Granite Manufacturing, Inc. has collected the following data on one of its products. The actual cost of the direct materials used is as follows: Description Amount Direct materials standard (4 lbs. @ $3/lb) Total direct materials cost variance Actual direct materials used Actual finished units produced - unfavourable $12 per finished unit $18,000 What is the actual cost of direct materials used? A. $150,000 B. $96,000 C. $258,000 D. $144,000 80,000 lbs. 20,000 units
Granite Manufacturing, Inc. has collected the following data on one of its products. The actual cost of the direct materials used is as follows: Description Amount Direct materials standard (4 lbs. @ $3/lb) Total direct materials cost variance Actual direct materials used Actual finished units produced - unfavourable $12 per finished unit $18,000 What is the actual cost of direct materials used? A. $150,000 B. $96,000 C. $258,000 D. $144,000 80,000 lbs. 20,000 units
Chapter5: Process Costing
Section: Chapter Questions
Problem 1PA: The following product Costs are available for Haworth Company on the production of chairs: direct...
Related questions
Question
100%
What is the actual cost of direct material use ?
![Granite Manufacturing, Inc. has collected the following data on one of its products. The
actual cost of the direct materials used is as follows:
Description
Amount
Direct materials standard (4 lbs. @ $3/lb)
Total direct materials cost variance
Actual direct materials used
Actual finished units produced
-
unfavourable
$12 per finished unit
$18,000
What is the actual cost of direct materials used?
A. $150,000
B. $96,000
C. $258,000
D. $144,000
80,000 lbs.
20,000 units](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fd9239f0f-2137-46ac-9f30-482ea2201959%2F0011addb-52a0-4a0b-ab8e-7a8c2ca8e8cb%2Ff5li7mdt_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Granite Manufacturing, Inc. has collected the following data on one of its products. The
actual cost of the direct materials used is as follows:
Description
Amount
Direct materials standard (4 lbs. @ $3/lb)
Total direct materials cost variance
Actual direct materials used
Actual finished units produced
-
unfavourable
$12 per finished unit
$18,000
What is the actual cost of direct materials used?
A. $150,000
B. $96,000
C. $258,000
D. $144,000
80,000 lbs.
20,000 units
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
![Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:
9781947172609
Author:
OpenStax
Publisher:
OpenStax College
![Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines…
Accounting
ISBN:
9781337115773
Author:
Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:
Cengage Learning