Keepsake Heirlooms, Inc., manufactures personalized baby quilts. An experienced embroiderer can personalize 14 quilts per hour. Because the repetitive nature of the sewing can lead to carpal tunnel syndrome, workers take a 15-minute break after every 14 quilts. Before beginning each batch of 14 quilts, workers spend 5 minutes cleaning and setting up their sewing machines. Calculate the standard quantity of direct labor for one quilt.
Q: Need help with this accounting questions
A: Step 1: Define Pension LiabilityThe pension liability that the sponsor of a defined benefit pension…
Q: Morlan Corporation is preparing its December 31, 2025, financial statements. Two events that…
A: Settlement of Liability:Event Description: A liability estimated at $160,000 as of December 31,…
Q: Need help with this general accounting question not use chatgpt
A: Step 1: Define Inventory ManagementInventory management is the process through which inventory is…
Q: I want to correct answer general accounting
A: To calculate the Present Value (PV) of future cash inflows, we can use the formula for the…
Q: Exercise 24-18 (Algo) Net present value, unequal cash flows, and Internal rate of return LO P3, P4…
A: Detailed explanation: To solve the exercise involving the Net Present Value (NPV) calculations for…
Q: Need Expert help
A: Step by step Explanation Press Release Draft:Subject: Strengthening Transparency and Trust at Oscar…
Q: Provide correct answer the general accounting question
A: Step 1: Define High Low MethodThe High-low method is used to separate the fixed cost and variable…
Q: Answer this Question
A: Definitions Related to the Question1. Internal Control Systems:A framework designed to ensure the…
Q: I want to correct answer general finance
A: To determine the minimum price Violet should charge to achieve a $19,800 incremental profit on the…
Q: I want answer in all working steps
A: Explanation of Overhead Costs: Overhead costs represent all manufacturing costs that cannot be…
Q: Accounting
A: Step 1: Definition of Corporate TaxCorporate tax is a direct tax imposed on a corporation's net…
Q: I need answer correct
A: Explanation of Prepaid Insurance: Prepaid insurance is an asset account that represents insurance…
Q: Swifty Company exchanged equipment used in its manufacturing operations plus $3,180 in cash for…
A: Step 1: Introduction to property, plant and equipmentProperty, plant, and equipment refers to those…
Q: ??
A: Detailed explanation:According to generally accepted accounting principles (GAAP) and International…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Excess Cash = $800Other Assets = $5,200Equity = $6,000Shares Outstanding = 600 sharesNet Income =…
Q: Time Value of Money Principle calculation example for Capital Budgeting
A: The time value of money (TVM) is a fundamental concept in finance that recognizes that money…
Q: I want correct answer general accounting
A: Step 1: Define Absorption CostingFor the financial reporting purpose, the income statement of a…
Q: Determine the cost of merchandise available for sale.
