Function: ROUND; Formula: Add, Multiply, Divide; Cell Referencing Using Excel to Cost Inventory PROBLEM In its first month of operations, McLanie Company made three purchases. Information concerning these purchases and units on hand are: Units 300 Cost per Unit $ 6.00 10 11 400 500 8.00 12 9.00 13 14 Units on hand at period end 200 15 16 Purchases of merchandise were made in the sequence listed above. 17
Function: ROUND; Formula: Add, Multiply, Divide; Cell Referencing Using Excel to Cost Inventory PROBLEM In its first month of operations, McLanie Company made three purchases. Information concerning these purchases and units on hand are: Units 300 Cost per Unit $ 6.00 10 11 400 500 8.00 12 9.00 13 14 Units on hand at period end 200 15 16 Purchases of merchandise were made in the sequence listed above. 17
Chapter1: Financial Statements And Business Decisions
Section: Chapter Questions
Problem 1Q
Related questions
Question
Please see the picture below for details on the problem. Please be sure to include cell referencing in the answer and the appropriate formula i.e. weighted average unit cost: (C10*E10)+(C11*E11)+(C12*E12)/(C10+C11+C12). I know the answer for the first box is suppose to be 7.9166666667 but I am having difficulty putting that inside excel using cell reference and the correct formula set up.

Transcribed Image Text:A
D
G
H.
K
N
1 Function: ROUND; Formula: Add, Multiply, Divide; Cell Referencing
2.
3 Using Excel to Cost Inventory
Student Work Area
PROBLEM
5 In its first month of operations, McLanie Company made three purchases.
6 Information concerning these purchases and units on hand are:
Required: Provide input into cells shaded in yellow in this template.Use only
mathematical formulas with cell references to compute the unit cost and the
cost of ending inventory.
7
8
Cost per Unit
$ 6.00
Compute the cost of the ending inventory under the average-cost method in
a periodic inventory system.
9
Units
10
300
11
400
8.00
500
9.00
Weighted-average unit cost
12
13
14
Units on hand at period end
200
Round unit cost to 3 decimals using the
ROUND function
15
16 Purchases of merchandise were made in the sequence listed above.
Cost of ending inventory
17
Expert Solution

Step 1: Weighted Average Cost - Excel
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,


Accounting
Accounting
ISBN:
9781337272094
Author:
WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:
Cengage Learning,

Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:
9781337619202
Author:
Hall, James A.
Publisher:
Cengage Learning,

Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis…
Accounting
ISBN:
9780134475585
Author:
Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:
PEARSON

Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:
9781259722660
Author:
J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:
McGraw-Hill Education

Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:
9781259726705
Author:
John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:
McGraw-Hill Education