Granite Peak Construction mixes concrete using a 3:2:1 ratio of cement, sand, and gravel. If one batch requires 300 kg total and cement costs $2/kg, sand $1.20/kg, and gravel $0.80/kg, determine the cost per batch.
Q: Atomic Corporation has a June 30th year end. It has used straight line depreciation on its reactor…
A: Approach to solving the question: Analysis Detailed explanation:Key Considerations:Straight-Line…
Q: General accounting question
A: Step 1: Define PayrollDuring payroll, the companies have two transactions to record: recording of…
Q: Hello tutor provide solution this accounting question
A: Step 1: Define Variable CostingIn variable costing, the fixed manufacturing cost is recognized as a…
Q: Please given answer accounting
A: Step 1:First calculate the contribution margin percentage: Contribution margin percentage = 100% -…
Q: Exercise 11-3 (Static) Accounting for par, stated, and no-par stock issuances LO P1 Rodriguez…
A: Formula:Part 1: When Stock is issued at par of $2, the remaining amount is credited to paid-in…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Define Break-Even AnalysisA break-even point is a point where there is no profit or loss for…
Q: Provide correct solution for these general accounting question
A: Step 1: Define Short Term Trade CreditTo increase their sales, many companies offer short term trade…
Q: Hello tutor please provide correct answer accounting question not use ai..
A: Step 1: Cost AllocationMost production companies today have different service departments providing…
Q: Please provide answer the accounting question
A: Step 1: Define Activity-Based CostingActivity-based costing is a more logical method to allocate the…
Q: Bavarian sausage,inc.posted the following income solve this question
A: Step 1:Calculate Earnings per Share (EPS)Step 2:Calculate the P/E ratio
Q: Can you please give me correct answer the accounting question?
A: Step 1: Define Under applied OverheadThe application rate of manufacturing overhead is said to be…
Q: I want to correct answer general accounting
A: Step 1: Define DebtDebt can be defined as a sum of money that has been offered by one person to…
Q: To buy a jeep you can pay solve this accounting question answer
A: Scenario Overview:Cash price of the jeep: $15,000Option with monthly payments:Down payment:…
Q: Please provide correct answer accounting question
A: Step 1: Define SalesSales are defined as the process of transferring tangible or intangible product…
Q: A. On September 22, 2023, Phantom Inc. purchased machinery for $190,000. Residual value was…
A: The total depreciation base is the difference between the cost of the asset and its residual value.…
Q: S5f
A: Explanation of Average Collection PeriodThe average collection period measures the average number of…
Q: Need help with this accounting question not use ai
A: Step 1: Calculate Gross Profit• Formula: Gross Profit = Sales - Cost of Goods Sold (COGS) Step 2:…
Q: 18 A company's December 31 unadjusted trial balance reports a $300,000 debit balance in the accounts…
A: To determine the appropriate journal entry for the adjustment of the allowance for doubtful…
Q: Set the answers to zero decimal places.
A: If you have any clarifications (i.e., expand the explanation) or want different, expanded, or…
Q: Hello tutor please provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define DebtA company can generate finance by issuing common stocks or financial debts. A…
Q: Fasetech, Inc. has collected the following data. Please answer these general accounting question
A: Step 1: Define Absorption CostingAbsorption costing is also known as full costing because it…
Q: Hello tutor please provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Absorption CostingUnder absorption costing, all costs incurred in manufacturing the…
Q: Solve these following requirements on this general accounting question
A: Hello student! Predetermined Overhead Rate is the amount of overhead ESTIMATED in advance for every…
Q: Please provide this question solution accounting
A: Step 1: Define Net IncomeThe amount of net earnings for a firm or an individual is ascertained by…
Q: answer the accounting question
A: Explanation of Income Recognition Principle:The income recognition principle is a key concept in…
Q: Serebin Company applied FIFO to its inventory and got the following results for its ending…
A: Detailed explanation: Lower of Cost or Market (LCM) The Lower of Cost or Market (LCM) concept is an…
Q: Net Profit?
