Florida Berry Basket harvests early-season strawberries for shipment throughout the eastern United States in March. The strawberry farm is maintained by a permanent staff of 10 employees and seasonal workers who pick and pack the strawberries. The strawberries are sold in crates containing 100 individually packaged one-quart container. Affixed to each one-quart container is the distinctive Florida Berry Basket logo inviting buyers to "Enjoy the berry best strawberries in the world!" The selling price is $100 per crate, variable costs are $85 per crate, and fixed costs are $275,000 per year. In the year 2013, Florida Berry Basket sold 50,000 crates. Determine the company's 2013 operating leverage.
Q: Answer with solution
A: Explanation of Unit Sales: This represents the total number of individual items or products sold by…
Q: ! Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Karane…
A: Final Table of Depreciation and Section 179 ExpenseDescriptionCostSection 179 ExpenseMACRS…
Q: Audio zone co. Need to prepare pro forma this question solution
A: Step 1: Define Variable and Fixed CostVariable costs are costs incurred that are directly related to…
Q: Please provide answer the accounting question
A: Step 1: Identify the cash flows for each yearStep 2: Determine the required return (8% in this…
Q: Give true answer this general accounting question
A: Step 1: Define Historical CostThe cost principle in accounting requires that assets are recorded at…
Q: Net Salary?
A: Net Salary Payable = Gross Salary - Income Tax Deducted - Insurance Premium Net Salary Payable =…
Q: Hi expart give correct answer the general accounting question
A: Step 1: Define Gross ProfitThe companies that consistently earn profits have typically high gross…
Q: Iguana, Incorporated, manufactures bamboo picture frames that sell for $25 each. Each frame requires…
A:
Q: Hello tutor please provide this question solution general accounting
A: Step 1:Define Accumulated DepreciationThe accumulated depreciation on any date is the total…
Q: Hi expert please give me answer general accounting
A: Step 1: Define Operating Cash FlowThere are various ways in which operating cash flow can be…
Q: Variance Accounting
A: Explanation of Sales Price Variance:Sales Price Variance measures the impact of a difference between…
Q: The refining department solve this question
A: Step 1: Define WIP InventoryWork-in-progress (WIP) is a production and supply-chain management word…
Q: 2. This is the first accounting period for Fiona Franklin Financial Planning. The Temporary Equity…
A: Closing entries are recorded at the end of the reporting period to eliminate the temporary…
Q: Hi expert please give me answer general accounting
A: Hello student! Inventory Turnover Ratio indicates the number of times that the company was able to…
Q: Can you please give me true answer this general accounting question?
A: Step 1: Define Direct Material CostDirect material can be defined as the raw material and components…
Q: sb: financial accounting
A: Key Definitions:Asset Classification: Traditional frameworks for categorizing and organizing…
Q: Fan inc. the following data for last year solution this question?
A: Part 1: Free Cash Flow (FCF) for Fan Inc.The formula for Free Cash Flow (FCF)…
Q: Financial Accounting
A: Step 1: Calculate total paper required for productionStep 2: Calculate total paper needed for the…
Q: Case study: Question, sub: accounting
A: Detailed explanation:1. Professional Judgment:Professional judgment refers to the use of expertise,…
Q: hg
A: The formula for determining the ending retained earnings balance is: Ending Retained Earnings =…
Q: Items with minimal sales value are known as Select one: a. ending work-in-process units b.…
A: In accounting, there are several terms used to describe items with different levels of sales value.…
Q: General Accounting Question
A: Stock Return Calculation StepsCase 1: Price Increase to $62 With Margin1. Calculate Sale Proceeds:•…
Q: Explain Please
A: Explanation of Accounting Estimates: Accounting estimates are approximations of financial…
Q: posting in general accounting
A: Explanation: We are required to calculate the amount of gross margin. As per the formula of gross…
Q: General Accounting Need Answer
A: Step 1: Determine the units to be produced.= desired ending inventory + budgeted sales - beginning…
Q: Need help with this question solution general accounting
A: Step 1: define Manufacturing OverheadManufacturing overhead cost is a type of expense that is not…
Q: Greenbird bank lends money to hall company and receves a signed
A: The problem requires the determination of the interest to be paid. Interest is the charge for…
Q: New visions inc is looking to achieve a net income please solve this question
A: Hello student! To calculate the required level of sales in units to achieve a net income of 15%, let…
Q: 1. PR.13-01B Dividends on Preferred and Common Stock Yosemite Bike Corp. manufactures mountain bikes…
A: Breakdown of Each YearYear 1:Total Declared Dividends: $24,000Preferred Dividend Requirement:…
Q: I need step by step answer
A: Explanation of Revenue: Revenue is the total amount of money generated from providing services or…
Q: At the beginning. ..please provide correct answer
A: Step 1: Define Predetermined Overhead RateA predetermined overhead rate is multiplied by the…
Q: Sorin inc, a company that produces and sells a single product this question solution now
A: Step 1:Contribution margin is calculated by deducting variable cost from sale price. Calculation of…
Q: Hello tutor please provide this question solution general accounting
A: Step 1: Define Total Debt RatioTotal debt ratio is an indicator of a firm's capital structure. The…
Q: Business 123 Introduction to Investments May I please have the solution for the following exercise?…
A: To solve this question, we need to calculate the conversion ratio for the convertible bond. The…
Q: The level of inventory of a manufacturered product solution this question
A: Step 1:Concept: Under absorption costing, the fixed manufacturing overhead is considered as product…
Q: CIS 133 Advanced Micro Spreadsheet Software May I please have a written review for a tutor that has…
A: Here's a step-by-step explanation of the detailed review for your tutor:IntroductionThe review…
Q: Sales Price Variance?
