Flounder Corp. had 2,000 units of part T on hand April 1, 2017, costing $ 8 each. During April, Flounder made the following purchases of part T. Unit Units Cost April 4 3,000 $ 8.25 10 4,000 8.40 19 1,000 9. 29 2,900 9.90 A physical count at April 30, 2017 showed 4,100 units of Part Ton hand. Using the FIFO method, what is the cost of part T inventory at April 30, 2017? Using the LIFO method, what is the inventory cost? Using the average-cost method, what is the inventory cost? (Round average cost per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g. 1,620.) FIFO LIFO Average Cost Inventory Cost 2$ $4 $
Flounder Corp. had 2,000 units of part T on hand April 1, 2017, costing $ 8 each. During April, Flounder made the following purchases of part T. Unit Units Cost April 4 3,000 $ 8.25 10 4,000 8.40 19 1,000 9. 29 2,900 9.90 A physical count at April 30, 2017 showed 4,100 units of Part Ton hand. Using the FIFO method, what is the cost of part T inventory at April 30, 2017? Using the LIFO method, what is the inventory cost? Using the average-cost method, what is the inventory cost? (Round average cost per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g. 1,620.) FIFO LIFO Average Cost Inventory Cost 2$ $4 $
Chapter15: Managing Short-term Assets
Section: Chapter Questions
Problem 19PROB
Related questions
Question
100%
![Flounder Corp. had 2,000 units of part T on hand April 1, 2017, costing $8 each. During April, Flounder made the following purchases of part T.
| Units | Unit Cost |
|-------|-----------|
| April 4 | 3,000 | $8.25 |
| April 10 | 4,000 | $8.40 |
| April 19 | 1,000 | $9.00 |
| April 29 | 2,900 | $9.90 |
A physical count at April 30, 2017, showed 4,100 units of Part T on hand.
Using the FIFO method, what is the cost of part T inventory at April 30, 2017? Using the LIFO method, what is the inventory cost? Using the average-cost method, what is the inventory cost? (Round average cost per unit to 2 decimal places, e.g., 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g., 1,620.)
| Inventory Cost | FIFO | LIFO | Average Cost |
|----------------|------|------|--------------|
| | $ | $ | $ |](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fc0649a9d-e0b1-4397-844e-07338f964124%2Fd6420f87-8fc8-40b2-bfc0-dd20806d5781%2F8z06su_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Flounder Corp. had 2,000 units of part T on hand April 1, 2017, costing $8 each. During April, Flounder made the following purchases of part T.
| Units | Unit Cost |
|-------|-----------|
| April 4 | 3,000 | $8.25 |
| April 10 | 4,000 | $8.40 |
| April 19 | 1,000 | $9.00 |
| April 29 | 2,900 | $9.90 |
A physical count at April 30, 2017, showed 4,100 units of Part T on hand.
Using the FIFO method, what is the cost of part T inventory at April 30, 2017? Using the LIFO method, what is the inventory cost? Using the average-cost method, what is the inventory cost? (Round average cost per unit to 2 decimal places, e.g., 15.25 and final answers to 0 decimal places, e.g., 1,620.)
| Inventory Cost | FIFO | LIFO | Average Cost |
|----------------|------|------|--------------|
| | $ | $ | $ |
Expert Solution
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
Recommended textbooks for you
![EBK CFIN](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337671743/9781337671743_smallCoverImage.jpg)
![EBK CFIN](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337671743/9781337671743_smallCoverImage.jpg)