he velocity of a particle at t=2s is 50 m/s at O degrees. at t=6s, it is 50m/s at 15 degree lculate the average acceleration during th me interval.
he velocity of a particle at t=2s is 50 m/s at O degrees. at t=6s, it is 50m/s at 15 degree lculate the average acceleration during th me interval.
Related questions
Question
Please give the correct answer.
The important question,Do not refer any incorrect answer.

Transcribed Image Text:The velocity of a particle at t=2s is 50 m/s at
40 degrees. at t=6s, it is 50m/s at 15 degrees.
calculate the average acceleration during the
time interval.
(Include a diagram in your solution)
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 3 steps with 2 images