A: Explanation: The formula to calculate the sales price variance is as follows:Sales price variance =…
Q: I need questions answers accounting
A: Step 1: Define Variance AnalysisThe variance analysis is usually used for resources such as direct…
Q: Right Option?
A: The correct answer is:b) Disclose but do not record until realization is virtually certain.Here is a…
Q: tutor help me in this cost account query please NO AI use strictly
A: Explanation: In the given case, we are required to calculate the value of ending inventory by…
Q: Business 123 Introduction to Investments May I please have the solution for the following exercise?…
A: The conversion price is the price at which each share of common stock can be bought out of each…
Q: What is the unit product cost for the month under please give me answer
A: Step 1: Define Variable CostingIn the variable costing method, only the variable manufacturing cost…
Q: Good morning food inc. is using the profitability index solve this question ❓
A:
Q: Provide correct solution for this accounting question not use ai please don't
A: Step 1: Define VarianceA variance arises when the actual amounts differ from the standard amounts…
Q: Solve these general accounting issue not use ai
A: Step 1: Define Variable OverheadThe varying production expenses linked to running a firm are…
Q: What characterizes dynamic cost analysis in modern accounting?
A: Explanation of Dynamic Cost Analysis: This is a modern accounting approach that provides real-time…
Q: Need Both Answer
A: Calculate the Book Value Per ShareStep 1: Use the formula: Book Value per Share = Market Price per…
Q: Can you answer this general accounting question?
A: From the question given, To calculate the depreciation tax shield, we will follow these…
Q: following is account subject query please solve it
A: Explanation: As per LCNRV (Lower of Cost or Net Realizable Value) rule, inventory is valued at cost…
Q: Financial Accounting
A: Initial Outlay = $3,798Future Value = $9,684Cost of Capital = 14.18%Time = 7 years Present Value…
Florida berry basket harvest early season starwberries for shipment solve this question
Step by step
Solved in 2 steps
- Green Grow Incorporated (GGI) manufactures lawn fertilizer. Because of the product’s very high quality, GGI often receives special orders from agricultural research groups. For each type of fertilizer sold, each bag is carefully filled to have the precise mix of components advertised for that type of fertilizer. GGI’s operating capacity is 22,000 one-hundred-pound bags per month, and it currently is selling 20,000 bags manufactured in 20 batches of 1,000 bags each. The firm just received a request for a special order of 5,000 one-hundred-pound bags of fertilizer for $130,000 from APAC, a research organization. The production costs would be the same, but there would be no variable selling costs. Delivery and other packaging and distribution services would cause a one-time $2,500 cost for GGI. The special order would be processed in two batches of 2,500 bags each. (No incremental batch-level costs are anticipated. Most of the batch-level costs in this case are short-term fixed costs,…Green Grow Incorporated (GGI) manufactures lawn fertilizer. Because of the product’s very high quality, GGI often receives special orders from agricultural research groups. For each type of fertilizer sold, each bag is carefully filled to have the precise mix of components advertised for that type of fertilizer. GGI’s operating capacity is 34,000 one-hundred-pound bags per month, and it currently is selling 32,000 bags manufactured in 32 batches of 1,000 bags each. The firm just received a request for a special order of 7,400 one-hundred-pound bags of fertilizer for $210,000 from APAC, a research organization. The production costs would be the same, but there would be no variable selling costs. Delivery and other packaging and distribution services would cause a one-time $3,900 cost for GGI. The special order would be processed in two batches of 3,700 bags each. (No incremental batch-level costs are anticipated. Most of the batch-level costs in this case are short-term fixed costs,…Green Grow Incorporated (GGI) manufactures lawn fertilizer. Because of the product’s very high quality, GGI often receives special orders from agricultural research groups. For each type of fertilizer sold, each bag is carefully filled to have the precise mix of components advertised for that type of fertilizer. GGI’s operating capacity is 34,000 one-hundred-pound bags per month, and it currently is selling 32,000 bags manufactured in 32 batches of 1,000 bags each. The firm just received a request for a special order of 7,400 one-hundred-pound bags of fertilizer for $210,000 from APAC, a research organization. The production costs would be the same, but there would be no variable selling costs. Delivery and other packaging and distribution services would cause a one-time $3,900 cost for GGI. The special order would be processed in two batches of 3,700 bags each. (No incremental batch-level costs are anticipated. Most of the batch-level costs in this case are short-term fixed costs,…