A: Cost of merchandise available for sale = Beginning inventory + Net Purchases Net Purchases =…
Q: Given answer Accounting
A: Step 1: Define Times Interest Earned RatioIf a company only used its earnings before interest and…
Q: Need help with this general accounting question ans do fast
A: Step 1: Define Direct Write-Off MethodOne of the two methods that can be used to determine bad debt…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Step 1: Define Total bank depositsTotal bank deposits are the total sum of money which are submitted…
Q: Financial Accounting [4 marks] What determines the proper account classification of freight charges…
A: a) Company's shipping department policyThis is incorrect.There is no internal shipping policy of the…
Q: Please need answer the general accounting question
A: Step 1: Define Trade CreditTrade credit is a credit extension granted by suppliers to businesses.…
Q: I need do fast typing clear urjent no chatgpt used i will give 5 upvotes pls full explain ation
A: Steps of solution To convert class into template we do the following : Add the template Keyword…
Q: Please need answer the accounting question not use chatgpt
A: Return on Assets (ROA) = (Net Income / Average Total Assets) x 100% Average Total Assets =…
Q: The first audit of the books of Coronado Company was made for the year ended December 31, 2026. In…
A: The correct depreciation base for the machine should have been the cost of the machine minus the…
Q: Questions 5 Marks Sapphire Events records supplies using bin cards. Bin #12 shows: beginning 150…
A: Explanation of Bin Cards: Bin cards are inventory control documents used to track the movement of…
Q: Hi expart Provide correct solution for these accounting question
A: Step-by-Step Solution:Part (a): Price and PIE Ratio (2% Growth Rate)Formula for Stock Price…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Efficiency Variances in Standard CostingIn standard costing, efficiency variances…
Q: Please provide answer the general accounting question not use ai
A: Step 1: Define Activity-Based CostingActivity-based costing or ABC is a method used to allocate…
Q: The most recent monthly income statement for Jackson Stores is given below: Sales Total $1,000,000…
A: Step-by-Step Calculation1. Revenue ImpactClosing Store B results in a 10% sales decrease in Store…
Q: Question 5 points financial accounting
A: Explanation of Prepaid Rent: Prepaid rent represents advance payment for the use of property that…
Q: Provide answer the general accounting question
A: Step 1: Define Variable and Fixed CostsProduction in the short run involves both fixed costs and…
Q: During 2024, the following transactions were recorded by the Port Hudson Community Hospital, a…
A: Step 1: Record Transactions in the General JournalIdentify Each Transaction: Carefully review the…
Q: PLEASE HELP ME WITH THIS ACCOUNTING PROBLEM!
A: Step 1:In the given case, since there is no salvage value, the cost of assets dis equal to the total…
Q: Need both answer in correct way. Don't give wrong answer otherwise I will give you unhelpful rate
A: Question 1: Operating Cash FlowGiven:Sales Revenue = $200,000,000Cost of Goods Sold =…
Q: What is the answer?
A: Detailed explanation:Sustainability accounting expands traditional reporting frameworks by…
Q: ??
A: Explanation of Ticket Revenue:Ticket revenue refers to the income generated from the sale of tickets…
Q: Verna makes all sales on..accounting questions
A: Step 1: Define Accounts ReceivableIn the context of accounting, some goods may be sold in cash and…
Q: Hello tutor give me answer this general accounting question
A: Step 1: Define High-Low MethodThe high-low method is an accounting method that is used to separate…
Q: I want to correct answer general accounting
A: Here's the solution for the given problem: Question a: Formula for Gross Profit:Gross Profit = Sales…
Q: Hi expert minion inc. Has no debt outstanding this question solution accounting
A: To calculate the Return on Equity (ROE) for Minion, Inc., under different economic scenarios, we…
Q: Provide this question solution general accounting
A: Step 1: Determine the months for the interest to grow for each cash flow Since, the cash flows…
Q: Need Answer of this Accounting Question
A: Solution to the Questions:Question 1: Calculate LiabilitiesGiven:Total Assets = $336,000Owners'…
Q: Acme company....accounting question
A: Step 1: Fixed OverheadFixed overhead is an indirect product cost of a manufacturing company's goods…
Q: Cost accounting questions give answer
A: Explanation: In the given case, we are required to calculate the amount of gross margin from the…
Q: Do fast and step by step calculation with explanation for this general accounting question
A: Step 1: Define Variance AnalysisVariance analysis can be defined as a quantitative analysis of the…
Q: short answer please
