Find the margin of error for the given values of c, a, and n. c = 0.90, a = 3.5, n = 100. %3D Level of Confidence 90% 1.645 95% 1.96 99% 2.575 O E= 1.235 OE= -0.576 TI OE-0.764 OE=0.576
Find the margin of error for the given values of c, a, and n. c = 0.90, a = 3.5, n = 100. %3D Level of Confidence 90% 1.645 95% 1.96 99% 2.575 O E= 1.235 OE= -0.576 TI OE-0.764 OE=0.576
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
Find the margin of error for the given values of c, o, and n.
c=0.90 o=3.5 n=100
![**Problem: Calculating Margin of Error**
To find the margin of error for the given values of confidence level \(c\), standard deviation \(\sigma\), and sample size \(n\), we have:
- \(c = 0.90\)
- \(\sigma = 3.5\)
- \(n = 100\)
**Table for \(z_c\) (Critical Value) based on Confidence Level:**
| Level of Confidence | \(z_c\) |
|---------------------|---------|
| 90% | 1.645 |
| 95% | 1.96 |
| 99% | 2.575 |
**Options for Margin of Error \(E\):**
- \(E = 1.235\)
- \(E = -0.576\)
- \(E = 0.764\)
- \(E = 0.576\)
To determine the correct margin of error, use the formula:
\[ E = z_c \times \frac{\sigma}{\sqrt{n}} \]
Plug in the appropriate values from the table and given data to calculate the margin of error for each confidence level.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fee6da967-740b-485f-b236-cf657b3bb12c%2F8df5bcaf-1cef-43d6-b563-224feffbba62%2Fs0r2qem_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Problem: Calculating Margin of Error**
To find the margin of error for the given values of confidence level \(c\), standard deviation \(\sigma\), and sample size \(n\), we have:
- \(c = 0.90\)
- \(\sigma = 3.5\)
- \(n = 100\)
**Table for \(z_c\) (Critical Value) based on Confidence Level:**
| Level of Confidence | \(z_c\) |
|---------------------|---------|
| 90% | 1.645 |
| 95% | 1.96 |
| 99% | 2.575 |
**Options for Margin of Error \(E\):**
- \(E = 1.235\)
- \(E = -0.576\)
- \(E = 0.764\)
- \(E = 0.576\)
To determine the correct margin of error, use the formula:
\[ E = z_c \times \frac{\sigma}{\sqrt{n}} \]
Plug in the appropriate values from the table and given data to calculate the margin of error for each confidence level.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman