Heidelberg Fabrication manufactures two products, G-09 and G-35: Units produced Direct materials cost per unit Machine-hours per unit Production runs per quarter Machine depreciation Setup labor Materials handling Total G-09 18,300 a. Using current costing system b. Using proposed ABC system $7 4 144 Production at the plant is automated and any labor cost is included in overhead. Data on manufacturing overhead at the plant follow: $ 98,820 49,410 39,528 $ 187,758 G-09 Required: a. Compute the unit costs for the two products, G-09 and G-35, using the current costing system at Heidelberg (using machine-hour as the allocation basis). b. Compute the unit costs for the two products, G-09 and G-35, using the proposed ABC system at Heidelberg. Note: For all requirements, do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. G-35 3,660 $ 19 Unit Cost 7 72 G-35

FINANCIAL ACCOUNTING
10th Edition
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:Libby
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
icon
Related questions
icon
Concept explainers
Topic Video
Question

B

Heidelberg Fabrication manufactures two products, G-09 and G-35:
Units produced
Direct materials cost per unit
Machine-hours per unit
Production runs per quarter.
Machine depreciation
Setup labor
Materials handling
Total
G-09
18,300
Production at the plant is automated and any labor cost is included in overhead. Data on manufacturing overhead at the
plant follow:
a. Using current costing system
b. Using proposed ABC system
$7
4
144
$ 98,820
49,410
39,528
$ 187,758
G-09
Required:
a. Compute the unit costs for the two products, G-09 and G-35, using the current costing system at Heidelberg (using machine-hours
as the allocation basis).
b. Compute the unit costs for the two products, G-09 and G-35, using the proposed ABC system at Heidelberg.
Note: For all requirements, do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.
G-35
3,660
$19
Unit Cost
7
72
G-35
Transcribed Image Text:Heidelberg Fabrication manufactures two products, G-09 and G-35: Units produced Direct materials cost per unit Machine-hours per unit Production runs per quarter. Machine depreciation Setup labor Materials handling Total G-09 18,300 Production at the plant is automated and any labor cost is included in overhead. Data on manufacturing overhead at the plant follow: a. Using current costing system b. Using proposed ABC system $7 4 144 $ 98,820 49,410 39,528 $ 187,758 G-09 Required: a. Compute the unit costs for the two products, G-09 and G-35, using the current costing system at Heidelberg (using machine-hours as the allocation basis). b. Compute the unit costs for the two products, G-09 and G-35, using the proposed ABC system at Heidelberg. Note: For all requirements, do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. G-35 3,660 $19 Unit Cost 7 72 G-35
Expert Solution
steps

Step by step

Solved in 3 steps with 1 images

Blurred answer
Knowledge Booster
Costing Systems
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
FINANCIAL ACCOUNTING
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:
9781259964947
Author:
Libby
Publisher:
MCG
Accounting
Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,
Accounting Information Systems
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON
Intermediate Accounting
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education
Financial and Managerial Accounting
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education