A: What is Net Profit Margin?The Net Profit Margin is a financial ratio that shows what percentage of…
Q: please help with wrong answers
A: Step 1:The statement of stockholders' equity is prepared as follows: Formula table: Result of the…
Q: How much did Johnson and Johnson's earned revenues exceed its incurred expenses during the most…
A: In Q3 2024, Johnson & Johnson's revenue breakdown by segment highlights its diversified…
Q: I want to correct answer accounting questions
A: Explanation: The formula to calculate internal growth rate is as follows:Internal growth rate = (ROA…
Q: 15 A company has the following: general cash: $1,500,000 petty cash: $1,500 travel advances: $2,000…
A: To ascertain the amount that should be reported as cash and cash equivalents, we would consider what…
Q: Please tutor help me correct answer this general accounting
A: Step 1: Define Degree of Operating LeverageThe degree of operating leverage (DOL) shows how the…
Q: Please provide answer
A: Step 1: Define Predetermined overhead rateThe overhead is expenses other than direct labor and…
Q: Lupita is a paid Tax return prepare. She failed to sign 10 tax returns which she prepared. What is…
A: The penalty for a tax preparer failing to sign a return is outlined in IRC Section 6695(b). Below is…
Q: A company's 6% coupon rate, semiannual payment, $1,000 par value bond that matures in 25 years sells…
A: Step 1: Identify Given Information Coupon Rate = 6% annually (semi-annual payments → 6% ÷ 2 = 3% per…
Q: Aaron, Deanne, and Keon formed the Blue Bell General Partnership at the beginning of the current…
A: ContributionsAaron: Cash contribution of $150,000.Deanne: Cash contribution of $150,000.Keon:…
Q: General Accounting
A: To calculate Bramble Corp.'s return on assets (ROA) for 2017, we use the formula:Return on Assets…
Q: Which of the following is NOT a time-based depreciation method? Select one: a. any diminishing…
A: In accounting, depreciation refers to the allocation of the cost of an asset over its useful life.…
Q: Hello tutor please provide answer accounting
A: Step 1: Define Contribution MarginThe contribution margin account is only presented in the income…
Q: Need help with Jones retail had the following balance
A: Step 1: Calculate the Cost of Goods Available for SaleStep 2: Determine the Number of Units Sold and…
Q: None
A: 1. Bond Issuance (November 1, 2025)Culver issued bonds with:Face value (Par) = $530,400Issue price =…
Q: I need answer accounting
A: Step 1: Define Net IncomeNet Income is what's left from revenues and gains after considering all…
Q: The assembly department started solve this question
A: Step 1: Define Processing departmentThe processing department is one of the departments in the…
Q: Please provide answer the accounting question not use ai
A: Step 1: Define Owner's CapitalThe owner's capital account reflects the financial interest that the…
Q: Cream of tomato company Accounting question
A: Step 1: Define Return on AssetsThe return on assets is the ratio of the net income relative to the…
Q: Variable costs as a percentage of sales solve question
A: To calculate the break-even point in sales for Lemon Inc., we need to use the contribution margin…
Q: General accounting
A: To calculate the Price-to-Earnings (P/E) Ratio for Dalmatian Corporation on March 31, 2017, we need…
Q: Please given correct answer accounting question
A: Step 1: Define Standard Cost-The word "standard cost" refers to a predetermined cost ascertained by…
Q: Media,inc,an advertising agency solve question accounting
A: Step 1: Define Under-Applied OverheadWhen the actual overhead costs are greater than the applied…
Q: General Accounting
A: Step 1: Define Asset DisposalAsset disposal is the process of recording the closing of permanent…
QS: General Accounting 3.2
Step by step
Solved in 2 steps
- Granite Peak Construction mixes concrete using a 3:2:1 ratio of cement, sand, and gravel. If one batch requires 300 kg total and cement costs $2/kg, sand $1.20/kg, and gravel $0.80/kg, determine the cost per batch.Huron Company produces a commercial cleaning compound known as Zoom. The direct materials and direct labor standards for one unit of Zoom are given below: Standard quantity or hours of direct materials: 7.40 pounds, standard price or rate of direct materials is 2.60 per pound. Standard cost of direct materials is 19.24. Standard quality or hours of direct labor is 0.45. Standard price or rate of direct labor is 8.00 per pound. Standard cost is 3.60. During the most recent month, the following activity was recorded: 12,100 pounds of material were purchased at a cost of 2.50 per pound. All of the material purchased was used to produce 1,500 units of the product. 575 hours of direct labor time were recorded at a total labor cost of 5,750. Compute the materials price variance and the materials quantity variance for the month. Complete the labor rate variance and efficiency variance for the month.Firm X has a production process that has a total joint cost of $14,000. At the split-off point, there are 1,000 pounds of Product 1 and 3,000 pounds of Product 2. What is the cost per pound of Product 1 using the physical measure method?