A: Step 1:Gross margin is (Gross profit/ sales)*100 = Gross profit= ( sales - cost of goods sold) Step…
Q: What is the budgeted cost of direct materials to be used this year on these general accounting…
A: Step 1: Define Direct Materials BudgetThe direct materials budget is a part of the master budget and…
Q: Raw Material Inventory $190,320 Work in Process Inventory 228,384 Finished Goods Inventory 342,576…
A: The total variance is the sum of the Material Price Variance, Material Quantity Variance, Labor Rate…
If you give me correct answer I will give you helpful rate on these accounting question
Step by step
Solved in 2 steps
- Wildhorse's Wind Toys manufactures decorative kites, banners, and windsocks. During the month of January, Wildhorse received orders for 5,000 Valentine's Day banners and 1,300 Easter kites. Because several sewing machines are in the shop for repairs, Wildhorse's has only 1,200 sewing machine hours available for production of these orders. Each Valentine's Day banner sells for $11.00. The banners take one hour to sew and have a total variable cost of $9.00 per banner. The Easter kites sell for $15.00. They take 30 minutes to sew and have a total variable cost of $12.00. (a) With only 1,200 sewing machine hours available, how many units should Wildhorse produce for the below items? Kites Banners Based on your calculations above, which products should Wildhorse prioritize for production in January?Blossom's Wind Toys manufactures decorative kites, banners, and windsocks. During the month of January, Blossom received orders for 4,000 Valentine's Day banners and 1,400 Easter kites. Because several sewing machines are in the shop for repairs, Blossom's has only 1,000 sewing machine hours available for production of these orders. Each Valentine's Day banner sells for $11.00. The banners take one hour to sew and have a total variable cost of $9.00 per banner. The Easter kites sell for $15.00. They take 30 minutes to sew and have a total variable cost of $11.00. (a) With only 1,000 sewing machine hours available, how many units should Blossom produce for the below items? Kites BannersPharoah's Wind Toys manufactures decorative kites, banners, and windsocks. During the month of January, Pharoah received orders for 5,000 Valentine’s Day banners and 1,200 Easter kites. Because several sewing machines are in the shop for repairs, Pharoah's has only 1,400 sewing machine hours available for production of these orders. Each Valentine’s Day banner sells for $12.00. The banners take one hour to sew and have a total variable cost of $10.00 per banner. The Easter kites sell for $20.00. They take 30 minutes to sew and have a total variable cost of $14.00. With only 1,400 sewing machine hours available, how many units should Pharoah produce for the below items?
- Pockets Inc. manufactures cargo pants in the cutting and sewing process. Cargo pants are manufactured in batches of 30. The cutting time is 4 minutes per unit. The sewing time is 12 minutes per unit. It takes 20 minutes to move a batch of jeans from cutting to sewing. a. Compute the value-added, non-value-added, and total lead time of this process. Line Item Description Lead Time Value-added lead time fill in the blank 1 minutes Non-value-added lead time fill in the blank 2 minutes Total lead time fill in the blank 3 minutes b. Compute the value-added ratio. Round to one decimal place.fill in the blank 1 of 1%Natalie Attire makes fashionable garments. During a particular week, employees worked 360 hours toproduce a batch of 132 garments, of which 52 were “seconds” (meaning that they were flawed). Secondsare sold for $90 each at Attire’s Factory Outlet Store. The remaining 80 garments are sold to retail distribution at $200 each. What is the labor productivity ratio of this manufacturing process?Crane's Wind Toys manufactures decorative kites, banners, and windsocks. During the month of January, Crane received orders for 3,000 Valentine’s Day banners and 1,200 Easter kites. Because several sewing machines are in the shop for repairs, Crane has only 1,000 sewing machine hours available for production of these orders. Each Valentine’s Day banner sells for $11. The banners take one hour to sew and have a total variable cost of $10 per banner. The Easter kites sell for $15. They take 15 minutes to sew and have a total variable cost of $14.(a)With only 1,000 sewing machine hours available, how many units should Crane produce for the below items? Kites ________ Banners _______