- (GGI) manufactures lawn fertilizer. Because of the product’s very high quality, GGI often receives special orders from agricultural research. For each type of fertilizer sold, each bag is carefully filled to have the precise mix of components advertised for that type of fertilizer. GGI’s operating capacity is 26,000 one-hundred-pound bags per month, and it currently is selling 24,000 bags manufactured in 24 batches of 1,000 bags each. The firm just received a request for a special order of 7,000 one-hundred-pound bags of fertilizer for $150,000 from APAC, a research organization. The production costs would be the same, but there would be no variable selling costs. Delivery and other packaging and distribution services would cause a one-time $2,500 cost for GGI. The special order would be processed in two batches of 3,500 bags each. (No incremental batch-level costs are anticipated. Most of the batch-level costs in this case are short-term fixed costs, such as salaries and…Citrus Girl Company (CGC) purchases quality citrus produce from local growers and sells the produce via the Internet across the United States. To keep costs down, CGC maintains a warehouse but no showroom or retail sales outlets. CGC has the following information for the second quarter of the year: Expected monthly sales for April, May, June, and July are $160,000, $ 130,000, $250,000, and $70,000, respectively. Cost of goods sold is 50 percent of expected sales. CGC's desired ending inventory is 60 percent of the following month's cost of goods sold. Monthly operating expenses are estimated to be: Salaries: $35,000. Delivery expense: 5 percent of monthly sales. Rent expense on the warehouse: $3,500. Utilities: $700. Insurance: $360. Other expenses: $460. Required: Compute the budgeted cost of purchases for each month in the second quarter. Complete the budgeted income statement for each month in the second quarter.help me
- Fresh & Fruity Foods is a mail-order company operating out of a winery near Santa Rosa, California. The company specializes in sending California specialties to catalog customers nationwide. Sales are seasonal, with most occurring in November and December—when people select Fresh & Fruity’s Famous Fruit Fantasy boxes as Christmas gifts. Although seasonal, the company’s sales are fairly predictable, because the bulk of Fresh & Fruity customers are regulars who come back year after year. The company has also managed to smooth out its sales somewhat by offering incentives, such as the Fruit of the Month club, that encourage customers to buy throughout the year.The nature of the mail-order business is such that most of Fresh & Fruity’s sales are on credit; therefore, the company has historically had a high accounts receivable balance relative to sales. It has also historically been short of cash, forcing it to delay payments to suppliers as long as possible (its average…Fresh & Fruity Foods is a mail-order company operating out of a winery near Santa Rosa, California. The company specializes in sending California specialties to catalog customers nationwide. Sales are seasonal, with most occurring in November and December—when people select Fresh & Fruity’s Famous Fruit Fantasy boxes as Christmas gifts. Although seasonal, the company’s sales are fairly predictable, because the bulk of Fresh & Fruity customers are regulars who come back year after year. The company has also managed to smooth out its sales somewhat by offering incentives, such as the Fruit of the Month club, that encourage customers to buy throughout the year.The nature of the mail-order business is such that most of Fresh & Fruity’s sales are on credit; therefore, the company has historically had a high accounts receivable balance relative to sales. It has also historically been short of cash, forcing it to delay payments to suppliers as long as possible (its average…The Beaver Creek Pottery Company sells bowls and mugs, hand-made by Native American artisans, at a craft store and through a Web site. Making these items requires a special type of clay and a large amount of individual person-hours, so for planning purposes, the company would like to forecast future demand, specifically through its Web site, which has increasingly become the primary source of sales. Following is the company’s Web site demand (in items sold) for the past 36 months Month Sales Month Sales Month Sales 1 345 13 415 25 344 2 411 13 395 26 286 3 266 15 298 27 455 4 347 16 377 28 634 5 506 17 418 29 502 6 278 18 522 30 388 7 411 19 421 31 427 8 510 20 384 32 561 9 198 21 455 33 447 10 387 22 506 34 395 11 344 23 478 35 414 12 412 24 613 36 522 Develop a linear trend forecast model, an exponentially smoothed model ( α = 0.20 ), and a 5-month moving average forecast model and indicate which one you think should be used to forecast Web site demand.…
