On December 31, 2018, Blackpink Company, a financing institution lent ₱15,000,000 to YG Corp. due 3…
A: Step 1: Initial Carrying Value of the Loan Receivable (December 31, 2018)Loan amount:…
Q: If the current market price for selling a product at Andrew Materials is $15.50 per unit, and the…
A: The target cost is the maximum cost a company can afford to produce a product while still achieving…
Q: What is the net income of R&B Inc.?
A: Detailed explanation:Calculate Net Income: Sales Revenue $ 250,000Less : Sales Discounts$…
Q: Financial Accounting
A: 1. Book Value of Equity- Concept: Represents the net worth of a company based on accounting records-…
Q: I want to correct answer general accounting question
A: Step 1: Definition of Capital Lease LiabilityA capital lease liability represents the present value…
Q: Can you help me with accounting questions
A: Step 1: Definition of Labor Quantity VarianceLabor Quantity Variance measures the efficiency of…
Q: What is the amount of accumulated depreciation on December 31
A: Step 1: Definition of Straight-Line DepreciationThe Straight-Line Depreciation method spreads the…
Q: At the beginning of the year
A: Concept of Predetermined Overhead Rate (POHR)The Predetermined Overhead Rate (POHR) is a budgeted…
Q: I want to this question answer general Accounting
A: Step 1: Formula Cost of goods sold = Cost of goods manufactured + Beginning finished goods inventory…
Q: Please given answer
A: To determine whether Rocko Inc. should replace the machine, we need to analyze the relevant costs…
Q: Need help with this accounting questions
A: OR Days Sales Outstanding = 365 days / Accounts Receivable Turnover20 = 365 / Accounts Receivable…
Q: ABC is an all-equity firm that has 44,200 shares of stock outstanding at a market price of $14.70…
A: ABC, an all-equity firm, currently has 44,200 shares outstanding, each priced at $14.70, resulting…
Q: Financial Accounting
A: Step 1:Cash Collections from customers during 2022 can be calculated by rearranging the formula of…
Q: Help
A: Given Data:Expected return (μ) = 16.20% = 0.1620Variance (σ2) = 0.6400 Step 1: Compute the…
Q: Compute the total land cost of these financial accounting question
A: Start with the purchase price: $950,000Add demolition costs: $950,000 + $85,000 = $1,035,000 Add…
Q: Provide answer general accounting
A: To determine how many board feet of wood Cedar Furniture should purchase in August, we need to…
Q: Compute the lower of cost or market value for the company inventory?
A: Step 1: Definition of Lower-of-Cost-or-Market (LCM) ValuationThe Lower-of-Cost-or-Market (LCM)…
Q: What is the amount of manufacturing overhead incurred by Harrison company in August?
A: Step 1: Definition of Manufacturing Overhead CostManufacturing overhead includes all indirect costs…
Q: Financial accounting
A: To determine Tesla's cost of equity capital, we apply the Capital Asset Pricing Model (CAPM), which…
Q: Provide answer general Accounting
A: Step 1: Gross profit Gross profit = Sales - Cost of goods soldGross profit = $800 - $600Gross profit…
Q: Interest earned ratio for the year? Accounting
A: Step 1: Introduction to ratio analysisRatio analysis is a method used to analyze financial…
Q: What is the firm's price earnings ratio
A: Calculate Market Price per ShareMarket Price per Share = Book Value per Share * Price-Book…
Q: ABC is an all-equity firm that has 44,200 shares of stock outstanding at a market price of $14.70…
A: Step 1: Calculate the Total Market Value of the FirmThe total market value of the firm (equity)…
Q: Financial Accounting
A: Concept of Profit MarginProfit margin is a financial ratio that measures the percentage of revenue…
Q: general accounting
A: Accounts Receivable Period (Days Sales Outstanding, DSO)The average number of days a company takes…
Q: Calculate the predetermined overhead allocation rate
A: Explanation of Direct Materials Cost: Direct materials cost per unit represents the cost of raw…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Definition of Absorption Costing Net Operating IncomeAbsorption costing net operating income…
Q: Answer? ? Financial accounting
A: Step 1: Define Straight-Line DepreciationStraight-line depreciation spreads the cost of an asset…
Q: Express the answer with 3 decimal places
A: Step 1 The coefficient of variation (CV) is calculated using the formula: CV=μσ ←(1) where:σ is…
Q: Need your help to solve this accounting question
A: The top-down approach is a straightforward way to calculate operating cash flow (OCF). It starts…
Q: 4 PTS
A:
Q: None
A: Step 1: Profit margin Profit margin = Income from operations/SalesProfit margin =…
Q: Direct labor cost: 1124850, direct labor hour:265000
A: Explanation of Manufacturing Overhead Costs: Manufacturing overhead costs represent all indirect…
Q: Give me Answer
A: Approach to solving the question:Freeform Detailed explanation: The price-earnings (P/E) ratio is a…
Q: choose best answer
A: Step 1: Definition of Contribution MarginThe Contribution Margin is the difference between sales…
Q: Do fast answer of this accounting questions
A: Step 1: Definition of Total Manufacturing CostsTotal manufacturing costs represent all costs…
Q: General accounting
A: Step 1: Definition of Return on Equity (ROE)Return on Equity (ROE) measures a company's…
Q: I need answer
A: Explanation of Plantwide Overhead Rate:The plantwide overhead rate is a single predetermined rate…
Q: can you please solve this
A: Step 1: Step 3: Step 4:
Q: A manufacturer sells a product for $45 to a wholesaler, and the wholesaler sells it to a retailer.…
A: (Step by Step) / Explanations:STEP 1: Understanding the manufacturer's price.Manufacturer sells to…
Q: What is the firm's ROA ? Need help
A: • Calculate Net Income: Net Income = Profit Margin * Sales Net Income = 0.069 * $24,200,000 Net…
Q: Give me answer general accounting question
A: Step 1: Definition of Operating LeverageOperating leverage measures how a company's fixed costs…
Q: abc general accounting answer me?
A: Step 1: Definition of Bank ReconciliationBank reconciliation is an internal control process that…
Q: none
A: Approach to solving the question:Freeform Detailed explanation: After expenses, the profit margin is…
What is kurups total material variance?


Step by step
Solved in 2 steps

- Electro Inc. produced 120,000 connector units. The variable manufacturing cost per unit was $25.50, variable overhead costs per unit were $10.00, and the total fixed costs incurred were $1,980,000. What was the average cost per unit produced?Cool Pool has these costs associated with production of 24,000 units of accessory products: direct materials, $65; direct labor, $105; variable manufacturing overhead, $55; total fixed manufacturing overhead, $1,080,000. What is the cost per unit under both the variable and absorption methods? Variable Absorption Method Method Cost per unit $What would be the total production enginnering cost per unit
- Rondeau, Incorporated, manufactures and sells two products: Product V9 and Product M6. Data concerning the expected production of each product and the expected total direct labor-hours (DLHs) required to produce that output appear below: Product V9 Product M6 Total direct labor-hours Product V9 Product M6 The direct labor rate is $24.20 per DLH. The direct materials cost per unit for each product is given below: Direct Materials Cost per Unit $275.60 $ 168.80 Activity Cost Pools Labor-related Product testing Order size The company is considering adopting an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected activity: Required: Calculate the difference betwee the unit Expected Production 340 440 Traditional unit product cost ABC unit product cost Difference $ DLHs Tests MHS Product V9 Activity Measures Estimated Overhead Cost Direct Labor-Hours Per Unit 9.4 6.4 Product M6 0.00 $ Total Direct Labor-Hours 3,196 2,816 6,012 0.00 $ 95,656…Snavely, Incorporated, manufactures and sells two products: Product E1 and Product A7. Data concerning the expected production of each product and the expected total direct labor-hours (DLHs) required to produce that output appear below: Product E1 Product A7 Total direct labor-hours Product E1 Product A7 The direct labor rate is $27.10 per DLH. The direct materials cost per unit for each product is given below: Direct Materials Cost per Unit $ 233.00 $285.00 Activity Cost Pools Labor-related Machine setups Order size Expected Production 600 200 The company has an activity-based costing system with the following activity cost pools, activity measures, and expected activity: Direct Labor- Total Direct Hours Per Unit Labor-Hours 4,800 8.0 4.0 800 5,600 Activity Measures DLHs setups MHs Estimated Overhead Cost $ 117,100 55,210 863,520 $ 1,035,830 Expected Activity Product E1 Product A7 4,800 700 2,900 800 200 3,600 Total 5,600 900 6,500 The total overhead applied to Product E1 under…What is the total standard cost for one unit of product on these general accounting question?
- A company expects to manufacture 7,000 units. Its direct material costs are $10 per unit, direct labor is $9 per unit, and variable overhead is $3 per unit. The fixed overhead is estimated at $49,000. How much would each unit cost under both the variable method and the absorption method?SteelMax produces metal containers that require 2.5 meters of material at $1.20 per meter and 0.3 direct labor hours at $18.00 per hour. Overhead is assigned at the rate of $12 per direct labor hour. What is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card? correct answerLargo, Inc., which uses a volume-based cost system, produces cat condos, and has a gross profit margin of 67%. Direct materials cost $19 per unit, and direct labor costs $14 per unit. Manufacturing overhead is applied at a rate of 240% of direct labor cost. Nonmanufacturing costs are $37 per unit. How much does each cat condo sell for?
- Koontz Company manufactures a number of products. The standards relating to one of these products are shown below, along with actual cost data for May. Standard Cost per Unit Actual Cost per Unit Direct materials: Standard: 1.80 feet at $2.80 per foot $ 5.04 Actual: 1.75 feet at $3.00 per foot $ 5.25 Direct labor: Standard: 0.90 hours at $17.00 per hour 15.30 Actual: 0.95 hours at $16.40 per hour 15.58 Variable overhead: Standard: 0.90 hours at $7.40 per hour 6.66 Actual: 0.95 hours at $7.00 per hour 6.65 Total cost per unit $ 27.00 $ 27.48 Excess of actual cost over standard cost per unit $ 0.48 The production superintendent was pleased when he saw this report and commented: “This $0.48 excess cost is well within the 5 percent limit management has set for acceptable variances. It's obvious…XYZ Manufacturing has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. . . • Production Volume: 1,500 units → 3,000 units - Direct Materials Cost: $60,000 → $120,000 Direct Labor Cost: $50,000 $100,000 → Manufacturing Overhead Cost: $72,000 → $88,500 What is the best estimate of the total monthly fixed manufacturing cost?What is the unit cost of production per ball bearing?