Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between the two brands shown. Explain how Jacob can determine which is the better value. Brand A Brand B 8 ounces 16 ounces $2.99 $4.99

Question
100%
Explain how Jacob can determine which is the better value
Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti
sauce. He is choosing between the two brands shown.
Explain how Jacob can determine which is the better
value
Brand A
Brand B
8 ounces
16 ounces
$2.99
$4.99
D Intro
« Previous Activity
MacBook Air
20 F3
esc
F2
F1
%23
$4
&
4
Q
E
R.
T
A
S
F
C
V
alt
command
trol
option
Transcribed Image Text:Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between the two brands shown. Explain how Jacob can determine which is the better value Brand A Brand B 8 ounces 16 ounces $2.99 $4.99 D Intro « Previous Activity MacBook Air 20 F3 esc F2 F1 %23 $4 & 4 Q E R. T A S F C V alt command trol option
Expert Solution
trending now

Trending now

This is a popular solution!

steps

Step by step

Solved in 2 steps with 2 images

Blurred answer