- A chemical company is considering two types of incinerators to burn solid waste generated by a chemical operation. Both incinerators have a burning capacity of 20 tons per day. The following data have been compiled for comparison of the two incinerators: If the firm's MARR is known to be 13%. determine the processing cost per tonof solid waste for each incinerator. Assume that incinerator B will be availablein the future at the same cost.A rock company uses five types of rocks to fill six orders. The phosphate content, availability of each type of rock, and the production cost per pound for each rock are shown the picture, as well as the size of each order and the minimum and maximum phosphate percentage in each order. What is the minimum total cost?P Alvarez Company makes three joint products, products A, B, and C. For each batch, the materials cost is $22,500, direct labor cost is $6,600, and manufacturing overhead is $13,900. From each batch, the company makes 4,300 pounds of A, 3,200 pounds of B, and 2,500 pounds of C. Required: a. What are the total joint costs for each batch of the products? b. Allocate the joint costs to each of the three products. c. Determine the cost per pound for product A. a. Total joint costs b. Amount of joint costs allocated to A b. Amount of joint costs allocated to B b. Amount of joint costs allocated to C c. Cost for product A per pound
- Two alternatives are under consideration for a tapered fastening pin. Either design will serve the purpose and will involve the same material and manufacturing cost except for the lathe and grinder operations. Design A will require 16 hours of lathe time and 4.5 hours of grinder time per 1,000 units. Design B will require 7 hours of lathe time and 12 hours of grinder time per 1,000 units. The operating cost of the lathe including labor is ₱200 per hour. The operating cost of the grinder including labor is ₱150per hour. Which design should be adopted if 100,000 units are required per year and what is the economic advantage of the best alternative?Haver Company currently pays an outside supplier $19 per unit for a part for one of its products. Haver is considering two alternative methods of making the part. Method 1 for making the part would require direct materials of $7 per unit, direct labor of $10 per unit, and incremental overhead of $3 per unit. Method 2 for making the part would require direct materials of $7 per unit, direct labor of $4 per unit, and incremental overhead of $7 per unit. Compute the cost per unit for each alternative method of making the partHaver Company currently pays an outside supplier $15 per unit for a part for one of its products. Haver is considering two alternative methods of making the part. Method 1 for making the part would require direct materials of $5 per unit, direct labor of $8 per unit, and ncremental overhead of $3 per unit. Method 2 for making the part would require direct materials of $5 per unit, direct labor of $2 per unit, and incremental overhead of $7 per unit. Required: 1. Compute the cost per unit for each alternative method of making the part. 2. Should Haver make or buy the part? If Haver makes the part, which production method should it use? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Compute the cost per unit for each alternative method of making the part. Make with Method Make with 1 Method 2 Cost per unit Cost per unit Required t Buy Required 2 >
- Malloy Milling grinds calcined alumina to a standard granular size. The mill produces two different size products, regular grind and super grind, from the same raw materials. After reviewing the production rate, demand, and profit for each of the two types of grind, Malloy Milling found the following linear optimization model for profit, where R is the number of tons of regular grind produced and S is the number of tons of super grind produced. Implement the linear optimization model on a spreadsheet and use Solver to find an optimal solution. Interpret the Solver Answer Report, identify the binding constraints, and verify the values of the slack variables. Maximize Profit=1000 R+ 1800 S R+S≥700 R S 5 3 R≥400 S≥200 $168 (Total production) (Time limitation) (Demand for regular grind) (Demand for super grind) Implement the linear optimization model and find an optimal solution. Interpret the optil solution. The optimal solution is to produce tons of regular grind and tons of super grind.…Products A and B are produced from a single raw material input. The raw material costs $90,000, from which 5,000 units of A and10,000 units of B can be produced each period. Product A can be sold at the split-off point for $2 per unit, or it can be processed further at a cost of $12,500 and then sold for $5 per unit. Product B can be sold at the split-off point for $8 per unit, or it can be processed further at a cost of $40,000 and then sold for $12 per unit. What is the total change in net income if both products are processed further?Haver Company currently pays an outside supplier $33 per unit for a part for one of its products. Haver is considering two alternative methods of making the part. Method 1 for making the part would require direct materials of $14 per unit, direct labor of $17 per unit, and incremental overhead of $3 per unit. Method 2 for making the part would require direct materials of $14 per unit, direct labor of $11 per unit, and incremental overhead of $7 per unit. Required: 1. Compute the cost per unit for each alternative method of making the part. 2. Should Haver make or buy the part? If Haver makes the part, which production method should it use? Complete this question by entering your answers in the tabs below. Required 1 Required 2 Compute the cost per unit for each alternative method of making the part. Cost per unit Make with Method 1 Make with Method 2 Cost per unit $ 0 Required 1 $ 0 $ Buy Required 2 >