If the Average Power Density of an antenna is given as: 60sin (0) Wav = WIm²) a) What is the value of the Average Power Density at (0 = 30°) and (r = 2 m) = (W/m²) b) What is the value of the Radiation Intensity at (0 = 45°) and (r = 3 m) = %3D (W/Steradian) c) What do we call an antenna that has repeated (more than one identical) elements?
If the Average Power Density of an antenna is given as: 60sin (0) Wav = WIm²) a) What is the value of the Average Power Density at (0 = 30°) and (r = 2 m) = (W/m²) b) What is the value of the Radiation Intensity at (0 = 45°) and (r = 3 m) = %3D (W/Steradian) c) What do we call an antenna that has repeated (more than one identical) elements?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:If the Average Power Density of an antenna is
given as:
60sin (0)
Wav =
(WIm²)
a) What is the value of the Average Power
Density at (0 = 30°) and (r = 2 m) =
%3D
(W/m?)
b) What is the value of the Radiation Intensity
at (0 = 45°) and (r = 3 m) =
%3D
%3D
(W/Steradian)
c) What do we call an antenna that has
repeated (more than one identical) elements?
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps
