How far does a 1-kg block with an initial speed of 5 m/s slide up a frictionless 30° incline plane? (Take g= 10 m/s^2) 0.5 m 4.25 m 2.5 m 1.25 m 0.95 m
How far does a 1-kg block with an initial speed of 5 m/s slide up a frictionless 30° incline plane? (Take g= 10 m/s^2) 0.5 m 4.25 m 2.5 m 1.25 m 0.95 m
Related questions
Question
Give answer in 10 minutes in the order to get positive feedback

Transcribed Image Text:How far does a 1-kg block with an initial speed of 5 m/s slide up a frictionless 30°
incline plane?
(Take g= 10 m/s^2)
0.5 m
4.25 m
2.5 m
1.25 m
0.95 m
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
