Given the circuit in Figure 16-3, what is the magnitude of the circuit impedance (Z)? XL=6kN X; = 3 k2 rele 10 V R=8kN rms Figure 16-3
Given the circuit in Figure 16-3, what is the magnitude of the circuit impedance (Z)? XL=6kN X; = 3 k2 rele 10 V R=8kN rms Figure 16-3
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
![**Question 7:** Given the circuit in Figure 16-3, what is the _magnitude_ of the circuit impedance (Z)?
**Description of Figure 16-3:**
The diagram illustrates an electrical circuit that has the following components:
- A source providing 10 V (rms).
- An inductor (`XL`) with an inductive reactance value of 3 kΩ.
- A resistor (`R`) with a resistance value of 8 kΩ.
Additionally, there is another inductive reactance (`XL`) component shown outside of the main loop with a value of 6 kΩ, but it is unclear how it is connected based on the given image.
**Explanation:**
To find the magnitude of the circuit's total impedance (Z), you can use the impedance values of the resistor and inductor. The impedance \( Z \) of a series circuit containing resistors and inductive reactance can be calculated using:
\[
Z = \sqrt{R^2 + X_L^2}
\]
Where:
- \( R \) is the resistance.
- \( X_L \) is the total inductive reactance.
Given inside the circuit:
- \( X_L = 3 \, \text{k}\Omega \)
- \( R = 8 \, \text{k}\Omega \)
Calculate \( Z \) as follows:
\[
Z = \sqrt{(8\, \text{k}\Omega)^2 + (3\, \text{k}\Omega)^2}
\]
\[
Z = \sqrt{64 + 9} \, \text{k}\Omega
\]
\[
Z = \sqrt{73} \, \text{k}\Omega
\]
Therefore, the magnitude of the circuit impedance \( Z \) is \(\sqrt{73}\, \text{k}\Omega\).](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fdd3494d7-16cb-4f96-a1a3-f69334a1e65b%2F2f10b7d5-fb10-4ae6-ad1d-646cacdaa62d%2Fru1xl2j_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Question 7:** Given the circuit in Figure 16-3, what is the _magnitude_ of the circuit impedance (Z)?
**Description of Figure 16-3:**
The diagram illustrates an electrical circuit that has the following components:
- A source providing 10 V (rms).
- An inductor (`XL`) with an inductive reactance value of 3 kΩ.
- A resistor (`R`) with a resistance value of 8 kΩ.
Additionally, there is another inductive reactance (`XL`) component shown outside of the main loop with a value of 6 kΩ, but it is unclear how it is connected based on the given image.
**Explanation:**
To find the magnitude of the circuit's total impedance (Z), you can use the impedance values of the resistor and inductor. The impedance \( Z \) of a series circuit containing resistors and inductive reactance can be calculated using:
\[
Z = \sqrt{R^2 + X_L^2}
\]
Where:
- \( R \) is the resistance.
- \( X_L \) is the total inductive reactance.
Given inside the circuit:
- \( X_L = 3 \, \text{k}\Omega \)
- \( R = 8 \, \text{k}\Omega \)
Calculate \( Z \) as follows:
\[
Z = \sqrt{(8\, \text{k}\Omega)^2 + (3\, \text{k}\Omega)^2}
\]
\[
Z = \sqrt{64 + 9} \, \text{k}\Omega
\]
\[
Z = \sqrt{73} \, \text{k}\Omega
\]
Therefore, the magnitude of the circuit impedance \( Z \) is \(\sqrt{73}\, \text{k}\Omega\).
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,