gy at point B is 8.0
Q: 1. Emma pushes a 45.0kg box across a level floor with an applied force of 155N [30° above…
A:
Q: A 65.0kg ice skater pushes off a wall with an intial velocity of 3 m/s. She travels 71.5m on a…
A: Scenario - A skater pushes herself of a wall and starts traveling in a straight line. But owing to…
Q: Calculate the kinetic energy of a 226. mg raindrop moving at a speed of 3.4m/s. Round your answer to…
A: The objective of this question is to calculate the kinetic energy of a raindrop given its mass and…
Q: A 1622 kg car has a speed of 11 m/s when it hits a tree. The tree doesn’t move and the car comes to…
A: The kinetic energy of the car before the collision is given as, The kinetic energy of the car after…
Q: Make an analysis about how the Conservation of Energy and Work applies on a mousetrap car. Is…
A: First, let's consider energy conservation. In a mousetrap car, the energy stored in the spring of…
Q: Kinetic Energy = 40 x 16 Kinetic Energy = 640 J %3D 1. You serve a volleyball with a mass of 2.1 Kg.…
A: Given, Mass of the volley ball, M = 2.1 kgspeed, v = 30 m/s
Q: Calculate the kinetic energy of the stone at the end of the 6-m frictionless inclined plane. A. -8…
A: By applying conservation of energy, Kinetic Energy at bottom=Potential Energy at top Hence, Kinetic…
Q: What is the kinetic energy of a 65.0 kg sprinter running at 2.30 m/s? Express your answer in J.
A:
Q: What is the Net Work ? Wnet = Fnetd cos θ Cart Mass, mc . 284 kg Angle, theta 49 degrees Distance,…
A:
Q: An 8.0 kg robot starts from rest and speeds up to 3.0 m/s in 3.0 s. How much work is done by the…
A: Given data: Mass (m) = 8.0 kg Initial velocity (v0) = 0 m/s Final velocity (v) = 3.0 m/s Time (t) =…
Q: this force.
A: Given: Force is F=3.01i-4.24j N displacement d=-3.46i+7.52 j m
Q: A lift to raise a crate to height of 10.0 m is used. [1hp= 746 W] Explain how much work in N m is…
A: The work done by a system is obtained by taking the scaler product of the force and…
Q: A container is thrown vertically downwards, at the moment it is thrown it has a kinetic energy of…
A: According to conservation of total mechanical energy, the sum of kinetic energy and potential energy…
Q: find correct option ..12 a.. use type answer
A: Given: Mass of block is 20 N Inclined plane is 53o Kinetic energy is 250 J
Q: Which of the following is not an equation for getting work? Select one: a. W=Fd b. W=Fdcosθ c. W=N⋅m…
A:
Q: Is it possible to work in pushing an object without transferring any energy to the object? Describe…
A: Given that It is possible to work in pushing an object without transferring any energy to the object…
Take Kinetic energy of object at point B is 7.5 J..answer only for b.. no handwritten


Step by step
Solved in 3 steps

- Calculate the kinetic energy of a 0.15 kg baseball moving at a speed of 39.0 S Round your answer to 2 significant digits. IkJcan you help me get the answer below, with steps.A 1400-NN crate rests on the floor. How much work is required to move it at constant speed 5.0 mm vertically. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
- A box of mass 4.0 kg is accelerated from rest across a floor at a rate of 2.0 m/s^2 for 9.0 s . a.) Find the net work done on the box. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. W= ________A 1250 kg sports car accelerates from zero to 30 m/s in 25 s. What is the average power delivered by the car engine? Select one: a. 25.5 kW b. 22.5 kW с. 12.5 kW Previc ormula Sheet, CA-2, T-3, AY Jump to... 20-21 Activ LENGO toCalculate the kinetic energy of a 541. kg roller-coaster car moving at a speed of 25.5×m/s. Round your answer to 3 significant digits.
- 5. A car, 1000 kg, increases its speed from 12.0 m/s to 21/0 m/s. (a) Find the change in the kinetic energy of the car. (b) Determine the average power if the time it takes you to increase speed is 6.0 seconds.A different car accelerated from 0.12 m/s to 0.52 m/s. The acceleration of the car was 0.040 m/s². The work done to accelerate the car was 0.48 J. Calculate the resultant force needed to accelerate the car.pls help not in scientific notation pls
- A 65.0-kg file cabinet of is sliding down a rough ramp for a distance of 5.00 m as shown. The friction force on the box is 75.0 N. During this process, what is the work done on the cabinet by its own weight, in Joule? Use g = 10.0 m/s2. Your answer needs to have 3 significant figures, including the negative sign in your answer if needed. Do not include the positive sign if the answer is positive. No unit is needed in your answer, it is already given in the question statemenGiven a force-displacement graph, calculate the total work.A 62.5 kg box slides along a flat surface until it comes to rest. Friction did -802.5 J of work on the box. How fast (in m/s) was it going at the start?