Jane and her two friends will rent an apartment for $725 a month, but Jane will pay double what each friend does because she will have her own bedroom. How much will Jane pay a month? Jane will pay S per month,
Jane and her two friends will rent an apartment for $725 a month, but Jane will pay double what each friend does because she will have her own bedroom. How much will Jane pay a month? Jane will pay S per month,
Advanced Engineering Mathematics
10th Edition
ISBN:9780470458365
Author:Erwin Kreyszig
Publisher:Erwin Kreyszig
Chapter2: Second-order Linear Odes
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ
Related questions
Question
![**Example Question: Calculating Rent Shares**
Jane and her two friends will rent an apartment for $725 a month, but Jane will pay double what each friend does because she will have her own bedroom. How much will Jane pay a month?
\[ \text{Jane will pay } \$\_\_\_\_ \text{ per month.} \]
**Interactive Tools:**
- **Input Box**: Enter Jane’s payment.
- **Buttons**:
- **X**: Cancel
- **⟳**: Refresh or reset input
For a detailed understanding, let's break down the costs:
1. Total rent = $725
2. Let each friend’s share be \( x \).
3. Jane pays double each friend’s share, which is \( 2x \).
The equation based on the total rent:
\[ x + x + 2x = 725 \]
\[ 4x = 725 \]
\[ x = 181.25 \]
Thus, each friend pays $181.25, and Jane pays:
\[ 2 \times 181.25 = 362.50 \]
**Conclusion:** Jane will pay $362.50 per month.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F93d6464e-f155-4940-8921-7114e2ab97cc%2F7c562bab-4717-4f33-854a-571bb4a64567%2Fzuk79zi_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Example Question: Calculating Rent Shares**
Jane and her two friends will rent an apartment for $725 a month, but Jane will pay double what each friend does because she will have her own bedroom. How much will Jane pay a month?
\[ \text{Jane will pay } \$\_\_\_\_ \text{ per month.} \]
**Interactive Tools:**
- **Input Box**: Enter Jane’s payment.
- **Buttons**:
- **X**: Cancel
- **⟳**: Refresh or reset input
For a detailed understanding, let's break down the costs:
1. Total rent = $725
2. Let each friend’s share be \( x \).
3. Jane pays double each friend’s share, which is \( 2x \).
The equation based on the total rent:
\[ x + x + 2x = 725 \]
\[ 4x = 725 \]
\[ x = 181.25 \]
Thus, each friend pays $181.25, and Jane pays:
\[ 2 \times 181.25 = 362.50 \]
**Conclusion:** Jane will pay $362.50 per month.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Recommended textbooks for you

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Advanced Engineering Mathematics
Advanced Math
ISBN:
9780470458365
Author:
Erwin Kreyszig
Publisher:
Wiley, John & Sons, Incorporated

Numerical Methods for Engineers
Advanced Math
ISBN:
9780073397924
Author:
Steven C. Chapra Dr., Raymond P. Canale
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Mathematics for Engineering Applicat…
Advanced Math
ISBN:
9781118141809
Author:
Nathan Klingbeil
Publisher:
WILEY

Mathematics For Machine Technology
Advanced Math
ISBN:
9781337798310
Author:
Peterson, John.
Publisher:
Cengage Learning,

