Kilbourne Appliances produces two models of beverage coolers for homes and offices, the KA-15 and the KA-24. Data on operations and costs for March follow. Units produced Machine-hours Direct labor-hours Direct materials costs Direct labor costs Manufacturing overhead costs Total costs KA-15 600 360 750 $ 85,000 16,950 oblem 6-64 (Algo) Product Costing (LO 6-2) KA-24 400 540 1,750 $ 133,000 39,550 Total 1,000 900 2,500 $ 218,000 56,500 212,550 $ 487,050 uired: Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
Question
Kilbourne Appliances produces two models of beverage coolers for homes and offices, the KA-15 and the KA-24. Data on
operations and costs for March follow.
Units produced
Machine-hours
Direct labor-hours
Direct materials costs
Direct labor costs
Manufacturing overhead costs
Total costs
Required:
Problem 6-64 (Algo) Product Costing (LO 6-2)
Required A
KA-15
Required B
600
360
750
Required C
$ 85,000
16,950
KA-24
400
540
1,750
$ 133,000
39,550
a. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to
the products.
b. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct labor cost.
c. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct material costs to allocate overhead
to the products.
Total
Kie
1,000
900
2,500
$ 218,000
56,500
212,550
$ 487,050
Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate
overhead to the products.
Transcribed Image Text:Kilbourne Appliances produces two models of beverage coolers for homes and offices, the KA-15 and the KA-24. Data on operations and costs for March follow. Units produced Machine-hours Direct labor-hours Direct materials costs Direct labor costs Manufacturing overhead costs Total costs Required: Problem 6-64 (Algo) Product Costing (LO 6-2) Required A KA-15 Required B 600 360 750 Required C $ 85,000 16,950 KA-24 400 540 1,750 $ 133,000 39,550 a. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to the products. b. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct labor cost. c. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct material costs to allocate overhead to the products. Total Kie 1,000 900 2,500 $ 218,000 56,500 212,550 $ 487,050 Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to the products.
Required:
a. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to
the products.
b. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct labor cost.
c. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct material costs to allocate overhead
to the products.
Required A Required B Required C
Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate
overhead to the products.
Note: Do not round your intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places.
Product costs per unit
KA-15
KA-24
< Required A
Required B >
Transcribed Image Text:Required: a. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to the products. b. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct labor cost. c. Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses direct material costs to allocate overhead to the products. Required A Required B Required C Compute the individual product costs per unit assuming that Kilbourne Appliances uses the number of units to allocate overhead to the products. Note: Do not round your intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places. Product costs per unit KA-15 KA-24 < Required A Required B >
Expert Solution
Step 1

Calculation of product cost per unit under different scenario are as follows

trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 3 steps

Blurred answer
Knowledge Booster
Cost allocation
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
  • SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education