- Grandma's Attic Company produces soft pillows made from goose down. The company uses a standard cost system and has set the following standards for materials and labor for each pillow: Feathers from 5 large white geese (5 geese @ $5) $25Fabric to make pillow cases (3 yards @ $2) 6Direct labor (5 hours @ $8) 40Total prime cost $71During the month, the company produced 1,000 goose down pillows. Actual geese purchased were 5,100, at $4 per goose. Actual fabric purchased was 2,900 yards at $2.10 per yard. There were no beginning or ending inventories of geese or fabric. Actual direct labor was 5,200 hours at $7.75 per hour. A. Determine the total materials price variance and whether it is favorable or unfavorable.B. Determine the total materials usage variance and whether it is favorable or unfavorable.C. Determine the labor rate variance and whether it is favorable or unfavorable.D. Determine the labor efficiency variance and whether it is favorable or unfavorable.E. Make all necessary…Erie Company manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company uses standards to control its costs. The labor standards that have been set for one Jogging Mate are as follows: Standard Hours Standard Rate per Hour Standard Cost 18 minutes $ 17.00 $ 5.10 During August, 5,750 hours of direct labor time were needed to make 20,000 units of the Jogging Mate. The direct labor cost totaled $102,350 for the month. Please help with the following: A) What is the standard labor-hours allowed (SH) to makes 20,000 Jogging Mates? B) What is the standard labor cost allowed (SH × SR) to make 20,000 Jogging Mates? C) What is the labor spending variance? D) What is the labor rate variance and the labor efficiency variance? E) The budgeted variable manufacturing overhead rate is $4 per direct labor-hour. During August, the company incurred $21,850 in variable manufacturing overhead cost. Compute the variable overhead rate and efficiency variances for the month.Rag Swag Inc. manufactures various styles of men’s casual wear. Shirts are cut and assembled by a workforce that is paid by piece rate. This means that they are paid according to the amount of work completed during a period of time. To illustrate, if the piece rate is $0.10 per sleeve assembled, and the worker assembles 800 sleeves during the day, then the worker would be paid $80 (800 × $0.10) for the day’s work. The company is considering adopting a lean manufacturing philosophy by organizing work cells around various types of products and employing pull manufacturing. However, no change is expected in the compensation policy. On this point, the manufacturing manager stated the following: “Piecework compensation provides an incentive to work fast. Without it, the workers will just goof off and expect a full day’s pay. We can’t pay straight hourly wages—at least not in this industry.” A garment company was following piece rate system for its employees and suddenly lean manufacturing…
- Erie Co. manufactures a mobile fitness device called the Jogging Mate. The company uses standards to control its costs. The labor standards that have been set for one Jogging Mate are as follows. Standard Hours 18 minutes Standard Rate per Hour Standard Cost $ 17.00 $5.10 During August, 5,750 hours of direct labor time were needed to make 20,000 units of the Jogging Mate. The direct labor cost totaled $102,350 for the month. What is the standard labor cost allowed to make 20,000 Jogging Mates?Rene is working with the operations manager to determine what the standard labor cost is for a spice chest. He has watched the process from start to finish and taken detailed notes on what each employee does. The fırst employee selects and mills the wood, so it is smooth on all four sides. This takes the employee 1 hour(s) for each chest. The next employee takes the wood and cuts it to the proper size. This takes 32 minutes. The next employee assembles and sands the chest. Assembly takes 3 hour(s). The chest then goes to the finishing department. It takes 3 hour(s) to finish the chest. All employees are cross-trained so they are all paid the same amount per hour, $18.62. What is the standard cost per chest for labor? Round to the nearest penny, two decimal places.A textile company produces shirts and pants. Each shirt requires three square yards of cloth, and each pair of pants requires two square yards of cloth. During the next two months the following demands for shirts and pants must be met (on time): month 1, 2,000 shirts and 1,500 pairs of pants; month 2, 1,200 shirts and 1,400 pairs of pants. During each month the following resources are available: month 1, 9,000 square yards of cloth; month 2, 6,000 square yards of cloth. In addition, cloth that is available during month 1 and is not used can be used during month 2. During each month it costs $10 to produce an article of clothing with regular time labor and $16 with overtime labor. During each month a total of at most 2,000 articles of clothing can be produced with regular time labor, and an unlimited number of articles of clothing can be produced with overtime labor. At the end of each month, a holding cost of $1 per article of clothing is incurred (There is no holding cost for cloth.)…