- Heavenly Chocolates manufactures and sells quality chocolate products at its plant and retail store located in Saratoga Springs, New York. Two years ago, the company developed a web site and began selling its products over the Internet. Web-site sales have exceeded the company’s expectations, and management is now considering strategies to increase sales even further. To learn more about the web-site customers, a sample of 50 Heavenly Chocolate transactions was selected from the previous month’s sales. Data showing the day of the week each transaction was made, the type of browser the customer used, the time spent on the web site, the number of web pages viewed, and the amount spent by each of the 50 customers are contained in the file named Heavenly Chocolates. A portion of the data is shown in the table that follows: Heavenly Chocolates would like to use the sample data to determine whether online shoppers who spend more time and view more pages also spend more money during their visit to the web site. The company would also like to investigate the effect that the day of the week and the type of browser have on sales. Managerial Report Use the methods of descriptive statistics to learn about the customers who visit the Heavenly Chocolates web site. Include the following in your report. Graphical and numerical summaries for the length of time the shopper spends on the web site, the number of pages viewed, and the mean amount spent per transaction. Discuss what you learn about Heavenly Chocolates’ online shoppers from these numerical summaries. Summarize the frequency, the total dollars spent, and the mean amount spent per transaction for each day of week. Discuss the observations you can make about Heavenly Chocolates’ business based on the day of the week? Summarize the frequency, the total dollars spent, and the mean amount spent per transaction for each type of browser. Discuss the observations you can make about Heavenly Chocolates’ business based on the type of browser? Develop a scatter diagram, and compute the sample correlation coefficient to explore the relationship between the time spent on the web site and the dollar amount spent. Use the horizontal axis for the time spent on the web site. Discuss your findings. Develop a scatter diagram, and compute the sample correlation coefficient to explore the relationship between the number of web pages viewed and the amount spent. Use the horizontal axis for the number of web pages viewed. Discuss your findings. Develop a scatter diagram, and compute the sample correlation coefficient to explore the relationship between the time spent on the web site and the number of pages viewed. Use the horizontal axis to represent the number of pages viewed. Discuss your findings.Breadmaster produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 1/2 of a pound of flour. The bakery pays $2.00 per pound of the organic flour used in its loaves. The bakery expects to produce the following number of loaves in each of the upcoming four months: E (Click the icon to view the units to be produced.) The bakery has a policy that it will have 20% of the following month's flour needs on hand at the end of each month. At the end of June, there were 154 pounds of flour on hand. Prepare the direct materials budget for the third quarter, with a column for each month and for the quarter. Begin the direct materials budget by determining the total quantity needed, then complete the budget. (Enter the pounds per unit as a decimal to two places. Round your calculations to the nearest whole number.) Breadmaster Direct Materials Budget Data Table For the Months of July through September July August September Quarter Units to be produced July... 1,540 loaves Multiply by:…The Laiterie de Coaticook in the Eastern Townships of Quebec produces several types of cheddar cheese. It markets this cheese in four varieties: aged 2 months, 9 months, 15 months, and 2 years. At the producer's store, 2 kg of each variety sell for the following prices: $8.50, $10.00, $11.50, and $12.50, respectively. Consider the cheese maker's decision whether to continue to age a particular 2-pound block of cheese. At 2 months, he can either sell the cheese immediately or let it age further. If he sells it now, he will receive $8.50 immediately. If he ages the cheese, he must give up the $8.50 today to receive a higher amount in the future. What is the IRR (expressed in percent per month) of the investment of giving up $85.00 today by choosing to store 20 kg of cheese that is currently 2 months old and instead selling 10 kg of this cheese when it has aged 9 months, 6 kg when it has aged 15 months, and the remaining 4 kg when it has aged 2 years? The IRR is % per month. (Enter your…