k= 1080N/m wwwww C 30 kg * = e(+4²1-788- F = 25cos wt (N) (a) A 30kg cart is acted upon by the harmonic force shown in the figure. If c = 0, determine the range of the driving frequency w for which the magnitude of the steady state response is less than 75mm Ans: [w< 4.99rad/s or @> 6.86rad/s] (b) If the driving frequency for the system is w = rad/s, determine the required value of the damping coefficient, C, if the steady state amplitude is not to exceed 75mm. Ans: [55.6 Ns/m²]
k= 1080N/m wwwww C 30 kg * = e(+4²1-788- F = 25cos wt (N) (a) A 30kg cart is acted upon by the harmonic force shown in the figure. If c = 0, determine the range of the driving frequency w for which the magnitude of the steady state response is less than 75mm Ans: [w< 4.99rad/s or @> 6.86rad/s] (b) If the driving frequency for the system is w = rad/s, determine the required value of the damping coefficient, C, if the steady state amplitude is not to exceed 75mm. Ans: [55.6 Ns/m²]
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question
![42.
k= 1080N/m
wwwwww
30 kg
X = Ae 5.₂ (
F = 25cos wt (N)
(a) A 30kg cart is acted upon by the harmonic force shown in the figure. If c =
0, determine the range of the driving frequency w for which the magnitude of the
steady state response is less than 75mm
Ans: [w< 4.99rad/s or w> 6.86rad/s]
(b) If the driving frequency for the system is a = rad/s, determine the required value of
the damping coefficient, C, if the steady state amplitude is not to exceed 75mm.
Ans: [55.6 Ns/m²]](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fc7b7eff0-04bd-4bf0-8521-3c3cd5665bea%2Fecea5e9d-89bc-4afc-af2d-1d0eda5b0b17%2Fhpv8dc_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:42.
k= 1080N/m
wwwwww
30 kg
X = Ae 5.₂ (
F = 25cos wt (N)
(a) A 30kg cart is acted upon by the harmonic force shown in the figure. If c =
0, determine the range of the driving frequency w for which the magnitude of the
steady state response is less than 75mm
Ans: [w< 4.99rad/s or w> 6.86rad/s]
(b) If the driving frequency for the system is a = rad/s, determine the required value of
the damping coefficient, C, if the steady state amplitude is not to exceed 75mm.
Ans: [55.6 Ns/m²]
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 4 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY